۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
غزلیات حافظ

تفسیر و معنی غزل شماره 276 حافظ –باغبان گر پنج روزی صحبت گل بایدش

باغبان گر پنج روزی صحبت گل بایدش
بر جفای خار هجران صبر بلبل بایدش

ای دل اندر بند زلفش از پریشانی منال
مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش

رند عالم سوز را با مصلحت بینی چه کار
کار ملک است آن که تدبیر و تأمل بایدش

تکیه بر تقوی و دانش در طریقت کافریست
راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش

با چنین زلف و رخش بادا نظربازی حرام
هر که روی یاسمین و جعد سنبل بایدش

نازها زان نرگس مستانه‌اش باید کشید
این دل شوریده تا آن جعد و کاکل بایدش

ساقیا در گردش ساغر تعلل تا به چند
دور چون با عاشقان افتد تسلسل بایدش

کیست حافظ تا ننوشد باده بی آواز رود
عاشق مسکین چرا چندین تجمل بایدش


تفسیر و معنی غزل شماره 276 حافظ

اگر قصد انجام این نیت را داری باید در مقابل مشکلات و سختی های این راه ناهموار صبر و تحمل داشته باشی و با شکیبایی قدم به قدم پیش بروی و بدان که هرچه انسانی دارای مقام و قدرت باشد، بدون یاری خدا از عهده هیچ کاری بر نخواهد آمد. پس به خدا توکل کن و کار را به تاخیر نینداز و هرچه زودتر اقدام کن.

نتیجه تفال شما به دیوان حافظ

  • اگر طالب هستید، باید صبر و شکیبایی داشته باشید زیرا عسل بدون نیش زنبور میسر نمی شود. آگاه باش که از روی ظاهر افراد قضاوت کردن اشتباه محض می باشد. مبادا راه اشتباه و غلط را بپیمایی و فریب بخوری. در این صورت انجام هیچ کاری دور نیست.
  • این پریشانی و نگرانی شما بدون سبب و جهت می باشد و ناشی از تردید و وسواس و عدم اتکای به نفس است. از پدر و مادر ناامید نباشید. آنها آنقدر مهربان و صمیمی هستند بویژه پدرتان که دل درگروی پیشرفت شما دارد و به چیز دیگری جز این فکر نمی کند. پس سخنان وی را گوش کرده و بر خداوند توکل کنید. بدانید که حتماً پیروز می شوید.
  • حضرت حافظ در بیت های سوم، چهارم و ششم می فرماید: حرام و نارواست بر کسی که با وجود چهره یار و گیسوی وی، به نظر کردن بر صورت یاسمن و زلف پیچان سنبل نیازی داشته باشد. قلندر وارسته، از جهان بریده و تاریک دنیا، به مال اندوزی کاری ندارد. زیرا کشور داری نیاز به چاره اندیشی و ژرف نگری دارد.این دل آشفته و عاشق ما را گریزی از آن گیسوی پیچان نباشد. پس باید کرشمه بسیار از چشم شهلای یار تحمل کند.حال خود باید نیت خود را تفسیر نمایید.
  • این نیت بر شما مبارک باد ولی باید ناراحتی ها را با آرامی تحمل کنید و خود را دچار وسواس و اضطراب نکنید. اگر می خواهید عاقبت کار شما و خانوادیتان نیکو باشد، در ۷ روز متوالی، سوره مبارکه توبه آیه ۲۱ تا ۳۱ را با معنی و حضور قلب بخوانید که گشایش بسیار می باشد.

برای گرفتن دوباره فال حافظ کلیک کنید


توضیحات غزل شماره 276 حافظ

تفسیر بیت یکم: اگر باغبان بخواهد مدت اندک با گل همنشینی کند باید مانند بلبل در برابر رنج و فراق شکیبا باشد.

تفسیر بیت دوم: ای دل من، در زنجیر زلفش از آشفته‌حالی شکایت مکن. پرنده باهوش وقتی گرفتار دام شد باید بردباری پیشه کند.

تفسیر بیت سوم: رند وارسته خانمان بر باد داده با صلاح‌اندیشی و احتیاط میانه‌ای ندارد. آن کار کشورداری است که به سیاست و چاره‌اندیشی نیاز دارد.

تفسیر بیت چهارم: در سیر و سلوک الی الله به پرهیزگاری و دانش پشت گرم بودن نشانه کفر و بی‌ایمانی است. سالک اگر هنر و کمال بسیار داشته باشد بایستی به عنایت پروردگار امیدوار باشد.

تفسیر بیت پنجم: هرکسی که چشم به چهره گل یاسمن و چین و شکن گلبرگ‌های سنبل دارد، لذت تماشای چنین زلف و چهره‌ای بر آن حرام باد.

تفسیر بیت ششم: تا زمانی که این دل آشفته حال، نیاز وابستگی به چین و شکنِ آن زلف و کاکل را در خود احساس می‌کند باید از آن چشم‌های مست، ناز‌های فراوانی را بکشد.

تفسیر بیت هفتم: ای ساقی، چقدر در به گردش درآوردن پیمانه اهمال می‌کنی؟ وقتی نوبت به عاشقان رسید بایستی پشت سر هم باده به پیمانه‌شان کرد.

تفسیر بیت هشتم: حافظ چه شخصیت مهمی است که نبایستی شراب را بدون ساز و آواز عود بنوشد؟ چرا یک عاشق مسکین بایستی تا این اندازه پایبند جاه و جلال و آراستگی ظاهری باشد؟

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 3.2 / 5. تعداد آرا: 5

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا