۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
دوچرخه و لوازم جانبی دوچرخه

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان خوب و ارزان +بهترین دوچرخه کوهستانی

یکی از دوچرخه‌های پر طرفدار برای استفاده نوع کوهستانی آن است که طرفداران خاص خود را دارد. استفاده از دوچرخه کوهستان در بین انواع دوچرخه به رده سوم تقسیم می‌شود که مناسب مسیرهای خاکی، پارک‌های جنگلی و کوهستانی است.

در این پست قصد داریم با بررسی نکات خرید دوچرخه کوهستان به معرفی انواع مختلفی از بهترین دوچرخه کوهستانی پرداخته و پس از بررسی محصولات متنوع از این نوه سبک دوچرخه به راهنمای خرید دوچرخه کوهستان بپردازیم. پس اگر به دنبال خرید دوچرخه کوهستانی خوب با قیمت ارزان و مناسب هستید تا انتها با ما همراه باشید.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان با قیمت مناسب

دوچرخهٔ کوهستان، دوچرخه ای مخصوص راه‌های بیرون شهری، جاده‌های خاکی، پارک‌های جنگلی و به صورت کلی مسیرهای ناهموار است. دوچرخه کوهستان بعد از دوچرخه‌های هیبرید بیشترین تولید را به خود اختصاص داده است. در قدیم معمولا این دوچرخه‌ها در انواع 8، 9 و 10 دنده در عقب و 3 دنده در جلو داشتند.

اکنون با پیشرفت این سبک از دوچرخه استانداردهای آن دستخوش تغییرات زیادی شده، به طوری که در جدیدترین مدل دوچرخه کوهستانی دنده در عقب به تعداد 12 و در جلو به تعداد 1 درآمده است. این فرایند باعث شده که وزن سیستم دنده کمتر و بازدهی بالاتری برای مسابقات داشته باشد.

پیش از هر چیز باید بدانید که دوچرخه‌های کوهستان به 4 دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

 • سخت: دارای انعطاف‌پذیری بسیار اندک
 • دم سخت(Hard tail): دارای انشعاب محور تعلیق جلویی و بدون محور عقب
 • دم نرم(Soft tail): دارای محور تعلیق عقب کوچک
 • دوگانه یا دارای سیستم تعلیق کامل(full suspension)

دوچرخه‌های کوهستان را می‌توان به عنوان یک دوچرخه همه کاره در نظر گرفت. چرا که علاوه بر اینکه روی محیط تخصصی خود یعنی کوهستان و مسیرهای ناهموار مناسب هستند، بلکه برای استفاده درون شهری نیز انتخاب خوبی هستند. اما دقت داشته باشید که این نوع دوچرخه برای شهر ساخته نشده‌اند، اما اگر به دوچرخه شهری و هیبرید علاقه‌ای ندارید یا اینکه می‌خواهید در چند محیط مختلف قادر به استفاده از دوچرخه باشید بهترین انتخاب هستند.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستانی

عموما دوچرخه‌های کوهستان به 4 دسته‌ای که در بالا گفته شد تقسیم می‌شوند. اما اگر بخواهیم تقسیم‌بندی درست‌تری داشته باشیم شامل موارد زیر هستند که شامل 7 گروه زیر می‌باشند.

 1. کراس کانتری Cross country
 2. اسپرت Sport
 3. تریل Trail
 4. آل مونتاین All mountain
 5. اندرو Enduro
 6. دانهیل Downhill
 7. فت بایک Fat bikes
سایز دوچرخه‌های کوهستان

دوچرخه‌های کوهستان در 3 سایز مختلف در دسترس هستند که پیش از هر چیزی باید اندازه استاندارد را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

1. سایز 26 اینچ

این سایز نوع اولیه دوچرخه‌های کوهستان به حساب می‌آید که اندازه‌ی آن به نوعی کلاسیک است. این روزها از این سایز دیگر کمتر تولید می‌شود و می‌توان گفت که صرفا برای افرادی که قامت کوتاه‌تری دارند مناسب است. اگر بلند قامت هستید یا اینکه قد معمولی دارید پیشنهاد می‌کنیم از دو سایز بعدی استفاده کنید.

2. سایز 27.5 و 29 اینچ

این دو سایز همچنان در حال تولید شدن هستند و بهترین تولیدکنندگان دوچرخه از بهترین مارک‌های دنیا تمرکز خود را روی این دو سایز گذاشته‌اند. اگر قد معمولی دارید اندازه 27.5 اینچ می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد، اما اگر بلند قامت هستید می‌توانید از سایز 29 اینچ این دوچرخه استفاده کنید.

البته موضوع سایز صرفا به قد منتهی نمی‌شود، چرا که با تغییر در طراحی و پایین آوردن زین دوچرخه می‌توان آن را مناسب با قد خود تعیین کرد. مسئله مهم به قدرتی که برای رکاب زدن نیاز است منتهی می‌شود. دوچرخه‌هایی با اندازه تایر بزرگتر نیاز به قدرت بیشتری هم برای رکاب زدن دارند که برای افراد حرفه‌ای مناسب است.

بهترین مارک دوچرخه کوهستان کدام است؟

دوچرخه‌های کوهستان را می‌توان به دو درجه بندی از نظر مارک تقسیم‌بندی کرد که شامل درجه یک و درجه دو هستند. اما برخی دیگر نیز وجود دارند که هنوز به آن شکل که باید خود را در بین انتخاب انبوهی از بهترین برندهای دوچرخه جا نکرده‌اند که آنها را می‌توان در نوع متفرقه دسته‌بندی کرد.

1. دوچرخه کوهستان درجه یک

این برندها بیش از 3 دهه است که در تولید انواع دوچرخه فعالیت دارند. تولید دوچرخه در این برندها در انواع کوهستانی، شهری و هیبرید صورت می‌گیرد که از بهترین آنها می‌توان به جاینت، اسکات، کنندال، اپیشیالیزد، مریدا، کیوب، فوجی و ترک اشاره کرد که در ایران نیز دارای نمایندگی هستند.

این برندها بیشتر روی تولید دوچرخه‌هایی با سایز 27.5 و 29 اینچ تمرکز دارند که برای کاربران متوسط و حرفه‌ای مناسب هستند.

2. دوچرخه کوهستان درجه دو

این نوع برندها بیشتر روی تولید دوچرخه‌هایی با فروش زیاد در بازار تمرکز داشته و در تولید و عرضه مدل‌های مختلف دوچرخه زیاد فعالیت ندارند. به عنوان نمونه اگر به دنبال بهترین دوچرخه زنانه باشید، این نوع برندهای دسته‌بندی به‌خصوصی برای خانم‌ها نداشته و از همان مدل‌های عمومی که دارند صرفا با تغییر رنگ و تغییرات کمی در طراحی روانه بازار می‌کنند.

همچنین در تولید دوچرخه‌های خاص با تنوع بالا فعالیت نداشته و سایزهای محدودی را تولید می‌کنند. از انواع این برندها می‌توان به اسکات و بلست اشاره کرد.

3. دوچرخه کوهستان متفرقه

این نوع دوچرخه‌ها را بهتر است همان دوچرخه‌های ارزان قیمت در نظر بگیرید که زیاد روی مقاومت بدنه، طراحی، امکانات و همچنین امکان سایز بندی درست زین روی آنها کار نشده است. این نوع دوچرخه‌ها برای دوچرخه سواری جدی مناسب نبوده و مدت محدودی دوام خواهند آورد که مجبور می‌شوید مجددا اقدام به خرید دوچرخه کنید.

پس اگر به دنبال این هستید که به مدت طولانی و بدون اینکه مجبور باشید بعد از یک یا دو سال دوچرخه دیگری تهیه کنید حتما سعی کنید از برندهایی که در درجه اول به آنها پرداختیم دوچرخه تهیه کنید.

انتخاب سایز درست دوچرخه

خرید دوچرخه را باید درست مشابه خرید یک شلوار در نظر بگیرید. وقتی قصد خرید شلوار را دارید حتما به این نکته توجه دارید که مناسب سایز شما بوده و با کمی جابجایی، جایی که نباید در برود، در می‌رود :D !!!

در انتخاب دوچرخه هم درست باید به همین مسائل توجه کنید. همانطور که در پوشیدن یک شلوار با 2 یا 3 سایز بزرگتر و کوچکتر از خود مشکل خواهید داشت در دوچرخه نیز همین اتفاق می‌افتد. به ویژه اینکه در دوچرخه حساسیت بالا بوده و ممکن است که با بی توجهی به این مسئله دوچرخه‌ای انتخاب کنید که روی سلامت و امنیت شما هم تاثیر بد داشته باشد.

انتخاب بهترین سایز دوچرخه

عدم توجه به این مسئله باعث زمین زدن‌های مکرر و آسیب دیدن به بدن خواهد شد. برای اینکه سایز مناسبی برای دوچرخه خود انتخاب کنید می‌توانید از تصویر بالا کمک بگیرید. ما سعی می‌کنیم در آینده مقاله جامعی در خصوص انتخاب بهترین سایز دوچرخه را برایتان تهیه کنیم.

حال که با مهم‌ترین نکات خرید دوچرخه آشنا شدید و دانستید که چگونه به کمک راهنمای خرید دوچرخه بهترین دوچرخه کوهستان را انتخاب کنید، در ادامه به معرفی برخی از بهترین مارک دوچرخه کوهستان می‌پردازیم.

دوچرخه کوهستان مریدا مدل BIG NINE 20-D سایز 29

دوچرخه کوهستان مریدا مدل BIG NINE 20-D سایز 29

دوچرخه کوهستانی مریدا مدل BIG NINE 20-D سایز 29 از دوچرخه‌های با کیفیت ساخته شده توسط کمپانی تایوانی مریدا بوده و برای استفاده در مسیر‌های کوهستانی انتخاب سنجیده‎‌ای خواهد بود. این دوچرخه بدنه‌ی با دوامی از جنس آلومینیوم دارد. استفاده از این جنس باعث شده وزن دوچرخه تا حد زیادی کاهش یابد تا شما بتوانید به راحتی این محصول را جابه جا کنید.

از دیگر مزیت‌های آلومینیوم استفاده شده در این دوچرخه می‌توان به مقاومت و دوام آن اشاره کرد که این امکان را فراهم می‌کند تا شما بتوانید برای مدت زمان زیادی از دوچرخه‌سواری با این محصول لذت ببرید.ترمز استفاده شده در این دوچرخه از نوع دیسکی مکانیکی بوده. این نوع ترمز نسبت به ترمز‌های لقمه‌ای که در اکثر دوچرخه‌های شهری از آن‌ها استفاده می‌شود دارای عملکرد بهتری بوده به طوری که خاک و سنگ‌ در بین ترمز گیر نمی‌کند و شما می‌توانید با خیالی آسوده در مسیر‌های خاکی و گلی از این محصول استفاده کنید.

نوع دوچرخه
مناسب برای
وزن
سایز
سایز فریم
کوهستان
آقایان / بانوان
14 کیلوگرم
29
15 اینچ
جنس فریم
دوشاخ

سیستم تعلیق
کمک فنر عقب
طبق قامه
آلومینیوم
SR XCM
Hard Tail
ندارد
SHIMANO
توپی تنه
تعداد دنده
دسته دنده
طبق عوض‌کن
شانژمان
خودرو
زنجیر
آلومینیوم
24 دنده
Shimano Altus Rapid Fire
Shimano M190
Shimano Acera-X
alloy
8S
طوقه
توپی
تایر
نوع ترمز
ترمز
دسته ترمز
دسته
Merida Big Nine D
آلومینیوم
Merida
هیدرولیک دیسکی
Promax DSK
Shimano Altus Rapid Fire
Merida Comp OS
پیچ فرمان
کرپی
گریپ
زین
میله زین
رکاب
پنجه رکاب
6061 آلومینیوم
Merida Comp OS
GEL
Merida Sport
Merida Speed 27.2
دارد
XC Alloy
دوچرخه کوهستان کراس مدل Epic سایز 27.5

دوچرخه کوهستان کراس مدل Epic سایز 27.5

دوچرخه کوهستان کراس مدل Epic سایز 27.5 جنس فریمی از آلومینیوم دارد که این جنس باعث استقامت بدنه آن شده در این صورت در مسیرهای سخت بر اثر ضربه آسیب نمی‌بیند. از لوازم ضروری و مهم برای این دوچرخه شامل دسته دنده، شانژمان و طبق عوض کن بوده و کیفیت بالای قطعات آن به دلیل استفاده از قطعات شرکت ژاپنی شیمانو است.

شما در زمان عبور از مسیرهای سخت یا ناهموار نیاز به تغییر دنده دارید تا احساس خستگی کمتری کرده در نتیجه دوچرخه کراس داشتن 24 دنده می‌تواند گزینه خوبی برای عبور از کوهستان باشد. همچنین دو نوع سیستم برای دوچرخه‌ها در نظر گرفته می‌شود که شامل hard tail و full suspensionاست. این دوچرخه سیستم تعلیق Hard Tail دارد و دارای کمک فنر در چرخ جلو خواهد بود که به جلوگیری از ضربات و فشارهای وارده در هنگام دوچرخه سواری می پردازد.

همچنین ترمزی که برای دوچرخه کراس در نظر گرفته شده از نوع هیدرولیک دیسکی است که که با اتصال به پیستون که به شلنگی حاوی روغن ترمز وصل است کار کرده و دوچرخه را متوقف می‌کند. «دوچرخه کوهستان کراس» مدل «Epic» سایز 27.5 تایرهای آج‌دار داشته تا به راحتی از مسیرهای خاکی یا تپه‌ها عبور کند. ویژگی‌های این دوچرخه پیشنهاد خوبی برای سفر به کوهستان خواهد بود.

نوع دوچرخه
مناسب برای
سایز
سایز فریم
کوهستان
آقایان / بانوان
27.5
17 اینچ
جنس فریم
دوشاخ

سیستم تعلیق
کمک فنر عقب
طبق قامه
آلومینیوم
27.5″- ST-D-100 Lockout
Hard Tail
ندارد
آلومینیوم
توپی تنه
تعداد دنده
دسته دنده
طبق عوض‌کن
شانژمان
خودرو
زنجیر
بلبرینگ- آلومینیم
24 دنده
Shimano M310
Shimano ALTUS M310
Shimano ALTUS M310
8S
24 SPEED CHAIN KMC-C50 108L
طوقه
توپی
تایر
نوع ترمز
ترمز
Cross CNC
بلبرینگ- آلومینیم
Yasa
هیدرولیک دیسکی
Shimano – M365 Hydraulic Disc 160
پیچ فرمان
کرپی
گریپ
زین
رکاب
پنجه رکاب
CROSS-AL
ALLOY
DOUBLE OPEN MTB TYPE
CROSS
دارد
PVC-AL
دوچرخه کوهستان فوجی مدل Adventure V Brake سایز 27.5

دوچرخه کوهستان فوجی مدل Adventure V Brake سایز 27.5

نوع دوچرخه
مناسب برای
وزن
کوهستان
آقایان / بانوان
14.81 کیلوگرم
جنس فریم
دوشاخ

سیستم تعلیق
طبق قامه
آلومینیوم
Zoom CH-565 w/ 60mm travel
Hard Tail
Prowheel, alloy, 48/38/28T w/ chainguard
توپی تنه
تعداد دنده
دسته دنده
طبق عوض‌کن
شانژمان
خودرو
زنجیر
Bottom Bracket
7 دنده
Shimano EF41, EZ Fire, 7-speed
Shimano Tourney, 31.8mm
Shimano Tourney, 7-speed
Shimano freewheel, 14-28T, 7-speed
KMC Z50, 7-speed
تایر
نوع ترمز
ترمز
دسته ترمز
27.5″ x 1.95″, 30tpi
لقمه‌ای
Alloy, linear pull
Shimano EF41, 2-finger brake/shifter combo
کرپی
گریپ
زین
میله زین
رکاب
پنجه رکاب
Steel, +/-25°
Single density Kraton
Padded MTB, steel rail
Alloy, 27.2mm
دارد
Resin platform
دوچرخه کوهستان آلفرد مدل Walrus سایز 26

دوچرخه کوهستان آلفرد مدل Walrus سایز 26

دوچرخه کوهستان آلفرد مدل Walrus سایز 26 بدنه‌ایی مقاوم از آلیاژ فولاد دارد. این آلیاژ مقاومت بالایی را در تنه دوچرخه بوجود می‌آورد. این آلیاژ در مقابل دیگر فلزات استفاده شده در تولید تنه دوچرخه مثل آلومینیوم وزن بالاتری دارد ولی این‌ویژگی باعث کنترل بیشتر کودک در هنگام دوچرخه‌سواری است. ویژگی دیگر داشتن قطعات باکیفیت شیمانو است.

این قطعات استحکام و طول عمر بالایی دارند در عین حال که کودک در هنگام دوچرخه‌سواری با بودن آن‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کند. دوچرخه کوهستان آلفرد مدل Walrus سایز 26 دارای یک قمقمه است که به کودک این امکان را می‌دهد تا نوشیدنی مورد نظر خود را به‌همراه داشته و در زمان تشنگی بنوشد. این محصول برای افراد بالای 12 سال طراحی شده و دارای 21 دنده است. دنده به کودک امکان کنترل دوچرخه در مسیرهای مختلف را می‌دهد. ترمز نیز از نوع باکیفیت دیسکی مکانیکی روی این دوچرخه تعبیه شده است.

نوع دوچرخه
مناسب برای
وزن
سایز
کوهستان
کودکان
12 کیلوگرم
26
جنس فریم
دوشاخ

سیستم تعلیق
کمک فنر عقب
طبق قامه
فولاد
کمکدار – قفل کن و تنظیمی – ALFRED
Hard Tail
ندارد
آلیاژ فولاد – ALFRED
توپی تنه
تعداد دنده
دسته دنده
طبق عوض‌کن
شانژمان
خودرو
زنجیر
بلبرینگی
21 دنده
SHIMANO – EF500
شیمانو تورنی – SHIMANO TOURNEY
SHIMANO TOURNEY TY300
شیمانو – SHIMANO
KMC
طوقه
توپی
تایر
نوع ترمز
ترمز
دسته ترمز
دسته
پهن (5 سانتی متر) – آلومینیوم – دوپوست – مثلثی
جلو و عقب – فلز – اهرمی
WANDA – 26×2.35 سانتی متر
دیسکی مکانیکی
جلو و عقب دیسک مکانیک
آلومنیوم
پلاستیک
گریپ
زین
میله زین
رکاب
پلاستیک
ALFRED – سبک
ALEX – آهن
دارد
دوچرخه کوهستان الکس مدل Optima سایز 26

دوچرخه کوهستان الکس مدل Optima سایز 26

دوچرخه کوهستان الکس مدل Optima سایز 26 تنه‌ای مقاوم از آلومینیوم دارد. استفاده از این آلیاژ در طراحی فریم استحکام بدنه را بالا برده و در صورت ایجاد ضربه فریم تغییر شکل نمی‌دهد و ایمنی لازم را برای کودک به‌همراه دارد. با دقت بیشتر متوجه می‌شوید بیشتر قطعات این محصول باکیفیت و مقاوم در برابر ضربه هستند همچنین از برند شیمانو در قطعات اصلی سیستم دنده‌دهی این دوچرخه استفاده شده که شامل دسته دنده، خودرو و شانژمان هستند.

روی تنه دوچرخه یک قمقمه دیده می‌شود که امکان به همراه داشتن آب را به کودک می‌دهد. گفتنی است ترمز دوچرخه کوهستان الکس مدل Optima سایز 26 از نوع لقمه‌ایی بوده و کودک خیلی راحت می‌تواند تنها با فشار دسته ترمز دوچرخه را متوقف کند. اگر به دنیال دوچرخه‌ایی با کیفیت و ایمن هستید دوچرخه کوهستان الکس مدل Optima پیشنهاد خوبی خواهد بود.

نوع دوچرخه
مناسب برای
وزن
سایز
کوهستان
کودکان
13.3 کیلوگرم
26
جنس فریم
دوشاخ

سیستم تعلیق
کمک فنر عقب
طبق قامه
آلومینیوم
کمک دار – ALEX
Hard Tail
ندارد
آلیاژ فولاد – ALEX
توپی تنه
تعداد دنده
دسته دنده
طبق عوض‌کن
شانژمان
خودرو
زنجیر
قاب فلزی
21 دنده
شیمانو – SHIMANO
شیمانو تورنی – SHIMANO TOURNEY
شیمانو تی زد – SHIMANO TZ
شیمانو – SHIMANO
KMC
طوقه
توپی
تایر
نوع ترمز
ترمز
دسته ترمز
دسته
ALEX – مثلثی – دوپوست – آلومینیوم
جلو و عقب – فلز
WANDA عاج درشت – 2.35×26
لقمه ای
V-Brake
آلومنیوم
پلاستیک
کرپی
گریپ
زین
میله زین
رکاب
آلومنیوم
پلاستیک
ALEX – سبک
ALEX – آهن
دارد
دوچرخه دو کمک کوهستان المپیا مدل 2029 سایز 20

دوچرخه دو کمک کوهستان المپیا مدل 2029 سایز 20

نوع دوچرخه
مناسب برای
وزن
سایز
سایز فریم
کوهستان
آقایان / بانوان , کودکان
13 کیلوگرم
20
20 اینچ
جنس فریم
دوشاخ

کمک فنر عقب
طبق قامه
فلزی
کمکدار – Grino
دارد – جلو
SHIMANO
طبق عوض‌کن
شانژمان
خودرو
زنجیر
SHIMANO CG – شیمانو
SHIMANO TZ – شیمانو
شیمانو – SHIMANO
KMC
تایر
نوع ترمز
ترمز
دسته ترمز
دسته
WANDA – 20×2.35 سانتی متر
دیسکی مکانیکی
ویبریک جلو و عقب
آلومینیوم
آلومینیوم
کرپی
گریپ
زین
فلزی تقویت شده
دارد
Easy Saddle Olympia

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 3.8 / 5. تعداد آرا: 4

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  خیلی عالی بود این مطلب من خیلی حال کردم باهاش

  نکته هایی که گفته بودید عالی بودن

 2. سلام
  مرسی برای این مطلب
  خیلی خیلی جالب بود
  امید وارم بازم مطلب بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا