۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
کتاب چاپی

معرفی 36 کتاب تاریخی ایران و جهان

معرفی و خرید بهترین کتاب تاریخی

در این مطلب از سایت تاپترین به معرفی بهترین کتاب‌های تاریخی ایران و جهان پرداختیم و 36 کتاب تاریخی جذاب و مهم را معرفی می‌کنیم. سعی کرده‌ایم در انتخاب این کتاب‌ها به تنوع جغرافیایی، زمانی و بستر تحلیل هم توجه کنیم.

جهان‌دیدگان و فرهیختگان، همه بر این باورند که مطالعه تاریخ برای همه واجب است. این توصیه به مطالعه کتاب‌های تاریخی ممکن است ریشه در عبرت دانستن گذشتگان و بنای زندگی روی ارزش‌های والا باشد. درواقع با هر دیدگاهی که به زندگی نگاه کنیم، عارف‌مسلک باشیم یا دانشمند یا سیاستمدار و هنرمند و مردم‌شناس و… مطالعه تاریخ، پیش‌نیاز کشف‌وشهودها، اختراعات، خلاقیت‌ها و پژوهش‌ها به حساب می‌آید.

نقل معروفی وجود دارد «تاریخ پیوسته در حال تکرار است» و با این حساب برای پیش‌بینی آینده کدام منبع از مطالعه گذشته در دسترس‌تر است و کدام عقل سلیم است که از آینده خبر داشته باشد و مسیر اشتباه را انتخاب کند؟ حتی اگر چنین تعبیری را اغراق‌آمیز هم بدانیم، شکی نیست که با مطالعه تاریخ دست کم راه‌های آزموده را می‌شناسیم و به‌جای اتکا به تجربیات محدود عمر خود، از تجربه اندوخته گذشتگان بهره می‌بریم.

راهنمای خرید بهترین کتاب تاریخی

کتاب‌های تاریخی به دو صورت نوشته می‌شوند. حالت اول اینکه در کتاب رویدادهای تاریخی به صورت متوالی و پشت سر هم توضیح داده می‌شوند در این حالت تحلیلی بر روی رویداد صورت نمی‌گیرد و دیدگاه تاریخ‌نگار و تاریخ‌پژوهَش هم در این حالت مشخص نمی‌شود. مطالعه‌ی چنین کتاب‌هایی به ما کمک می‌کند به سرعت درکی از حوادث گذشته به دست آوریم. اما دیدگاه و بینش ما با خواندن چنین کتاب‌هایی تغییر نمی‌کند.

در حالت دوم، نویسنده سعی می‌کند تحلیلی از وقایع گذشته را بنویسد در این حالت آشنایی با دیدگاه و زاویه‌ی دید نویسنده به یک واقعه‌ی تاریخی اصلی‌ترین چیزی است که با خواندن کتاب به ما اضافه می‌شود. هنگام مطالعه‌ی چنین کتاب‌هایی باید شناخت صحیحی از نویسنده به دست آوریم و مطمئن شویم با چه دیدگاهی قرار است آشنا شویم. در این مطلب از سایت تاپترین مجموعه‌ای از بهترین کتاب‌های تاریخی را معرفی می‌کنیم.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 3.7 / 5. تعداد آرا: 3

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا