۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
غزلیات حافظ

تفسیر و معنی غزل شماره 172 حافظ –عشق تو نهال حیرت آمد

عشق تو نهال حیرت آمد
وصل تو کمال حیرت آمد

بس غرقه حال وصل کآخر
هم بر سر حال حیرت آمد

یک دل بنما که در ره او
بر چهره نه خال حیرت آمد

نه وصل بماند و نه واصل
آن جا که خیال حیرت آمد

از هر طرفی که گوش کردم
آواز سؤال حیرت آمد

شد منهزم از کمال عزت
آن را که جلال حیرت آمد

سر تا قدم وجود حافظ
در عشق نهال حیرت آمد


تفسیر و معنی غزل شماره 172 حافظ

قصه عشق و علاقه شما همگان را به حیرت واداشته، حتی برای خودت نیز امید وصال در این عشق حیرت آور است. تو دیگر در موقعیتی نیستی که عمرت را مصروف خیالبافی و بلندپروازی کنی. وقت آن رسیده که در زندگیت تحولی ایجاد نمایی و واقع نگر و حقیقت جو باشی.

نتیجه تفال شما به دیوان حافظ

  • حضرت حافظ در بیت های پنجم تا هفتم می فرماید: از هر جانب که گوش فرا دادم، گویی حیرت سوال می کرد. آیا مخلوق عظمت و بزرگی خالق را آنطور که باید بشناسند، خواهند شناخت ؟ عاشقی که بر عظمت و سلطه حیرت چیره شد، در برابر توانایی معشوق شکسته شد و هستی را باخت. سرتا پای حافظ در عشق به نهال و درخت سرگشتگی بدل گشت است.حال خود باید نیت خود را تفسیر نمایید.
  • این نیت موجب سرگردانی و حیرت و دل مشغولی شما گردیده است که اگر از آن صرف نظر کنید، به مراتب بهتر می باشد. زیرا تاکنون جز رنج و دلهره و عذاب برای شما و خانواده تان سودی نداشته است. موقعیت های بسیار بهتر در انتظار شما و خانواده تان می باشد. پس به یکی از مشاهد متبرکه رفته و دعا کنید. بهتر است سوره القلم را با معنی و حضور قلب بخوانید.
  • یکی از اقوام شما سخت به شما نیازمند است و منتظر است که از در آیید و به او کمک کنید. پس اقدام نمایید و او را چشم به راه مگذارید. چیزی که گم کرده اید، نزد دوستی به امانت است. نگران نباشید. خوابی که دیده اید، برای کسی تعریف نکنید و به زودی ملاقاتی سودمند و سفری پر برکت در پیش خواهید داشت.
  • مسافر فعلاً اوضاعش رو به راه نمی باشد ولی جای نگرانی هم نیست. خبر بدی دریافت می کنید اما ناراحت نشوید.
  • ویژگی های شما عبارت اند از: ناقلا، دقیق، مغرور، زیرک و باهوش، زرنگ، حادثه جو، سخاوتمند، منطقی، مهربان، ولخرج و دوست باز.
  • رنگ نخودی یا نخودی مایل به شیری را برایتان توصیه می کنم زیرا رابطه صمیمی در شما ایجاد می کند و بر هماهنگی چهره شما می افزاید و موجب افزایش انرژی، احساس لطافت و آرامش شما می گردد. گام های مثبت را با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس بیشتر بر می دارید. قفل یعنی که کلیدی هست، پس باز کننده یا قفل ساز کجاست؟

برای گرفتن دوباره فال حافظ کلیک کنید


توضیحات غزل شماره 172 حافظ

تفسیر بیت یکم: عشق تو، نهال سرگشتگی است و رسیدن به تو، کمال سرگردانی است.

تفسیر بیت دوم: چه بسیار هستند غرق شدگان در دریای وصل که سرانجام کارشان به حیرت و سرگشتگی کشید.

تفسیر بیت سوم: دلی را به من نشان بده که در راه عشق او، بر رخسارش خال سرگشتگی نباشد. یعنی هر دل که در راه او قدم گذاشت حیران می‌شود.

تفسیر بیت چهارم: در آنجایی که تصور سرگشتگی بوجود آید، نه وصلی باقی می‌ماند و نه وصل یافته و به وصال رسیده‌ای و همه نابود می‌شوند.

تفسیر بیت پنجم: من به هر سوی آفاق که روی گردانده و به صدا‌ها گوش سپردم، صدایی بجز پرسش از حیرت و سرگردانی نشنیدم. همه در این دنیا سرگردان اویند.

تفسیر بیت ششم: آن کسی که شکوه و جلال حیرت بر او وارد شود، بر اثر کمال عزت و شرف شکسته می‌شود.

تفسیر بیت هفتم: سر تا پای هستی حافظ در عشق تو همچون نهال تازه رسته‌ای از سرگشتگی است

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا