کتاب چاپی

معرفی 7 کتاب تاریخی ایران و جهان

معرفی و خرید بهترین کتاب تاریخی

در این مطلب از سایت تاپترین به معرفی بهترین کتاب‌های تاریخی ایران و جهان پرداختیم و 7 کتاب تاریخی جذاب و مهم را معرفی می‌کنیم. سعی کرده‌ایم در انتخاب این کتاب‌ها به تنوع جغرافیایی، زمانی و بستر تحلیل هم توجه کنیم.

جهان‌دیدگان و فرهیختگان، همه بر این باورند که مطالعه تاریخ برای همه واجب است. این توصیه به مطالعه کتاب‌های تاریخی ممکن است ریشه در عبرت دانستن گذشتگان و بنای زندگی روی ارزش‌های والا باشد. درواقع با هر دیدگاهی که به زندگی نگاه کنیم، عارف‌مسلک باشیم یا دانشمند یا سیاستمدار و هنرمند و مردم‌شناس و… مطالعه تاریخ، پیش‌نیاز کشف‌وشهودها، اختراعات، خلاقیت‌ها و پژوهش‌ها به حساب می‌آید.

نقل معروفی وجود دارد «تاریخ پیوسته در حال تکرار است» و با این حساب برای پیش‌بینی آینده کدام منبع از مطالعه گذشته در دسترس‌تر است و کدام عقل سلیم است که از آینده خبر داشته باشد و مسیر اشتباه را انتخاب کند؟ حتی اگر چنین تعبیری را اغراق‌آمیز هم بدانیم، شکی نیست که با مطالعه تاریخ دست کم راه‌های آزموده را می‌شناسیم و به‌جای اتکا به تجربیات محدود عمر خود، از تجربه اندوخته گذشتگان بهره می‌بریم.

راهنمای خرید بهترین کتاب تاریخی

کتاب‌های تاریخی به دو صورت نوشته می‌شوند. حالت اول اینکه در کتاب رویدادهای تاریخی به صورت متوالی و پشت سر هم توضیح داده می‌شوند در این حالت تحلیلی بر روی رویداد صورت نمی‌گیرد و دیدگاه تاریخ‌نگار و تاریخ‌پژوهَش هم در این حالت مشخص نمی‌شود. مطالعه‌ی چنین کتاب‌هایی به ما کمک می‌کند به سرعت درکی از حوادث گذشته به دست آوریم. اما دیدگاه و بینش ما با خواندن چنین کتاب‌هایی تغییر نمی‌کند.

در حالت دوم، نویسنده سعی می‌کند تحلیلی از وقایع گذشته را بنویسد در این حالت آشنایی با دیدگاه و زاویه‌ی دید نویسنده به یک واقعه‌ی تاریخی اصلی‌ترین چیزی است که با خواندن کتاب به ما اضافه می‌شود. هنگام مطالعه‌ی چنین کتاب‌هایی باید شناخت صحیحی از نویسنده به دست آوریم و مطمئن شویم با چه دیدگاهی قرار است آشنا شویم. در این مطلب از سایت تاپترین مجموعه‌ای از بهترین کتاب‌های تاریخی را معرفی می‌کنیم.

کتاب نبرد من اثر آدولف هیتلر

کتاب نبرد من اثر آدولف هیتلر

در قسمتی از این کتاب می خوانیم: در سال ۱۹۲۴ آدولف هیتلر، هنگامی که به خاطر خیانت به کشور و رهبری یک توطئه مایه حکومت وقت به زندان افتاد و دوران محکومیت خود را در زندان لندربرگ گذراند، این کتاب را به منشی مخصوص خود که رودولف هس نام داشت و همراه او زندانی بود، دیکته کرد… کتاب «نبرد من» نوشته‌ «آدولف هیتلر» و ترجمه‌ «فرزانه طهماسبی» است.

ناشر درباره‌ی این اثر آورده است: «نبرد من تنها کتابی است که انتشار آن در آلمان ممنوع است. هیتلر در این اثر دیدگاه‌های خود را تئوریزه کرده، اثری که مبنای برپایی حزب ناسیونالیسم (نازی) شد و جهان را درگیر مصیبتی همه گیر کرد. کتاب نبرد من مانیفست اندیشه‌های تمامیت‌ خواهانه‌ هیتلر است. اما چرا این سرجوخه سابق ارتش آلمان که اندکی ذوق نقاشی هم داشت به چنین افکاری ره جست؟» این کتاب از 15 فصل تشکیل شده؛ «در خانه پدری»، «سال‌های تحصی و درد و رنج»، «مونیخ»، «تبلیغات جنگ»، «انقلاب»، «آغاز فعالیت سیاسی من»، «حزب کارگر آلمان»، «نژاد و مردم»، «شهروندان و اتباع دولت»، «تبلیغات و سازمان» و «حق دفاع از خود» عنوان برخی از فصل‌ها است.

در پیشگفتار کتاب آمده است: «پاره‌ نخست این کتاب زمانی نوشته شد که نویسنده در دژی نظامی در باواریا زندانی بود. او چگونه راهی دژ شد و به چه دلیل؟ پاسخ به پرسش مهم است، زیرا این کتاب با رویدادهایی سر وکار دارد که نویسنده را دچار این گرفتاری کرد و به این دلیل که نویسنده زیر فشارهای عاطفی ناشی از وقایع تاریخی روزگار خود این کتاب را نوشته است.

آن زمان، دوره‌ی خواری و تحقیر آلمان و تا حدودی ادامه‌ رویدادهایی بود که کما بیش در یک قرن گذشته رخ داده بود؛ این دوره از هنگامی آغاز می‌شود که ناپلئون امپراتوری کهن آلمان را تکه پاره کرد و سربازان فرانسوی تقریبا سراسر آلمان را به اشغال درآوردند.» کتاب نبرد من را انتشارات «آتیسا» منتشر کرده است و به وسیله هافکو به فروش میرسد.

 • نویسنده آدولف هیتلر
 • مترجم فرزانه طهماسبی
 • ناشر آتیسا
 • تعداد جلد 1
 • موضوع تاریخ
 • مناسب برای بزرگسالان
مشاهده قیمت و موجودی محصول

کتاب ارتداد اثر وحید یامین پور انتشارات سوره مهر

کتاب ارتداد اثر وحید یامین پور انتشارات سوره مهر

در بخشی از این رمان آمده: «بلا را ما انتخاب نمی کنیم. بلا غالباً خودش سرزده می آید و ماهیچه های کرخت و خواب آلود تاریخ را به تحرک وا می دارد. بلا می آید تا تاریخ زخم بستر نگیرد. دقیقاً لحظه ای که همگان در شهری پرپیچ و خم و خاموش گم و گور شده اند و بی مقصد به دیوارهای بلند روزمرگی می خورند، فتنه ای جرقه می زند و «وقت» و هنگامه ای تجلی می کند تا چشم ها برای لحظاتی مبدأ و مقصد را ببینند و راه را از سر بگیرند. فتنه ترفند خداوند است برای ورق زدن تاریخ، برای زیر و رو کردن همه چیز، از ارباب و رعیت، ظالم و مظلوم، گمراه و هدایت شده، دارا و ندار، غمگین و سرخوش، نگران و امیدوار ـ پس تاریخ خیلی هم تنبل نیست. پدیده ها سریع تر از تصور ما رخ می دهند…»

 • نویسنده وحید یامین پور
 • ناشر انتشارات سوره مهر
 • مناسب برای گروه سنی د , گروه سنی ه , تمامی گروه های سنی , بزرگسالان
مشاهده قیمت و موجودی محصول

کتاب شهید ثانی و نقش وی در تحولات دینی عصر نخست صفویه اثر محود کاظم رحمتی

کتاب شهید ثانی و نقش وی در تحولات دینی عصر نخست صفویه اثر محود کاظم رحمتی

نوشتار حاضر تلاشی در جهت بررسی نقش عالمان عاملی در تحولات دینی عصر صفویه و به‌نحو کلی‌تری مناسبات دین و دولت در دورۀ نخست صفویان با تکیه بر زندگی و تألیفات عالم برجسته عاملی، زین‌الدین‌بن علی عاملی‌ شهید ثانی‌ است. در فصل نخست که آن را می‌توان پیش درآمد موضوع دانست، از شکلگیری حوزۀ جبل‌عامل سخن رفته است و در ادامه از تشکیل دولت صفویه و حیات فرهنگی محقق کرکی سخن به میان آمده است. فصل سوم و چهارم که بحث اصلی نوشته حاضر را تشکیل می‌دهد به بررسی تفصیلی جایگاه شهید ثانی در عرصه تحولات دینی عصر صفویه و اهمیت وی از جنبه‌های مختلف می‌پردازد.

 • نویسنده محمد کاظم رحمتی
 • ناشر حکمت
 • موضوع تاریخ اسلام
 • مناسب برای تمامی گروه های سنی
مشاهده قیمت و موجودی محصول

کتاب حاج قاسم: جستاری در خاطرات حاج قاسم سلیمانی – اثر علی اکبری

کتاب حاج قاسم: جستاری در خاطرات حاج قاسم سلیمانی - اثر علی اکبری
 • نویسنده اثر علی اکبری
 • ناشر نشر یا زهرا (س)
 • موضوع دفاع مقدس، جهاد، شهادت، اسلام، شهدا
 • مناسب برای تمامی گروه های سنی
مشاهده قیمت و موجودی محصول

کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد اثر سوتلانا آلکساندرونا الکسیویچ

کتاب جنگ چهره ی زنانه ندارد اثر سوتلانا آلکساندرونا الکسیویچ

کتاب «جنگ چهره‌ی زنانه ندارد» اثر «سوتلانا آلکساندرونا الکسیویچ» را «عبدالمجید احمدی» به فارسی برگردانده است. در این کتاب، جنگ جهانی دوم از نگاه زنان روسی توصیف می‌شود که تجربه‌ی حضور در این جنگ را داشته‌اند.

الکسیویچ (1948) جایزه‌ی ادبی نوبل را در رشته‌ی مستندنگاری از آن خود کرده است. در توضیح پشت جلد آمده است: «جنگ چهره‌ی زنانه ندارد، روایت پرفرازونشیب این مستندنگار بلاروسی‌ است از روزگار و خاطرات زنانی که در ارتش اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم جنگیدند و حالا بعد از سال‌ها از کابوس‌ها، تنهایی و هول‌های‌شان می‌گویند. او چندصد نفر از این زنان را می‌یابد و با تمام‌شان حرف می‌زند.

از هر قشری هستند؛ پرستار، تک‌تیرانداز، خلبان، رخت‌شور، پارتیزان، بی‌سیم‌چی و… و خاطرات تکان‌دهنده‌اند… . زنانی که پوتین پوشیدند و در ترکیب خاک و خون و ترس زنده ماندند… . الکسیویچ با تدوین این آدم‌ها کنار هم کلیتی می‌سازد متناقض و شورانگیز، پرهیاهو و صامت… . کتاب، گاه شامل چنان لحظاتی می‌شود که فراتر از خوانده‌ها و شنیده‌های مرسوم است درباره‌ی جنگ. بی‌پرده و عریان است و ناگهان مادری را به ما نشان می‌دهد که برای عبور از خط بازرسی آلمانی‌ها بچه‌اش را نمک‌اندود می‌کند تا تب کند و سربازان بهراسند از تیفوس و او بتواند در قنداق بچه‌ی گریان با پوست ملتهب سرخ‌شده دارو ببرد برای پارتیزان‌ها… و این کتاب چنین آدم‌هایی ا‌ست… .»

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «من از مادرم خواهش کردم… التماسش کردم تو فقط گریه نکن… شب نبود، اما هوا تاریک بود، مادرامون که اومده بودن تا دخترهاشون رو بدرقه کنن، گریه نمی‌کردن، فریاد می‌زدن. مادرم مثل سنگ بی‌حرکت ایستاده بود. خودش رو نگه می‌داشت، می‌ترسید بزنم زیر گریه. من دختر مامانی‌ای بودم، تو خونه خیلی لوسم کرده بودن. حالا موهام رو پسرونه اصلاح کرده بودن و فقط یه کاکل روی سرم مونده بود.

پدر و مادرم اجازه نمی‌دادن برم جنگ، اما برای من زندگی فقط یک مفهوم داشت؛ این که برم جبهه! این پلاکاردهایی که الان تو موزه‌ها هست، مثل “مام میهن تو را فرا می‌خواند!” و “تو برای جبهه چه‌کاری انجام دادی؟” روی من خیلی اثر می‌کردن. همیشه این شعارها جلو چشمام بود. ترانه‌ها هم همین‌طور؛ برخیز ای کشور عظیم… برخیز برای آخرین نبرد… » کتاب حاضر را نشر «چشمه» منتشر کرده است.

 • نویسنده سوتلانا آلکساندرونا آلکسیویچ
 • مترجم عبدالمجید احمدی
 • ناشر نشر چشمه
 • تعداد جلد 1
 • موضوع خاطرات
 • مناسب برای بزرگسالان
 • برنده‌ی جایزه‌ی ادبی نوبل ۲۰۱۵
مشاهده قیمت و موجودی محصول

کتاب تاریخ ایران کمبریج اثر ویلیام بین فیشر – 20 جلدی

کتاب تاریخ ایران کمبریج اثر ویلیام بین فیشر - 20 جلدی

تاریخ ایران کمبریج طرح تالیف این کتاب برای اولین بار توسط رییس دانشگاه کمبریج «آرتور آربری» و «قدس نخعی»، سفیر ایران در انگلستان در سال 1338 (1959 میلادی) ارایه شد. انتشارات دانشگاه «کمبریج» هم چاپ این اثر را بر عهده گرفت. در سال 1961 آربری برای تشکیل هیات ویراستاری از ویراستاران‌ نامداری مثل «سر هارولد بیلی»، «آن لمتون»، «روبن لوی»، «رابرت زینر»، «بازیل گری» ، «پیتر ایوری»، «عیسی صدیق»، «سیدحسن تقی‌زاده»، «لارنس لاکهارت»، «جان اندرو بویل»، «سر ماکس مالوان»، «کلیفورد ادموند باسورث»، «ایلیاگرشویچ»، «هیوبرت دارک»، «ویلیام فیشر» به همراه «محمود صناعی» که رابط رسمی این هیات با مراکز علمی ایران بود، در جریان یک گردهمایی، دعوت به عمل آورد.

این کتاب علاوه براین‌که به اوضاع تاریخ سیاسی ایران پرداخته، به تاثیری که تمدن و هنر ایرانی روی سایر تمدن‌های جهان گذاشته هم تاکید دارد. هم‌چنین این مجموعه کتاب تاریخی به موازات ‌بررسی اوضاع جغرافیایی و بوم شناسی، توجه ویژه‌ای به جنبه‌های مذهبی، فلسفی، اقتصادی، علمی و هنری هم دارد. به دلیل اهمیت این کتاب پژوهش‌گران و شرق‌شناسان متعددی به نقد و بررسی آن پرداخته‌اند و مقالات و بررسی‌های خود را به صورت مستقل در مجلات به چاپ رسانده‌اند.

جلد نخست این کتاب در دو قسمت، به بررسی اوضاع سرزمین ایران و مردمان آن می‌پردازد. جلد دوم این کتاب هم در دو قسمت، دوره‌های تاریخی «ماد» و «هخامنشی» را مورد بررسی قرار داده است. جلد سوم که متشکل از پنج قسمت است، به دوره‌های تاریخی چون «سلوکیان»، «اشکانیان»، «ساسانیان» و مباحثی مثل ادیان و اقوام، جشن‌ها، باورها و تاریخ ملی ایران پرداخته است. جلد چهارم هم به بررسی ادواری مانند «طاهریان»، «صفاریان»، «سامانیان»، «غزنویان» و «بوئیان» می‌پردازد.

جلد پنجم که خود متشکل از چهار قسمت است، به تحقیق در دوره‌های «سلجوقی»، «مغولان»، «اسماعیلیان» و بررسی مذهب، فرق و هنرهای ایران می‌پردازد. جلد ششم هم که سه قسمت دارد، به بررسی در دوره‌های «تیموری» و «صفوی» پرداخته است. جلد هفتم که متشکل از سه قسمت است، به بررسی اوضاع ایران از زمان «نادرشاه» تا دوره‌ی «زندیه» و دوره‌ی «قاجاریه» و «پهلوی» می‌پردازد. ترجمه‌ی این کتاب توسط دکتر «تیمور قادری» انجام شده است.

 • مترجم دکتر تیمور قادری
 • ناشر نشر مهتاب
 • تعداد جلد 20
 • موضوع تاریخ
مشاهده قیمت و موجودی محصول

کتاب جنگ و صلح اثر لئون تولستوی-دوجلدی

کتاب جنگ و صلح اثر لئون تولستوی-دوجلدی

کتاب «جنگ و صلح» نوشته‌ی «لئو تولستوی» است که «شهلا انسانی» آن را به فارسی برگردانده است. بسیاری این کتاب را یکی از بزرگترین رمان‌های جهان می‌دانند. در این رمان طولانی بیش از ۵۸۰ شخصیت با دقت توصیف شده‌اند و یکی از معتبرترین منابع تحقیق و بررسی در تاریخ سیاسی و اجتماعی سده نوزدهم امپراتوری روسیه است و به شرح مقاومت روس‌ها در برابر حمله‌ی ارتش فرانسه به رهبری ناپلئون بناپارت می‌پردازد.

این کتاب در سال 1869 نوشته شده است و هنوز هم در زمره بهترین رمان‌های جهان قرار می‌گیرید. استراخوف که از دوستان تولستوی و منتقد توانایی بود، عقیده خود را درباره «جنگ و صلح» در چند جمله پر حرارت بیان کرده است. او می گوید: «جنگ و صلح، تصویر کاملی از زندگی بشریست. تصویر کاملی از روسیه آن زمان است، تصویر کاملی از همه چیزهاییست که در آنها، مردم سعادت و عظمت، اندوه و خواری خود را می یابند. این است جنگ و صلح.»کتاب مذکور در دو جلد و توسط انتشارات «دبیر» چاپ و به بازار عرضه شده است.

 • نویسنده لئون تولستوی
 • مترجم شهلا انسانی
 • ناشر انتشارات دبیر
 • تعداد جلد 2
 • موضوع رمان تاریخی
 • مناسب برای بزرگسالان
مشاهده قیمت و موجودی محصول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا