تا ۸۵ درصد تخفیف تمامی فروشگاه‌های اینترنتی

لوازم جانبی آلات موسیقی

قیمت و خرید سیم گیتار الکتریک و کلاسیک

راهنمای خرید سیم گیتار خوب و ارزان

لوازم موسیقی نیاز به این دارند که هرازگاهی دستی به آنها کشیده و قطعاتی که قابلیت تعویض دارند را تعویض کنید. یکی از این موارد که تقریبا در هر سازی وجود دارد، سیم است. پیش از این در پست راهنمای خرید گیتار به بررسی انواع مختلفی از گیتار الکتریک، کلاسیک و اکوستیک پرداخته و به شما در خرید این وسیله موسیقی که بیشترین محبوبیت را خصوصا در بین افراد جوان دارد کمک کردیم.

حال در ادامه می‌خواهیم به معرفی 8 مدل از بهترین سیم گیتار الکتریک و کلاسیک از برندها و مدل‌های مختلف بپردازیم. اگر به دنبال خرید سیم خوب گیتار همچون لابلا، الیس، ساوارز، داداریو، لوتیر و دی آر هستید تا انتها با ما همراه باشید.

راهنمای خرید سیم گیتار

برای خرید سیم گیتار چند نکته وجود دارد که پیش از خرید حتما باید آنها را مورد بررسی قرار دهید تا سیمی خریداری کنید که جدایی از اصل بودن، صدای با کیفیتی هم برای ساز شما به ارمغان بیاورد.

به صورت کلی سه فاکتور اصلی در انتخاب و خرید سیم گیتار وجود دارد که برای هر نوع گیتاری باید به این چند نکته دقت بالایی داشته باشید.

اندازه و وزن سیم

گیتار سازی است که بسته به نوع آن در ابعاد مختلفی ساخته می‌شود. از آنجایی که ارتعاش سیم‌ها موجب ایجاد صدا شده و از طریق کاسه پخش می‌شود؛ در نتیجه اندازه و طول سیم و در کنار آن وزن کلی که هر سیم خواهد داشت روی تن صدا تاثیر بالایی دارد.

اگر سیم‌ها وزن زیادی داشته باشند، صدای گیتار کمی بم به نظر خواهید رسید و از سوی دیگر اگر اندازه(در اینجا منظور ضخامت است) کم باشند صدای زیر و اگر زیاد هم باشد صدای بم را دریافت خواهیم کرد.

روی این موضوع مواد به کار رفته در ساخت سیم و همچنین نوع پیچش بخش‌های ابتدایی و انتهایی سیم نیز تاثیر دارد.

نوع لایه محافظ و پوشش‌ها

به‌تازگی برای ساخت سیم گیتار از سایه محافظ استفاده می‌کنند که هم موجب می‌شود از خوردگی محافظت شود و هم اینکه از پوسیدن آنها جلوگیری خواهد شد تا عمر طولانی‌تری داشته باشند.

در کنار این لایه محافظ کشش سیم گیتار نیز موثر است. بیشتر برندها در سه نوع کشش سیم‌ها را تولید می‌کنند.

 1. کشش زياد(High Tension): این نوع سیم‌ها به این دلیل که کشش بالایی دارند، نیاز است تا فشار بیشتری هم به انگشتانتان در هنگام نواختن وارد کنید.
 2. کشش عادي يا متوسط(Normal or Medium Tension): این نوع سیم‌ها در حالت میانه هستند؛ نه نیاز به فشار زیاد دارند و نه اینکه در فشار کم صدای واضحی تولید می‌کنند.
 3. کشش کم(Low Tension): نواختن این سیم‌ها راحت‌تر بوده و انگشتان هم دیرتر خسته می‌شوند. اما در پایین دسته گیتار موجب ایجاد گز می‌شوند.

مواد به کار رفته در ساخت سیم

همانطور که می‌دانید گیتار دارای 6 سیم مختلف است. سیم‌های تریبل گیتار(۱، ۲ و ۳) از چند ماده مختلف ساخته می‌شوند که به‌صورت درصدی هستند. سیم‌های بیس گیتار(۴، ۵ و ۶) معمولا دارای هسته چند رشته‌ای هستند که از جنس ناسلون یا کامپوزیت می‌باشند.

از همین رو باید ببینید که اولا گیتار شما از کدام نوع است و سپس درصد مواد استفاده شده برای این دو گروه از سیم‌ها را بررسی کنید که به صورت خلاصه شامل موارد زیر خواهند بود.

متریال سیم‌های تریبل:

 1. Clear Nylon: متداول‌ترین نوع سیم‌های تریبل است که تعادل خوبی بین گرمی و شفافیت صدا ایجاد و ماندگاری طولانی مدتی دارد.
 2. Black Nylon: دارای صدای گرم و لطیفی می‌باشند. اگر سبک فولک را دنبال می‌کنید بهتر است از این نوع استفاده کنید.
 3. Titanium: تیتانیوم صدای واضح‌تری را تولید می‌کند. اگر گیتارتان قدیمی شده این گزینه بهتر است.
 4. Carbon Fiber: سیم‌های کربنی حجم صدای بالا و طول عمر زیادی دارند. صدای تیزشان هم ماندگاری کمی دارد.
 5. Composite: صدایی شفاف با انتشار بالا را تولید می‌کنند. در سیم سوم گیتار برای ایجاد بالانس بین صدای سیم‌های تریبل و بیس به کار می‌رود.

متریال سیم‌های بیس:

 1. برنز (Bronze): سیم برنز گیتار اغلب حاوی ۸۰٪ مس و ۲۰٪ روی می‌باشند که به همین دلیل آنها را با نام ۸۰/۲۰ برنز نیز می‌شناسیم. استفاده از برنز سبب می‌شود تا صدای شفاف با ماندگاری بالا داشته باشید.
 2. نقره (Silver): سیم‌های نقره معمولا از مسی که نقره اندود شده‌اند ساخته می‌شوند و به این معنی نیست که از نقره خالص در تولید آنها استفاده شده باشد. سیم‌هایی با پوشش نقره صدای گرمی را تولید ‌می‌کنند و عمر بالایی نیز دارند.

بهترین سیم گیتار الکتریک و کلاسیک

حال که با نکاتی که باید در انتخاب سیم انواع گیتار الکتریک، کلاسیک و اکوستیک آشنا شدید در ادامه به بررسی 8 مدل از سیم‌ها برای انواع گیتار از برندهای معروف می‌پردازیم.

سیم گیتار کلاسیک لا بلا مدل 900-B

سیم گیتار کلاسیک لا بلا مدل 900-B

سیم گیتار لا بلا مدل «900-B» باتحمل کشش Mediom High مناسب برای گیتار‌های کلاسیک طراحی و عرضه‌شده است. این پکیج حاوی سه رشته سیم نایلونی سیاه است که صدایی درخشان با طنینی مخملی و شفاف دارد و سه رشته سیم با هسته‌ای از نایلون باروکشی از مس و پوششی طلایی‌رنگ صدایی حجیم با طنینی بالا و هارمونیک‌های زوج صحیح را در اختیار شما می‌گذارد. این سیم با بافتی گرد و صدایی درخشان می‌تواند گزینه مناسبی برای نوازندگان سبک باروک و کلاسیک باشد.

مدل 900-B پس از نصب بر روی گیتار و با یکی دو بار کوک، بسیار سریع به سطحی مناسب از ثبات کوک می‌رسد. مدل 900-B به دلیل کیفیت و طول عمر بالا توصیه همیشگی اساتید به هنرجویان گیتار است. در بسته‌بندی سیم گیتار کلاسیک 2001 لا بلا مدل 900-B از تکنولوژی MAP بهره گرفته‌شده است که با تغییر دادن ترکیب هوای داخل بسته‌بندی از خدشه‌دار شدن سیم‌ها در زمان نگهداری جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب هر زمان که شما بسته‌ی خریداری‌شده را بازکنید سیم‌ها را در وضعیتی بسیار نو و سالم خواهید یافت.

سیم‌های گیتار از جنس‌ها و ضخامت‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. ضخامت و تنش سیم‌ها مسلماً تنها برای راحتی انگشتان شما نیست. بلکه هرکدام رنگ، طنین و صدای خاص تولید می‌کنند. انتخاب نوع سیم، بیشتر به تکنیک و همچنین سلیقه نوازنده بستگی دارد. اولین نکته‌ای که هنگام خرید سیم باید به آن توجه کنید تحمل کشش سیم Tension است، این کشش فشاری است که سیم بر روی دسته ساز شما وارد می‌کند که کمترین آن light Tension و بیشترین آن high Tension است. هنرجویان مبتدی باید سعی کنند از سیم‌های light و Medium استفاده کنند چون سیم‌هایی با کشش بالا باعث خستگی زودهنگام انگشتان و حالت گرفتی و انقباض در دست خود می‌شوند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد ضخامت سیم‌ها برحسب اینچ است که در نوازندگان حرفه‌ای کاملاً سلیقه‌ای است ولی در نوازندگان مبتدی باید سعی شود از سیم‌هایی باضخامت استاندارد استفاده شود.

 • ابعاد بسته‌بندی 105 × 105 میلی‌متر
 • وزن بسته‌بندی 32 گرم
 • مناسب برای گیتار کلاسیک
 • جنس سیم‌های زیر نایلون سیاه است
 • سیم‌های باس دارای روکش از جنس آلیاژ طلایی رنگ می‌باشد
 • میزان تحمل کشش سیم‌ها Mediom High است

سیم گیتار کلاسیک لا بلا مدل 2001 Medium Tension

سیم گیتار کلاسیک لا بلا مدل 2001 Medium Tension

سیم‌های گیتار کلاسیک لابلا مدل «2001 Medium Tension» بسیار منعطف هستند. این سیم‌ها به کوچک‌ترین لرزش دست چپ شما پاسخی شایسته داده و حساسیت زیادی نسبت به ظریف‌ترین تغییرات تن حاصل از دست راست دارند. سیم‌های تریبل نایلونی این مجموعه شفافیت شنیداری عالی و انتشار صدای بالایی فراهم می‌آورند.

سیم‌های بم فنری نیز با روکش نقره‌ای صدایی گرم و قوی دارند، به خوبی کوک خود را حفظ می‌کنند و انتشار صدای بالا و کشش نت مناسب از خصوصیات مطلوب آن‌ها است. در بسته‌بندی سیم گیتار کلاسیک 2001 Medium Tension لابلا از تکنولوژی MAP بهره گرفته شده است که با تغییر دادن ترکیب هوای داخل بسته‌بندی از خدشه‌دار شدن سیم‌ها در زمان نگهداری جلوگیری می‌کند.

بدین ترتیب هر زمان که شما بسته‌ی خریداری شده را باز کنید سیم‌ها را در وضعیتی بسیار نو و سالم خواهید یافت. سیم گیتار کلاسیک 2001 Medium Tension دارای تنشن متوسط است و در امریکا ساخته می‌شود.

 • ابعاد بسته‌بندی 110 × 135 میلی‌متر
 • وزن بسته‌بندی 31 گرم
 • مناسب برای گیتار کلاسیک
 • سیم حاوی نیتروژن خالص و خالی از اکسیژن

سیم گیتار کلاسیک الیس مدل A105

سیم گیتار کلاسیک الیس مدل A105
 • ابعاد بسته‌بندی 110 × 110 میلی‌متر
 • وزن بسته‌بندی 25 گرم
 • مناسب برای گیتار کلاسیک
 • جنس سیم‌های باس گیتار از آلیاژ مس با روکش نقره است
 • جنس سیم‌های زیر گیتار از نایلون مشکی است

سیم گیتار کلاسیک ساوارز مدل T50J

سیم گیتار کلاسیک ساوارز مدل T50J

سیم گیتار ساوارز «T50J» با بهره‌مندی از متریال جدید مناسب برای گیتار فلامنکو طراحی و عرضه شده است. این سیم‌ با تنش Forte مناسب برای حرفه‌ای‌ ها در نظر گرفته شده است. سیم‌های باس با روکشی از نقره و سیم‌های نایلون از نوعی کربن ساخته شده است. این سیم اوج پرشکوه یک موسیقی فلامنکو را با بالاترین کیفیت سونوریته در اختیار شما قرار می‌دهد. سیم‌های گیتار از جنس‌ و ضخامت‌های گوناگونی ساخته می‌شوند.

ضخامت و تنش سیم‌ها مسلما تنها برای راحتی انگشتان شما نیست. بلکه هرکدام رنگ، طنین و صدای خاص تولید می‌کنند. انتخاب نوع سیم، بیشتر به تکنیک و همچنین سلیقه نوازنده بستگی دارد. اولین نکته‌ای که هنگام خرید سیم باید به آن توجه کنید تحمل کشش سیم ((Tension است، این کشش فشاری است که سیم بر روی دسته ساز شما وارد می‌کند که کمترین آن light Tension و بیشترین آن high Tension است.

هنرجویان مبتدی باید سعی کنند از سیم‌های light و Medium استفاده کنند چون سیم‌هایی با کشش بالا باعث خستگی زودهنگام انگشتان و حالت گرفتی و انقباض در دست خود می‌شوند. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد ضخامت سیم‌ها برحسب اینچ است که در نوازندگان حرفه‌ای کاملاً سلیقه‌ای است ولی در نوازندگان مبتدی باید سعی شود از سیم‌هایی باضخامت استاندارد استفاده بشود

 • میزان تحمل کشش سیم‌ها Forte است
 • جنس سیم‌ها تریبل کربن
 • جنس سیم‌ها باس Alliance
 • ثبات کوک
 • اوجی درخشان و وضوح متعادل
 • باسی پر قدرت
 • مناسب برای کلاسیک

سیم گیتار کلاسیک ساوارز مدل 540CR

سیم گیتار کلاسیک ساوارز مدل 540CR

سیم گیتار ساوارز مدل 540CR نشان دهنده دقت بالا در ساخت و دقت مورد نیاز برای اجرای سبک‌های کلاسیک است. این سیم دارای کششی نرمال و بسیاز مطلوب برای اجرای زنده و کنسرت است.

Roland Dyen و Jérémy Louve از نوازندگان بزرگی هستند که بارها در اجراهای خود از این سیم‌ها استفاده کرده‌اند. ثبات کوک و نرمی متعادل نوازندگی با این مدل را بسیار لذت بخش کرده است.

 • کششی نرمال
 • ثبات کوک و نرمی متعادل
 • مناسب برای گیتار کلاسیک
 • اوجی درخشان و وضوح متعادل
 • باسی پر قدرت
 • مناسب برای کلاسیک و جز

سیم گیتار کلاسیک داداریو مدل EJ49

سیم گیتار کلاسیک داداریو مدل EJ49
 • ابعاد 10×8×2 میلی‌متر
 • وزن 30 گرم
 • ابعاد بسته‌بندی 10×10×2 میلی‌متر
 • وزن بسته‌بندی 30 گرم
 • مناسب برای گیتار کلاسیک
 • تعداد سیم موجود در بسته 6 عدد

سیم گیتار کلاسیک لوتیر مدل 50

سیم گیتار کلاسیک لوتیر مدل 50

رشته سیم‌های گیتار لوتیر با صدایی درخشان و ضرب‌دار، در بین نوازندگان گیتار کلاسیک و فلامنکو بسیار محبوب هستند. این سیم با وضوح صدای بالا، بسیار درخشان و باسی عمیق، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای نوازندگان سبک کلاسیک و فلامنکو برای اجرایی زنده و متحیرکننده باشد.

این رشته سیم‌ها با تنش Hard، هارمونیک‌‍‌های دقیقی را به گوش می‌رساند و بهترین انتخاب در کنسرت زنده است. در طراحی این سیم‌ها از کربن و روکشی از نقره استفاده ‌شده است. بسیاری از اساتید گیتار فلامنکو ازجمله «گراردو نونز»، «په‌په»، «خوان مارتین»، «توماتیتو»، «پاکو دلوسیا» و… از این نوع سیم‌ استفاده کرده‌اند.

 • سیم حرفه‌ای کنسرتی
 • تنش Hard
 • صدایی درخشان و باسی برنجی و عمیق
 • ارائه بهترین هارمونیکا
 • سیم‌های باس از برنز
 • مناسب برای گیتار‌هایی با مقیاس 640 تا 650

سیم گیتار کلاسیک دی ار مدل 28 NSA

سیم گیتار کلاسیک دی ار مدل 28 NSA
 • ابعاد 10 میلی‌متر
 • وزن 10 گرم
 • ابعاد بسته‌بندی 10 میلی‌متر
 • وزن بسته‌بندی 10 گرم
 • مناسب برای گیتار کلاسیک

جمع‌بندی نهایی

در این پست به بررسی و راهنمای خرید سیم گیتار پرداخته و شما را با مدل‌ها و برندهای مختلفی آشنا کردیم. همچنین به معرفی انواع سیم و ساختاری که هر کدام برای نوع خاصی از سبک موسیقیایی دارند پرداختیم.

اگر از فروشندگان و تامین کنندگان کالا یا خدمات هستید و می‌خواهید در این صفحه به معرفی کسب و کارتان بپردازیم، می‌توانید با مراجعه به صفحه «تبلیغات» درخواست خود را جهت معرفی در سایت تاپترین و تبلیغات برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *