۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
غزلیات حافظ

تفسیر و معنی غزل شماره 106 حافظ – تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد
وجود نازکت آزرده گزند مباد

سلامت همه آفاق در سلامت توست
به هیچ عارضه شخص تو دردمند مباد

جمال صورت و معنی ز امن صحت توست
که ظاهرت دژم و باطنت نژند مباد

در این چمن چو درآید خزان به یغمایی
رهش به سرو سهی قامت بلند مباد

در آن بساط که حسن تو جلوه آغازد
مجال طعنه بدبین و بدپسند مباد

هر آن که روی چو ماهت به چشم بد بیند
بر آتش تو به جز جان او سپند مباد

شفا ز گفته شکرفشان حافظ جوی
که حاجتت به علاج گلاب و قند مباد


تفسیر و معنی غزل شماره 106 حافظ

مدتی است احساس بیماری می کنی و این تو را نگران ساخته. نگرانی تو بیهوده است. علاج بیماری تو در دستهای توانای خودت نهفته است و نیازی به طبیب و مصرف دارو ندارد. به تفریحات سالم و شاد روی بیاور و از طعنه و حرفهای بیهوده دیگران ناراحت نشو زیرا همان طور که می دانی زندگی کسان دیگری که تو را دوست دارند وابسته به سلامت توست. پس به فکر خودت باش.

نتیجه تفال شما به دیوان حافظ

  • حضرت حافظ در بیت چهارم و پنجم می فرماید: چون پاییز در این گلستان به تاراج روی آورد، راه او به سوی سرو افراشته بالای تو بسته باد.در آن پهنه که زیبایی تو به نمایش و جلوه گری پردازد، آن را که از بد سرشتی چشم زیبا پسند ندارد و خوب به دیده اش بد و بد هم خوب می نماید. فرصت عیب جویی و سرزنش مباد.حال خود باید نیت خود را تفسیر نمایید.
  • درباره این نیت خیلی فکر می کنی و به یاد او هستی و ارزو داری که همیشه سالم و تندرست باشد. به شما اطمینان می دهم که حالش حتماً بهبود می یابد و اوضاعش بسیار خوب خواهد شد. درکارهایت موفق خواهی شد، پس جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد و تردید شما کاملاً بیهوده است. حتماً بر اعصاب خود مسلط شوید.
  • چند روزی ناراحتی و نگرانی دارید. به زودی برطرف می شود. تا یک هفته دیگر خبرهای خوشی دریافت می کنی. مسافر می آید و هدیه ای به شما اهدا خواهد شد. مقام و شغلی در پیش دارید که بهار آفرین است.
  • به شما توصیه می کنم که به یکی از مشاهد متبرکه بروید و دعایی کنید. گلاب و نسترن عامل بهبودی بیمار خواهد بود.
  • او به شما بد کرد ولی در اختیار خودش نبود. اکنون بسیار پشیمان می باشد. شما هم سخت نگیرید و باب سخن را بگشایید. به قول اسپنسر: “هدف بزرگ، تحصیل دانایی نیست بلکه عمل می باشد.”
  • تا پانزده روز دیگر خبری دریافت می کنید که هیجان انگیز می باشد. بدانید پدر و مادر از شما توقع دارند. به آنها توجه کنید.
  • سخت گیری بی جهت نداشته باشید، چون تردید، عامل شکست می باشد. با تسلط بر اعصاب و مشورت با یکی از آشنایان، اقدام کنید که مسائل همگی حل و آسان خواهد شد.
  • از بگو و مگو، کارها اصلاح نشده و نمی شود. بلکه با صبر و شکیبایی امور زندگی بسیار بهتر نظم می یابد. پس شما بر اعصاب خود مسلط باشید که زمان به نفع شما خواهد شد.
  • رنگ قرمز ملایم، طبیعت ذاتی شما را استوارتر خواهد کرد و خلاقیت شما را آشکار می کند و خوش مشربی و متکی به نفس بودن شما را تقویت خواهد کرد.

برای گرفتن دوباره فال حافظ کلیک کنید


توضیحات غزل شماره 106 حافظ

تفسیر بیت یکم: امیدوارم یا دعا می‌کنم که تن تو به نوازش و تیمار طبیبان نیازمند نباشد و پیکر ضعیف و ظریفت، مورد رنج، آسیب و گزند نگردد.

تفسیر بیت دوم: سلامت تمامی کرانه‌های این دنیا به تندرستی تو بستگی دارد، امیدوارم که به هیچ علت و دلیلی، وجودت دچار درد و بیماری نشود.

تفسیر بیت سوم: زیبایی ظاهر و باطن در پناه تندرستی توست، امید دارم که هرگز ظاهرت افسرده و درونت غمزده نباشد.

تفسیر بیت چهارم: هنگامی که باد خزان برای تاراج به این چمنزار می‌آید، کاش که راه او به سوی قامت بلند همچون سرو تو نیفتد. یعنی امیدوارم تحت شرایط سخت تو همواره شاداب باشی.

تفسیر بیت پنجم: آرزو می‌کنم در آن مجلس که زیبایی تو به جلوه در می‌آید. بدبین و بدپسند، فرصت بدگویی نیابند. یعنی در محفل‌ها کسی به جمال تو با چشم بد نگاه نکند و در مورد آن فکر بد نکند.

تفسیر بیت ششم: هرکسی که چهره مثل ماه تو را با چشم بدپسند ببیند، کاش در آتش سوزان خشم تو چون اسپند بسوزد. اسفند موقع سوختن از فرط داغی به بالا و پایین می‌پرد. اشاره به این عقیده مردمان دارد که بعضی با چشم بد نگاه کرده و چشم زخم می‌زنند و دود کردن اسفند مانع چشم زدن آنها می‌شود.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا