۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
غزلیات حافظ

تفسیر و معنی غزل شماره 108 حافظ – خسروا گوی فلک در خم چوگان تو باد

خسروا گوی فلک در خم چوگان تو باد
ساحت کون و مکان عرصه میدان تو باد

زلف خاتون ظفر شیفته پرچم توست
دیده فتح ابد عاشق جولان تو باد

ای که انشاء عطارد صفت شوکت توست
عقل کل چاکر طغراکش دیوان تو باد

طیره جلوه طوبی قد چون سرو تو شد
غیرت خلد برین ساحت بستان تو باد

نه به تنها حیوانات و نباتات و جماد
هر چه در عالم امر است به فرمان تو باد


تفسیر و معنی غزل شماره 108 حافظ

اکنون موقعیتی به تو رو کرده که به قول معروف می توانی خودی نشان دهی. اگر از این فرصت استفاده مطلوب کنی مقام و منزلتی والا خواهی یافت. بین تو و پیروزی فاصله بسیار کوتاهی است که این فاصله با سعی و تلاش پر خواهد شد. پس قبل از اینکه موقعیت از دست برود با نهایت تلاش وارد میدان شو که پیروزیت حتمی است.

نتیجه تفال شما به دیوان حافظ

  • حضرت حافظ در بیت های چهارم و پنجم می فرماید:بالای سرو آسای تو مایه سبکی و خفت جلوه گری و خود نمایی طوبی درخت بهشتی گشت و پهنه گلستان تو مایه رشک بهشت اعلی باد. نه تنها تمام حیوانات و نباتات و جمادات بلکه هر چه در عالم کون و مکان وجود دارد به زیر فرمان تو باشد. حال خود باید نیت خود را تفسیر نمایید.
  • شخصی سعادتمند و از زندگی خوبی برخوردار هستید. به گونه ای که دیگران نسبت به شما غبطه و بعضاً حسادت می کنند. پس ارزش زندگی خود را بدان که حسودان قصد اخلال دارند.
  • او کاملاً مطیع و منقاد شماست اما کسی او را تحریک می کند. پس لازم است شما با عشق و محبت قلب او را تصاحب کنید.
  • ویژگی های شما عبارت اند از: افسونگر، سحر آمیز، واقعاً زرنگ، قدرت طلب، روشنفکر، مذهبی، زیرک و دانا، عاقل، هوشیار، ناقلا و مرموز، دقیق، پشتکاردار، مدیر و مدبر، استثنایی، باهوش، موفق و برنده، خوشگذران، اهل ریسک و بی پروا.
  • به موقع می توانی هر دل سنگی را مانند موم نرم کنی. خلاق، با اراده و زود رنج. لطفاً اگر حقیقت را گفتم اولا ًمرا دعا کنید ثانیاً سایت تاروت رنگی را به دوستان خود معرفی کنید.
  • معامله ای در پیش است که طرف مقابل خیلی نیرنگ باز می باشد. کاملاً مواظب باشید کسی در این هفته از شما رنجیده است. حتماً دل او را بدست آورید که دعایش کار ساز است.
  • این نیت با کمی حوصله حتماً عملی می گردد. تلاش، سرعت عمل و دقت از ابزار موفقیت شما است. نذر خود را ادا کنید. چهار فرزند در طالع دارید که آخری نابغه خواهد شد و به مقام رفیع و بلندی دست می یابد. همسر شما دمدمی مزاج و ولخرج است. مواظب کارش باش و عاشقانه درخدمت او باش که بهتر از او به دست نمی آورید.
  • از طنازی و ملاحت خود در بهتر شدن زندگی بهره بگیر. به خدا از هیچ کس کمتر نیستی اما متاسفانه اراده ات ضعیف می شود و خود را گم می کنی وگرنه هر تصمیمی بگیری، قادر به انجام آن هستی. پس حرکت کن یا علی.

برای گرفتن دوباره فال حافظ کلیک کنید


توضیحات غزل شماره 108 حافظ

تفسیر بیت یکم: پادشاها، گوی آسمان، سرگردان چوگان تو و پهنه هستی و دنیا، جولانگاه و میدان بازی تو باد. یعنی تو بر آسمان و زمین و همه هستی فرمانروایی کنی و همه تحت امر تو باشند.

تفسیر بیت دوم: گیسوی ملکه پیروزی، واله و دیوانه پرچم فتح تو است، چشمان گشایش جاودانی، دلباخته تاخت و تاز تو باد. یعنی در عرصه جنگ‌آوری همواره پیروز و فاتح باشی چراکه موفقیت و پیروزی نیز مشتاق است که تو به آن دست پیدا کنی.

تفسیر بیت سوم: ای کسی که عطارد دبیر مشغول نگاشتن توصیفات شکوه و جلال تو است؛ آرزومندم که عقل کل و مجمع خردها همواره طغرانویس دفتر‌های تو باشد. یعنی طالع تو نیکو و پر از سربلندی است، من هم آرزو می‌کنم با عقل و خرد کارهایت پیش برود.

تفسیر بیت چهارم: قد بلند همچون سرو تو باعث خواری جلوه‌گری درخت طوبی شد. کاش که پهنه بوستان تو مایه رشک بهشت برین بشود. طوبی درختی زیبا در بهشت است و حافظ از روی مبالغه به محبوب می‌گوید تو از طوبی خوش‌قامت‌تر هستی و بهشت هم به تو حسادت می‌کند.

تفسیر بیت پنجم: آرزوی من این است که نه تنها حیوان‌ها، گیاهان و اشیای بی‌جان، بلکه هر آنچه در عالم غیب و ملکوت نیز هست، تحت فرمان تو باشند.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 3.3 / 5. تعداد آرا: 3

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا