۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
غزلیات حافظ

تفسیر و معنی غزل شماره 185 حافظ – نقدها را بود آیا که عیاری گیرند

نقدها را بود آیا که عیاری گیرند
تا همه صومعه داران پی کاری گیرند

مصلحت دید من آن است که یاران همه کار
بگذارند و خم طره یاری گیرند

خوش گرفتند حریفان سر زلف ساقی
گر فلکشان بگذارد که قراری گیرند

قوت بازوی پرهیز به خوبان مفروش
که در این خیل حصاری به سواری گیرند

یا رب این بچه ترکان چه دلیرند به خون
که به تیر مژه هر لحظه شکاری گیرند

رقص بر شعر تر و ناله نی خوش باشد
خاصه رقصی که در آن دست نگاری گیرند

حافظ ابنای زمان را غم مسکینان نیست
زین میان گر بتوان به که کناری گیرند


تفسیر و معنی غزل شماره 185 حافظ

قصد انجام کار جدیدی را داری که اصلا به صلاح تو نیست و بهتر است این نیت را ترک کنی زیرا انجام هر کاری با زور ممکن نیست. به جای این تلاش بیهوده از آنچه داری نهایت استفاده را ببر و به دنبال همدل و همزبانی برای خود باش تا تو را به زندگی آرام و سعادتمندی برساند. فرصت را از دست مده که بهترین کار برای تو همین است.

نتیجه تفال شما به دیوان حافظ

  • ویژگی های شما عبارت اند از: عاشق ثروت و مقام، دور اندیش، پر فکر، مرفه، موفق، قوی، با استعداد، کم کار، هوشیار، زیرک، مصمم، رفیق دوست، عاقل و دانا و دلربا.
  • حضرت حافظ در بیت های چهارم، پنجم و هفتم می فرماید: با نیروی سرپنجه پرهیزگاری در برابر زیبا رویان، خودنمایی نکن که سواران عرصه زیبایی و جمال، قلعه های محکم دلها را به یک سوار تسخیر می کند. پروردگارا، این زیبا رویان جوان در ریختن خون عاشقان بسیار گستاخند. چنان که با ناوک مژگان در هر نگاه، صید دلی می کنند. ای حافظ زادگان، روزگار از وفا و مروت بهره ای ندارند و غمخوار بیچارگان نیستند. بهتر است از صحبت این بی وفایان کناره جویند. حال خود باید نیت خود را تفسیر نمایید.
  • دل به عشق کسی داده اید که خانواده او، پای بند عهد و قرار نیست ولی خودش آدم نسبتاً خوبی است. اگر می خواهید به مرادتان برسید، شرط لازم آن است که به یکی از مشاهد متبرکه بروید. نذر خود را ادا کنید و سوره مبارکه النساء آیه ۷۰ تا آخر را بخوانید.
  • سفر را توصیه می کنم. زمان برای خرید مناسب است ولی فروش ضرر دارد. کسی به خانواده شما ضرر رسانده. به زودی به سزای خود می رسد و ضرر شما جبران می شود. افرادی به زندگی شما حسادت می ورزند. مواظب باش راز دل خود را با کسی در میان نگذارید. نگرانی وجود ندارد. مسائل حل می شود.
  • به زودی خوابی خواهید دید که مشغول برف بازی هستید. تعبیرش این است که کوشش شما در آینده مثمر ثمر خواهد بود و نگرانی شما کاهش می یابد و از مشکلات کاسته شده، خبر شاد و پر نشاطی خواهید شنید.

برای گرفتن دوباره فال حافظ کلیک کنید


توضیحات غزل شماره 185 حافظ

تفسیر بیت یکم: آیا این امکان وجود دارد که ارزش‌ها را واقعی ارزیابی کنند تا صومعه‌نشینان و زاهدان ریایی به دنبال کار دیگری بروند. یعنی پی ببرند که زهد و عباداتشان ارزش ندارد.

تفسیر بیت دوم: اکنون من چنین مصلحت می‌بینم که دوستان دست از همه کارهایشان کشیده و به زلف نگاری چنگ بزنند.

تفسیر بیت سوم: یاران چقدر خوب موی ساقی را گرفتند و به ساقی تعلق خاطر پیدا کرده‌اند، اگر گردش روزگار به آن‌ها مجال آرامش و قرار بدهد.

تفسیر بیت چهارم: زور بازوی پرهیزگاری خود را به رخ خوبرویان مکش، چراکه لشکریان خوبرویان دژی را فقط با یک سوار تسخیر می‌کند.

تفسیر بیت پنجم: خدایا، این ترک‌بچگان در خونریزی چقدر ورزیده و بی‌پروا هستند که در هر لحظه با تیر مژه خود یک عاشق را از پای در می‌آورند.

تفسیر بیت ششم: رقصیدن به همراه شعر لطیف و نوای نی خوش و دلپذیر است بخصوص که در آن رقص، دست محبوبی را هم گرفته باشند.

تفسیر بیت هفتم: ای حافظ، مردم زمان یا همان تازه به دوران رسیده‌ها غم بینوایان را به دلشان راه نمی‌دهند و مسکینان اگر برایشان مقدور باشد، بهتر است که از آن‌ها دوری کنند.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا