تا ۸۵ درصد تخفیف تمامی فروشگاه‌های اینترنتی

راهنمای خریدکفش و پوشاک ورزشی آقایانکفش و پوشاک ورزشی خانم‌ها

راهنمای جامع خرید بهترین کفش برای دویدن و رانینگ

بهترین کفش برای دویدن چیست؟

شاید با انبوه مشغله‌ای که برای ما وجود دارد پیاده‌روی و دویدن تنها ورزشی باشد که بتوانیم آن را به‌صورت مرتب دنبال کنیم. برای همین انتخاب بهترین کفش برای دویدن که یکی از مهم‌ترین چیزهاست تا آسیبی به بدنمان در دراز مدت وارد نشود اهمیت بالایی دارد. البته شاید فکر کنید کسی که مشغله کاری دارد، چطور قرار است به دویدن و پیاده‌روی بپردازد که در پاسخ می‌توان گفت اگر همین حالا جستجویی انجام دهید خواهید دید که خیلی‌ها به‌دنبال خرید بهترین کفش برای دویدن روی تردمیل هستند.

در ادامه این پست قصد داریم به بررسی این موضوع پرداخته و برای شمایی که به دنبال خرید کفش مخصوص رانینگ و دویدن هستید کمک کنیم که در هنگام خرید کفش برای این منظور باید چه چیزهایی را مورد بررسی قرار دهید. پس تا پایان همراه ما باشید.

راهنمای خرید کفش رانینگ و دویدن

قبل از هرچیزی باید بدانید که هر کفشی مناسب دویدن نیست و برای این منظور باید از کفش مخصوص استفاده کنید که آنها را با نام کفش رانینگ می‌شناسیم. پس نباید انتظار داشته باشید که در هر فروشگاهی این کفش‌ها را پیدا کنید، چرا که جزو لوازم ورزشی بوده و باید در فروشگاه‌های این چنینی به‌دنبالش باشید.

کفش های مخصوص دویدن هم انواع مختلفی دارند تا بتوانید از آنها در شرایط مختلفی مثل دویدن روی تردمیل، دویدن روی آسفالت، دویدن در طبیعت بکر و… استفاده کنید. بنابراین باید با با ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی که انواع کفش رانینگ دارد آشنا باشید تا خریدی آگاهانه انجام دهید و به فکر قلب دوم بدنتان باشید.

کفش پیاده روی زنانه

قبل از هرچیز نحوه گام برداشتن خود را بررسی کنید

اولین موضوع این است که باید رجوعی به حالت بدن خود در هنگام دویدن بیندازید و ببینید که در هنگام دویدن در کدام یک از سه دسته افراد زیر قرار دارید. یعنی پروناسیون پا(pronation) که به‌معنی نحوه چرخش پا در لحظه برخورد با زمین است را بدانید.

پروناسیون خنثی

در پروناسیون خنثی پاها پس از برخورد با زمین تنها به‌مقدار طبیعی به داخل می‌چرخند. طوری که فشار ضربه به‌طرز مؤثری کاهش می‌یابد. بنابراین، فشار اضافی به زانوها و مفاصل تحمیل نمی‌شود. برای پاهای با پروناسیون خنثی بهتر است دنبال کفش‌های خنثی باشید.

پروناسیون بیش از حد

پاها در پروناسیون بیش از حد پس از برخورد پاشنه به زمین به‌مقداری بیش از حد طبیعی به داخل می‌چرخند. ازاین‌رو، مچ پا به‌درستی قادر به برقراری ثبات بدن نخواهد بود.

معمولا کسانی که کف پایشان قوس کمتری داشته یا تخت است چنین وضعیتی را دارند. برای این پروناسیون کفش‌هایی دارای کنترل حرکتی بیشتر مناسب هستند. اما برای موارد خفیف‌تر کفش‌های اِستِیبیلیتی کفایت می‌کنند.

سوپیناسیون

سوپیناسیون (supination) یعنی پاها پس از برخورد با زمین بیش از حد به‌سمت بیرون متمایل می‌شوند. این حالت روی قدرت ضربه‌گیری پا اثر منفی دارد و فشار نابه‌جایی به پاها وارد می‌کند. معمولا هم در کسانی مشاهده می‌شود که کف پای زیادی قوس‌داری دارند. برای پاهای این مدلی بهتر است دنبال کفش‌های خنثی با ضربه‌گیری تقویت‌شده باشید.

انواع کفش پیاده روی

آشنایی با انواع کفش رانینگ و دویدن

 • کفش خنثی (Nutral): منظور از کفش‌های خنثی درواقع کفش‌های دارای اثر ضربه‌گیری خنثی است. این نوع کفش‌ها معمولا قالب قوسی‌شکلی دارند و برای کسانی مناسب‌ترند که قوس کف پای بلندی دارند و پاها را در هر گام زیادی به بیرون متمایل می‌کنند.
 • کفش کنترل حرکتی (Motion control): کفش‌های کنترل حرکتی قالب پهن و صافی دارند. صاف که می‌گوییم یعنی نیمه چپ و راست قالب کفش تقریبا یک‌شکل است. اگر به ته کفش نگاه کنید، کاملا مشخص خواهد بود. ازجمله سایر ویژگی‌های این نوع کفش‌ها می‌توان به سفت‌تربودن کفی میانی اشاره کرد. کفش‌های کنترل حرکتی را کارشناسان به کسانی پیشنهاد می‌کنند که کف پای تخت یا پروناسیون بیش از حد دارند. زیرا ساختار این نوع کفش‌ها به‌گونه‌ای است که از چرخش غیرطبیعی پاها به داخل جلوگیری می‌کند.
 • کفش اِستِیبیلیتی (Stability): این نوع کفش‌ها به‌طور خاص برای افزایش ثبات پا طراحی شده‌اند. به این معنی که از حرکات غیرطبیعی پا جلوگیری می‌کنند. معمولا هم شکل قالب‌شان نیمه‌قوسی است. کفش‌های اِستِیبیلیتی از کفش‌های کنترل حرکتی منعطف‌ترند. این نوع کفش را کارشناسان بیشتر مناسب کسانی می‌دانند که قوس کف پای نرمالی دارند و پاها را در هر گام تنها اندکی به داخل می‌چرخانند.
راهنمای خرید کفش مخصوص دویدن

سایر نکاتی که برای خرید کفش رانینگ باید بدانید

محل مورداستفاده را بررسی کنید

کفش رانینگ مدل رُد (road-running shoe): این نوع کفش‌های رانینگ برای استفاده روی سطوح سخت اما تقریبا صاف، مانند پیاده‌رو، طراحی شده‌اند. برای استفاده روی تردمیل هم مناسب‌اند. اگر به‌دنبال انتخاب بهترین کفش برای دویدن روی آسفالت هستید گزینه عالی هستند.
کفش رانینگ مدل تِرِیل (trail-running shoe): این نوع کفش رانینگ مخصوص مکان‌های اصطلاحا آفرود و مسیرهای ناصاف می‌دوند. رانینگ‌های تِرِیل به‌نحوی طراحی می‌شوند که از پا در برابر سطوح صخره‌ای و اجسام تیز محافظت کنند.

بهترین کفش برای دویدن طبیعت گردی

میزان کوشنینگ یا ضربه‌گیری کفش چقدر

ضربه‌گیری کفش به دو عامل مهم وابسته است که اولی به سفتی فوم و دیگری ضخامت لایه‌های مورداستفاده در کفی بستگی دارد.

بهترین کفش برای دویدن دارای کفی میانی به‌منظور جذب ضربه است که معمولا از فوم EVA یا پلی‌یورتان می‌باشد. اما میزان ضربه‌گیری می‌تواند بسته به نوع کفش متفاوت باشد. اینکه با چه میزان ضربه‌گیری احساس راحتی بیشتری خواهید کرد، علاوه‌بر نیاز آناتومی پا به ترجیح شخصی هم بستگی دارد.

انواع کوشنینگ:

 • کوشنینگ حداکثری: کفی میانی در این نوع کفش‌ها ضخیم‌لایه است. برخی ورزشکاران ترجیح می‌دهند برای دویدن در مسافت‌های طولانی فوم ضخیم‌تری و نرم‌تری زیر پا داشته باشند. اما کوشنینگ سوپرنرم مناسب همه دونده‌ها نیست.
 • کوشنینگ در حد متوسط: کوشنینگ این نوع کفش‌ها در حد متعادلی است. بسیاری از انواع کفش‌های رانینگ به این دسته متعلق‌اند.
 • کوشنینگ مینیمال: برخی ورزشکاران ترجیح می‌دهند حالت بالشتکی کفی میانی به‌میزان حداقل باشد. چراکه می‌خواهند زمین زیر پایشان را بیشتر حس کنند.
 • افت پاشنه کفش چقدر است؟

افت پاشنه (heel drop) یعنی تفاوت کوشنینگ بین پاشنه و پنجه. این شاخصه به میلی‌متر بیان می‌شود. افت پاشنه در عمده کفش‌های رانینگ معمولا حدود ۱۰ میلی‌متر به بالاست. به این معنی که در قسمت پاشنه بالشتکی‌ترند. بنابراین، برای دونده‌هایی مناسب‌ترند که روی پاشنه فرود می‌آیند. اما اگر این تفاوت صفر باشد، یعنی میزان کوشنینگ زیر پاشنه و پنجه‌ یکی است.

هرچه افت پاشنه کمتر باشد، بیشتر مناسب دونده‌هایی است که با قسمت میانی پا به زمین ضربه می‌زنند. البته، افت پاشنه کم، تاندون آشیل را بیشتر به‌کار می‌گیرد. اگر به دویدن با کفش‌های دارای افت پاشنه زیاد عادت داشته باشید، شاید اولش دویدن با کفش‌هایی که افت پاشنه کمتری دارند (بین محدوده ۰ تا حدود ۸ میلی‌متر) برایتان راحت نباشد.

درضمن، این را هم بدانید که افت پاشنه و میزان کوشنینگ مستقل از یکدیگرند. پس می‌توان کفش‌هایی هم پیدا کرد که کوشنینگ حداکثری با افت پاشنه صفر یا کم دارند.

بهترین کفش دویدن

بهترین کفش برای پیاده روی و رانینگ چی بخریم؟

حالا که با نکات و راهنمای خرید کفش رانینگ آشنا شده و دانستید که این کفش‌ها در چند مدل هستند، هنگام خرید باید به چه چیزهایی از شرایط جسمی خود بپردازی و اینکه بسته به محیطی که قرار است از آن استفاده کنیم؛ در ادامه به معرفی چند مدل از بهترین‌های موجود در بازار بر اساس قیمت و شرایط ذکر شده می‌پردازیم.


کفش مخصوص دویدن زنانه ساکنی مدل Excursion TR11 کد S10392-8

کفش مخصوص دویدن زنانه ساکنی مدل Excursion TR11 کد S10392-8

محصولات ساکنی همواره انتخاب مناسبی برای افرادی است که قصد استفاده از کفش را در سطوح سخت و نا هموار دارند. ترکیب فناوری GRID در کفی کفش و رویه توری خاص این محصول، راحتی و انعطاف پذیری بی نظیری را برای شما هنگام دویدن و یا پیاده روی ایجاد می‌کند.

 • جنس مواد مصنوعی
 • جنس زیره لاستیک

کفش مخصوص دویدن ریباک مدل FW3002

کفش مخصوص دویدن ریباک مدل FW3002
 • کفی کفش قابلیت ارتجاعی , طبی , قابل تعویض
 • جنس زیره ای وی ای
 • مقاوم در برابر سایش
 • قابلیت گردش هوا

کفش مخصوص دویدن زنانه اسیکس مدل GEL-KAYANO 25 کد 1012A026-402

کفش مخصوص دویدن زنانه اسیکس مدل GEL-KAYANO 25 کد 1012A026-402

این کفش برای ورزش های استقامتی و با سیستم پشتیبانی داخلی است, سیستم متاکلاج و flyte foam lyte که ده میلیمتر آفست پاشنه دارد از فشارهای اضافی به کمر و زانو جلوگیری میکند و هم قابلیت ارتجاعی بیشتری دارد و عملکرد را به بهترین سطح خود میرساند جنس رویه از مش gacquard است که ضد حساسیت و دولایه است که قابلیت تنفس بیشتری دارد.

 • جنس: پارچه مش, میکرو پلی اورتان, میکروفایبر, ای وی ای
 • ویژگی‌های تخصصی : قابلیت گردش هوا, پد محافظت از پا, کاهش فشارهای وارده

کفش مخصوص دویدن مردانه سالومون مدل Speedcross

کفش مخصوص دویدن مردانه سالومون مدل Speedcross

سالومون کفش‌های مخصوص دویدن زیادی مانند مدل «Speedcross» را برای فعالیت‌هایی در خارج از شهر مانند طبیعت‌گردی طراحی و تولید کرده است. رویه این کفش به شکلی طراحی‌شده تا در زمان بستن بندها بتواند به‌خوبی پا را در بربگیرد که افزایش تسلط شما در زمان دویدن را موجب می‌شود.

لایه میانی «EVA» استفاده‌شده در این کفش نیز ساختاری منعطف دارد که کمک می‌کند تا فشارهای وارده به کف پا در زمان راه رفتن کاهش‌یافته و شما بتوانید راحتی بیشتری داشته باشید. درواقع این لایه میانی در زمان دویدن بر روی سطوح از فشار آمدن به مچ و زانو جلوگیری کرده و به حرکت شما در محیط‌های خارج از شهری کمک بسیار خواهد کرد.

زیره لاستیکی «Contagrip» از دوام خوبی برخوردار بوده و به دلیل عاج‌هایی که دارد، بر روی انواع سطوح برای شما اصطکاک مناسبی ایجاد کرده و کمک می‌کند تا این محصول برای فعالیت‌هایی چون طبیعت‌گردی مناسب باشد.

کفش دویدن زنانه Air Max 97 Ultra – نایکی

کفش دویدن زنانه Air Max 97 Ultra - نایکی
 • جنس: پارچه مش
 • ویژگی‌های تخصصی: مقاوم در برابر سایش, قابلیت گردش هوا

کفش مخصوص دویدن مردانه پادوس مدل لوییس کد 4471

کفش مخصوص دویدن مردانه پادوس مدل لوییس کد 4471

 • جنس: پارچه مش , مواد مصنوعی
 • ویژگی‌های تخصصی: قابلیت گردش هوا, کاهش فشارهای وارده

کفش مخصوص دویدن زنانه ریباک مدل DV6626

کفش مخصوص دویدن زنانه ریباک مدل DV6626
 • جنس: چرم مصنوعی , مواد مصنوعی
 • ویژگی‌های تخصصی: کاهش فشارهای وارده

کفش مخصوص دویدن زنانه ریباک مدل Sublite Escape 2.0

کفش مخصوص دویدن زنانه ریباک مدل Sublite Escape 2.0

زیره این کفش از تکنولوژی ریباک یعنی Sublite تولید شده و ساختاری نرم و منعطف دارد. این زیره باعث می‌شود تا فشارهایی که از جانب کف به پا وارد می‌شوند خنثی شده و شما راحتی بیشتری را تجربه کنید. این زیره همچنین با فشرده شدن در زمان دویدن انرژی را به پا بازگردانده و به شما کمک می‌کند تا کمی شتاب بیشتری داشته باشید. این زیره همچنین در کف خود شیارهایی دارد که در زمان حرکات کششی عملکرد شما را بیشتر می‌کند.

در قسمت پاشنه زیره، یک لایه اضافی نیز قرار داده شده تا از ساییده شدن آن جلوگیری کند. رویه این مدل از جنس الیاف مصنوعی و به صورت مشبک ساخته شده است. مشبک بودن رویه گردش هوا در داخل کفش را بیشتر کرده و باعث می‌شود تا پا تعریق کمتری داشته باشد و شما راحتی بیشتری را تجربه کنید.

در کناره‌های رویه نیز از نوارهایی اضافی استفاده شده که در زمان بستن بند موجب می‌شوند تا رویه پا را بهتر در بر بگیرد و بتوان با تسلط بیشتری به ورزش پرداخت. کفش مخصوص دویدن زنانه ریباک مدل Sublite Escape 2.0 ساختار مناسب و با کیفیتی دارد و می‌تواند گزینه خوبی برای استفاده ورزشی و روزمره باشد.

 • ویژگی‌های زیره: کاهش فشارهای وارده
 • ویژگی‌های تخصصی: قابلیت گردش هوا

جمع‌بندی نهایی

یادآوری می‌کنیم در هنگام خرید بهترین کفش برای دویدن صرفا از روی قشنگی تصمیم نگیرید. بلکه راحتی و تناسب کفش با آناتومی پا اولویت مهم‌تری است. درضمن، یادتان باشد اگر پاهای غیرهم‌سایزی دارید، متناسب با سایز پای بزرگ‌تر خرید کنید.

این را هم اضافه کنیم که اواخر روز وقت بهتری برای خرید کفش است. چراکه پاها در طول روز اندکی متورم می‌شوند و در اواخر روز بزرگ‌ترند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *