۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
غزلیات حافظ

تفسیر و معنی غزل شماره 104 حافظ – جمالت آفتاب هر نظر باد

جمالت آفتاب هر نظر باد
ز خوبی روی خوبت خوبتر باد

همای زلف شاهین شهپرت را
دل شاهان عالم زیر پر باد

کسی کو بسته زلفت نباشد
چو زلفت درهم و زیر و زبر باد

دلی کو عاشق رویت نباشد
همیشه غرقه در خون جگر باد

بتا چون غمزه‌ات ناوک فشاند
دل مجروح من پیشش سپر باد

چو لعل شکرینت بوسه بخشد
مذاق جان من ز او پرشکر باد

مرا از توست هر دم تازه عشقی
تو را هر ساعتی حسنی دگر باد

به جان مشتاق روی توست حافظ
تو را در حال مشتاقان نظر باد


تفسیر و معنی غزل شماره 104 حافظ

بخت و اقبال تو با پیشرفت و سعادت گره خورده است. کارها بر وفق مرادت بوده و روز به روز پیشرفت خواهی کرد. در جستجوی چیزی هستی که در اطراف توست و آن را پیدا نمی‌کنی. کمی بیشتر دقت کن. هرکسی خواست که به تو آسیبی برساند خودش دچار بلا و گرفتاری می‌شود. هر لحظه مقامت و زندگی‌ات بهتر از لحظه پیش می‌شود؛ در این حال از یاد خدا غافل نشو.

نتیجه تفال شما به دیوان حافظ

  • امیدوارم که چهره زیبایت همچون آفتاب روشنی‌بخش هر دیده شود و چهره خوب تو از فرط زیبایی، زیباتر شود.
  • گیسوی تو همچون شهپر شاهین است؛ دل پادشاهان عالم زیر سایه گیسوی تو باد. شاهین شاه پرندگان است و شهپر یا شاه‌پر مهم‌ترین پَر شاهین که بدون آن نمی‌تواند پرواز کند.
  • هرکسی که اسیر و شیفته موی تو نباشد، الهی که همچون زلفت، حالش آشفته و پریشان و در هم بشود.
  • آن دل که عاشق چهره زیبای تو نباشد، امیدوارم که همیشه در خون جگر غرق باشد. خلاصه همه کائنات باید محو جمال یار باشند وگرنه خوشی نخواهند دید.
  • ای معشوق من، آنگاه که کرشمه تو تیر عشق بر دل‌های مشتاقان می‌افکند، کاش که دل خسته و زخمی من سپر آن تیر باشد.
  • در آن زمانی که لب قرمز شیرین تو بوسه‌ای به من می‌بخشد، کام جان من از آن شیرین و گوارا شود.
  • من هر لحظه به واسطه تو عشق تازه‌ای می‌یابم یا زیبایی‌های تو هرلحظه فزونی می‌یابد؛ پس تو را هر ساعت، زیبایی تازه‌ای باد.
  • حافظ از جان و دل مشتاق و علاقه‌مند دیدار روی تو است، تو هم به حال مشتاقان خودت نظری بیفکن.

برای گرفتن دوباره فال حافظ کلیک کنید


توضیحات غزل شماره 104 حافظ

تفسیر بیت یکم: جمالت آفتابِ هر نظر باد یعنی رویِ زیبایت در نظرِ هر ناظر مثلِ خورشید نوربخش باشد . یعنی همانطوری گه قمر از خورشید کسبِ نور می می کند ، هر نگاه کننده به روی تو از خورشیدِ رویت مستنیر گردد و در زیبایی به حدِ کمال برسی یعنی حُسنِ تو روز به روز افزون گردد .

تفسیر بیت دوم: دلِ شاهان عالَم زیرِ پرِ همایِ زلفِ شاهین شهپرت باد یعنی تمام شاهان عالم در سایه حمایت تو مطیعِ فرمانت باشند . ( همای زلف = گیسوی تو که سایه اش چون سایه هما فرخندگی و میمنت می بخشد / همای = مرغ معروف به سعادت / شاهین = مرغی بی نهایت قوی و چالاک ) [ دل فرمانروایان جهان ، فرمان پذیر و در پناهِ گیسوی تو باد که از بلند پروازی گویی شاهپرِ شاهین بر خود بسته است ( شرح دکتر خطیب رهبر ) ]

تفسیر بیت سوم: کسی که گرفتار زلفت نباشد . چون زلفت پریشان و آشفته گردد یعنی هر آن کسی که به تو علاقه نرسانده و دلش را در عقدِ محبت تو قرار نداده است ، پریشان حال و مشوش بال گردد .

تفسیر بیت چهارم: آن کسی که عاشقِ رویت نشود یعنی به تو تعلق و تعشق نداشته باشد ، دائماََ غرقِ در خونِ جگر گردد .

تفسیر بیت پنجم: ای بت وقتی که غمزه ات تیر می اندازد . دلِ مجروحِ من در برابرِ تیرش سپر باشد . یعنی تیرهای غمزه ات فقط به دلِ مجروحِ من اصابت کند و نصیب دیگران نشود . [ بتا = ای بت ]

تفسیر بیت ششم: وقتی لبِ لعلِ چون شکرت بوسه بخشد ، مذاقِ جانِ من از لعلِ شکرینِ تو پر شکر گردد یعنی بوسۀ لبِ شکرین تو برایم میسر گردد و نصیبم شود .

تفسیر بیت هفتم: هر دم و هر نفس به تو عشقِ تازه پیدا می کنم یعنی هر دم مهر و محبتم به تو تازه تر می شود . و تو هم هر ساعتی حُسنِ تازه تری پیدا می کنی یعنی زیباتر از زیبا می شوی . خلاصه همنطور که عشق و محبتِ من هر آن زیاد می شود ، حُسن و جمالِ تو هم کمال می یابد .

تفسیر بیت هشتم: حافظ از دل و جان مشتاقِ روی توست . خدا کند که به حالِ مشتاقان نظری داشته باشی . یعنی به حالِ حافظ نظری بیفکنی . [ خواجه برای شخصِ خود دعا کرده است ]

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 3 / 5. تعداد آرا: 2

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا