۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
غزلیات حافظ

تفسیر و معنی غزل شماره 132 حافظ –به آب روشن می عارفی طهارت کرد

به آب روشن می عارفی طهارت کرد
علی الصباح که میخانه را زیارت کرد

همین که ساغر زرین خور نهان گردید
هلال عید به دور قدح اشارت کرد

خوشا نماز و نیاز کسی که از سر درد
به آب دیده و خون جگر طهارت کرد

امام خواجه که بودش سر نماز دراز
به خون دختر رز خرقه را قصارت کرد

دلم ز حلقه زلفش به جان خرید آشوب
چه سود دید ندانم که این تجارت کرد

اگر امام جماعت طلب کند امروز
خبر دهید که حافظ به می طهارت کرد


تفسیر و معنی غزل شماره 132 حافظ

در زندگی گذشته خود ندانم کاری های بسیاری کرده ای که اکنون که به گذشته نگاه می کنی حتی خودت هم علت کارهایت را نمی فهمی. درست است که تاکنون هیچ سودی از عمر نبرده ای ولی اکنون که خداوند فرصت دیگری در اختیارت قرار داده با توکل به او و از سر صدق نیت از نو شروع کن که گذشته ات نیز جبران خواهد شد.

نتیجه تفال شما به دیوان حافظ

  • حضرت حافظ در بیت چهارم می فرماید: دل به بهای جان از پیچ و تاب گیسویش، خریدار بلا و آشوب شد. نمی دانم چه بهره ای برد که این معامله را کرد. حال خود باید نیت خود را تفسیر نمایید.
  • از ناله و تردید دست بردارید. همین هفته به یکی از مشاهد متبرکه بروید و دعا و نذر خود را ادا کنیدکه گشایش بسیار حاصل می شود. سوره مبارکه طه از آیه ۹۵ تا ۷۰ را با حضور قلب و معنی بخوانید که بسیار کارساز خواهد بود.
  • نگرانی و اضطراب شما ناشی از تردید و عدم اتکای به نفس شما می باشد. در حالیکه این نیت قابل اجرا می باشد. معتقدم کسی که عاشق نشود یا نباشد، به قول جامی باید بر او افسار زد.
  • خبر خوشی دریافت می کنید. بیماری او شفا می یابد. گمشده پیدا و قرض ادا می شود. مژده ای دریافت می کنید. با شخص مهمی ملاقات خواهید کرد و آنگاه یکی از عزیران معامله ای سودمند انجام خواهد داد.
  • ویژگی های شما عبارت اند از: متعادل، خوش شانس، صمیمی، رفیق دوست، خوش باطن، قدر شناس، راستگو، فداکار، مسلط به نفس، پر انرژی، رک گو، بی ریا، خوش بین و اهل مسابقه.
  • در این هفته ملاقاتی سودمند و معامله ای پر درآمد در انتظار خانواده شماست. چیزی که فکرش را نمی کردید و مدتها در انتظارش بودید، در این ماه برایتان انجام می پذیرد.
  • مسافر می آید. هدیه ای دریافت می کنید ولی در مسابقه ای شکست را پذیرا نباشید. گمشده پیدا می شود. اوضاع بر وفق مراد شما خواهد بود و زندگی شیرینی خواهید داشت. به شرط آنکه نسبت به او حسود و بدبین نباشید.
  • نگران مسافر خود نباشید که فعالیت های او مثمر ثمر واقع شده. به زودی به اطلاع شما خواهد رساند. ۴ فرزند در طالع دارید که دومی کوشاتر و مهربان تر است.

برای گرفتن دوباره فال حافظ کلیک کنید


توضیحات غزل شماره 132 حافظ

تفسیر بیت یکم: صاحبدلی در موقع صبح که به میخانه رفت، با آب پاک شراب وضو گرفت. حافظ واژه «زیارت» را به خاطر نشان دادن مقام والا و جایگاه میکده بکار برده است.

تفسیر بیت دوم: به محض آنکه پیمانه طلایی و زرین خورشید پنهان شد و آفتاب غروب کرد، هلال ماه عید، به گردش ساغر در مجلس فرمان داد.

تفسیر بیت سوم: نماز و دعای آن کسی مقبول و پسندیده است که از روی دردمندی و نیاز، با اشک چشم و خون جگر خویش وضو گرفت.

تفسیر بیت چهارم: پیشوای دینی که تصمیم داشت نماز را طولانی و با تأنی بخواند، با شراب سرخ که خون دختر تاک است، خرقه خود را کوتاه ساخت. بلندی خرقه نماد زهد ریایی است.

تفسیر بیت پنجم: دلم از حلقه گیسوی یار، به بهای جان خود، فتنه را خریداری نمود. نمی‌دانم چه بهره‌ای مشاهده کرد که این معامله را انجام داد.

تفسیر بیت ششم: اگر که پیشنماز مسجد، امروز سراغ مرا گرفت، به او خبر بدهید که حافظ با شراب معرفت وضو گرفته است.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا