۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
دیجیتال مارکتینگ

بک لینک چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

یکی از مهم‌ترین معیارهای گوگل و موتورهای جستجو برای رتبه بندی سایت‌ها از طریق تعداد ارجاعات از سایر سایت‌ها به سایت مقصد محاسبه می‌شود که آن را با نام بک لینک می‌شناسیم. اگر از خود می‌پرسید که بک لینک چیست؟ تا همین حد که بدانید به همان پیوندی که از یک سایت به سایت دیگر داده می‌شود بک لینک گفته می‌شود.

اما چون چندین حالت از این نوع لینک را داریم و هنگام دریافت آن باید به نکات و مسایل مهمی توجه داشت، لازم است که با برخی اصطلاحات دیگر در این خصوص آشنا شوید.

در ادامه این مقاله از سایت تاپترین به معرفی بک لینک و همه آنچه برای دریافت آن باید مد نظر داشته باشید می‌پردازیم. همچنین از نظر سئو، برندینگ و تاثیری که روی افزایش ترافیک و همچنین فروش خواهد داشت خواهیم پرداخت.

بک لینک چیست؟

به زبان ساده و همان تعریفی که ما از بک لینک داریم، به عمل پیوند دادن یک سایت به سایت دیگر لینک دادن گفته می‌شود. اما وقتی صحبت از بک لینک می‌شود منظور این است که این لینک دهی با یک فلسفه و هدفی که پشت آن پنهان است داده شده باشد.

بک لینک چیست؟

در دنیای سئو و مدیریت سایت، بک لینک به معنی ارجاع دادن یا پنجره‌ای برای ورود به دیگر سایت‌ها است. اساس بک لینک به این صورت است که یک سایتی که به سایت دیگر لینک می‌دهد، یعنی از آن رضایت دارد و به صورت بی طرف می‌خواهد بخشی از اعتبار خود را به آن سایت منتقل کند.

به همین دلیل است که همواره توصیه می‌شود برای لینک سازی یک سایت باید طبیعی رفتار کنید و درصد تعداد لینک فالو و نوفالو برای شما متناسب باشد.

موتورهای جستجو لینک دادن را به عنوان یک ملاک و معیار برای رتبه‌بندی در نظر می‌گیرند. چرا که با این کار سایت لینک دهنده اعلام می‌کند که سایت مقصد حق این را دارد که جای رشد داشته باشد.

انواع بک لینک ها کدامند؟

انواع بک لینک ها کدامند؟

به صورت کلی بک لینک‌هایی که شما از سایت‌ها دریافت می‌کنید، در دو حالت مختلف فالو و نوفالو دسته بندی می‌شوند که به نوعی وضعیت لینک را برای موتورهای جستجو مبنی بر دنبال کردن یا دنبال نکردن لینک مشخص می‌کنند. اما چنین چیزی به چه معنی است؟

 • بک لینک فالو(follow): در این مدل لینک شما به موتور جستجو اعلام می‌کنید رفتاری که با این لینک باید داشته باشد، این است که از طریق این سایت باید آن را دنبال کند. در نتیجه موتور جستجو از طریق صفحه مبدا که لینک به آن داشته شده، وارد سایت مقصد شده و محتوای صفحه را بررسی خواهد نمود.
 • بک لینک نوفالو(nofollow): این مدل لینک بر خلاف مدل قبلی است. یعنی شما به موتور جستجو اعلام می‌کنید که لینک درج شده را دنبال نکرده و وارد سایت مقصدی که به آن لینک داده شده است نشود.

حال چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

دنبال کردن لینک به این معنی است که گوگل محتوای آن را بررسی کرده و همچنین اعتباری را از دامنه مبدا به دامنه مقصد خواهد داد. این نوع لینک سازی برای سایت اهمیت بالایی داشته و موجب افزایش سئو سایت می‌شود. اما نباید تمام لینک‌هایی که دارید به این شکل باشد؛ چرا که از حالت طبیعی خارج شده و برای گوگل کامل مشخص خواهد بود که شما اقدام به خرید لینک کرده‌اید.

به این دلیل که لینک سازی و دریافت بک لینک طبیعی اهمیت دارد، شما باید بخشی از لینک‌های خود را به صورت نوفالو دریافت کنید. در این مدل لینک گوگل دیگر اعتباری را از صفحه مبدا به دامنه مقصد اختصاص نخواهد داد. اما به این معنی نیست که سایت مقصد را بررسی نکند. برای دریافت چنین لینک‌هایی می‌توانید از پست مهمان، لینک‌های کامنتی، لینک پروفایلی و… استفاده کنید.

مزایا و تاثیر بک لینک روی سئو سایت

اگر قرار باشد الگوریتم گوگل را در چند دسته اصلی طبقه بندی کرد، لینک سازی یکی از این موضوعات اصلی است که می‌تواند در کنار محتوا و بهینه سازی بودن سایت از نظر سرعت قرار گیرد.

گوگل همواره در آپدیت‌هایی که برای الگوریتم خود داشته، صراحتا روی این موضوع کار کرده و در بیشتر مواقع مستقیما ذکر کرده که این آپدیت شامل توجه بیشتر به بک لینک‌های سایت بوده است. اما دلیل اهمیت آن چیست؟

افزایش اعتبار دامنه

همانطور که گفته شد موتورهای جستجو از بک لینک به عنوان یک اعتبار برای دامنه سایت استفاده می‌کنند. بک لینک‌ها باعث می‌شوند تا شما بیشتر شناخته شوید و اعتبار بیشتری داشته باشید. برای اینکه بهتر این مسئله را درک کنید به مثال زیر توجه کنید.

در روزگاران گذشته که روستاها و آبادی‌ها کد خدا داشتند، همه ساکنین روستا اعتبار زیادی به وی داده و هر چه را که کد خدای ده به آن رای میداد قبول می‌کردند. اگر یک روز فردی غریبه به ده می‌آمد و به دنبال رفع مشکل بود یا اینکه می‌خواست با معتمدترین ساکن روستا گفتگو کند، آنها نشانی خانه کدخدا را به وی می‌دادند.

گوگل نیز دقیقا در نقش همان رهگذر است که با استفاده از بک لینک سعی می‌کند بداند سایت شما تا چه حدیی در اعتبار کدخدای وب می‌تواند نقش موثری داشته باشد. هر چه تعداد بک لینک با کیفیتی که از سایت‌های معتبر داشته باشید بیشتر باشد، اعتبار دامنه شما بالاتر رفته و به مقام بالاتری از کدخدا بودن در وب نزدیک خواهید بود. این در حالی است که باید در رقابت با دیگر کدخدایان وب باشید.

کمک به برندینگ سایت

لینک دادن باعث می‌شود که نام دامنه شما بر سر زبان‌ها افتاده و همین که کاربر در یک سایت دیگری نام دامنه شما را مشاهده می‌کند به یاد تجربه خرید یا لااقل اولین بازدیدی که از سایت شما داشته خواهد افتاد.

چنین چیزی حس اعتماد را برای کاربر به دنبال دارد که موجب می‌شود بیشتر از قبل به برند شما اطمینان داشته باشد و اگر روزی قرار باشد خریدی انجام دهد به یاد نام برند شما خواهد افتاد تا اولویت خرید را روی سایت شما قرار دهد.

سعی کنید تا جایی که می‌توانید به روش‌های مختلف روی برندینگ سایت خود تمرکز کرده و کاری کنید که کاربران به یکدیگر نام دامنه شما را پیشنهاد دهند.

به عنوان مثال یکی از کارهایی که ما در تاپترین برای این موضوع کردیم این بوده که روی تولید محتوای با کیفیت و کامل تمرکز بیشتری داشتیم. در طول این ۴ سال به کرات در گروه‌های تلگرامی دیدیم که کاربران برای خرید یک وسیله در قالب پاسخ و راهنمایی به فرد دیگری گفتند که از سایت تاپترین می‌تواند اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورد. حتی برخی از آنها لطف زیادی داشته و لینک همان محتوا و راهنمای خرید را برای کاربر ارسال نموده است.

ماندگارترین و بهترین روش تبلیغ سایت

بر خلاف سایر روش‌های تبلیغ در اینترنت، دریافت بک لینک با هدف تبلیغات و افزایش سئو سایت بهترین و ماندگارترین روش تبلیغات است. در این روش شما به صورت مستقیم کسب و کار خود را تبلیغ نمی‌کنید؛ بلکه با هدف اینکه اعتبار دامنه را بالا ببرید تا در سئو سایت موثر باشد، سعی می‌کنید روز به روز به تبلیغات گوگل نزدیک‌تر شوید.

منظور از تبلیغات گوگل این نیست که کمپین گوگل ادز راه‌اندازی کنید. بلکه منظور این استی که کاری کنید که کاربران در جستجوی خود در نتایج اول به سایت شما برسند. بک لینک گرفتن یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای این کار است که هزینه آن در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغی همچون بنر، cpc و… کمتر است. علاوه بر این ضرورتی ندارد که مدام هزینه‌ای برای آن پرداخت کنید.

اگر لینکی را در قالب رپورتاژ آگهی دریافت می‌کنید، هزینه آن را یک بار برای همیشه پرداخت می‌کنید. اگر در قالب بک لینک رایگان باشد، هزینه‌ای متحمل نمی‌شوید و مادامی که سایت لینک دهنده فعال باشد این بک لینک را دارید. نهایتا شاید در قالب خرید بک لینک‌های ماهانه در قالب تبلیغات متنی نیاز به پرداخت هزینه دائمی باشید.

بالا بردن سرعت ایندکس مطالب

داشتن بک لینک بیشتر باعث می‌شود وقتی موتورهای جستجو در حال خزش دیگر سایت‌ها هستند، با رسیدن به صفحه‌ای که به دامنه یا صفحه‌ای از سایت شما در آن اشاره شده است، وارد سایت شما نیز شده محتوای صفحاتتان را بررسی کنند.

این موضوع باعث می‌شود سرعت ایندکس مطالب و صفحات شما بیشتر شود. اگر سایتتان فعالیت مستمر و روزانه نیز داشته باشد به حالتی خواهید رسید که در کمتر از چند دقیقه که نوشته‌ای را منتشر می‌کنید، در گوگل ایندکس شده و برای دیگران در نتایج جستجو نیز قابل مشاهده باشد.

افزایش بازدید و فروش سایت

در نهایت هدف نهایی که ما از بک لینک داریم این است که منجر به افزایش ترافیک و فروش سایت شود که همینطور نیز خواهد شد.

دیگر عواملی که در قالب افزایش سئو سایت، افزایش اعتبار دامنه نزد موتورهای جستجو و همچنین بالا رفتن سرعت ایندکس مطالب شااره شد دست به دست هم خواهند داد تا شما از طریق ترافیکی که با جستجوی کاربران از گوگل دریافت می‌کنید، ترافیک ارگانیک بیشتری دریافت کنید.

نتیجه این است که اگر فرض کنیم سایت فروشگاهی یا خدماتی شما نرخ تبدیل ۲ درصد داشته باشد، می‌تواند تعداد مشتریان بیشتری را برایتان به همراه داشته باشد.

چگونه بک لینک بگیریم؟

چگونه بک لینک بگیریم؟

برای بک لینک گرفتن شما دو راه دارید:

دریافت بک لینک رایگان

در این حالت می‌توانید با استفاده از ابزارهایی که در سایت‌ها و رسانه‌های گوناگون قرار گرفته است لینک رایگان دریافت کنید. در بیشتر مواقع این نوع لینک گرفتن به این دلیل که ساختار برنامه نویسی سایت طوری است که به شما اجازه درج تگ فالو را نخواهد داد، به صورت نوفالو است.

اما همانطور که اشاره شد برای طبیعی جلوه دادن برنامه لینک سازی که برای سایت دارید، اهمیت دارد که از این نوع تگ نیز برای لینک ساختن استفاده کنید.

خرید بک لینک در قالب رپورتاژ آگهی

این نوع لینک ساختن برای شما هزینه دارد. شما در قبال لینکی که دریافت می‌کنید متناسب با شرایطی که سایت تعیین کرده می‌بایست محتوایی مورد تایید را درج کنید و همچنین هزینه‌ای که بر سر آن توافق داشته‌اید را بپردازید.

بهترین روشی که می‌توانید برای لینک سازی به کار ببرید همین حالت است. چرا که ضمن طبیعی بودن و نبود محدودیت‌های موجود، تخصصی بوده و منجر به افزایش اعتماد در بین کاربران نیز خواهد شد. دلیل آن را در ادامه بررسی می‌کنیم.

در صورتی که قصد دریافن بک لینک با کیفیت دارید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات تاپترین در این زمینه استفاده کنید. ما خدمات خود را در قالب رپورتاژ آگهی ارائه می‌کنیم که می‌توانید از امکانات متنوعی برای دریافت بک لینک برخوردار شوید.

فعالیت تاپترین به صورت تخصصی در زمینه راهنمای خرید محصول است که به همین جهت در تمامی دسته‌های محصولات و همچنین خدمات آنلاین دارای چندسن صفحه و دسته بندی هستیم که مرتبط با کسب و کار شما خواهد بود. لذا از جهت رسانه‌ای مرتبط برای خرید رپورتاژ انتخاب عالی است. از جمله مزایایی که در اختیار شما نیز قرار خواهیم داد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان درج محتوای آگهای تا ۳۰۰۰ کلمه
 • امکان درج انواع تصویر، اینفوگرافیک، پادکست و ویدئو در محتوا
 • امکان لینک دادن به دو دامنه در محتوا
 • قرار گیری آگهی در دسته بندی مرتبط با موضوعات سایت
 • امکان لینک دادن از سایر نوشته‌های تاپترین مرتبط به محتوای آگهی شما
 • پشتیبانی سریع و امکان ویرایش محتوای آگهی به درخواست مشتری

پیشنهاد می‌کنیم همین حالا با کلیک روی دکمه زیر وارد صفحه خرید رپورتاژ آگهی شده و محتوای خود را جهت بررسی و تایید جهت انتشار برای ما ارسال نمایید.

خرید رپورتاژ آگهی ارزان


بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مشابه هر چیز خوب و بدی، لینک سازی هم دارای شرایط و ویژگی‌هایی است که با رعایت آن می‌توان گفت که شما یک بک لینک خوب و با کیفیت از رسانه‌ای مناسب دریافت کردید. در ادامه به معرفی ۴ اصل مهم که هنگام لینک سازی باید رعایت کنید می‌پردازم. بیشتر این موارد با توجه به محدودیت‌های موجود، صرفا در قالب رپورتاژ آگهی قابل دریافت هستند.

از دامنه مرتبط با سایت لینک بگیرید

دریافت بک لینک از سایتی که با موضوع سایت شما در ارتباط باشد یکی از مشخصه‌های دریافت بک لینک با کیفیت است. سعی کنید هنگام لینک سازی همواره از سایتی لینک بگیرید که حداقل چند صفحه مختلف و مرتبط با موضوع سایت شما داشته باشد.

به عنوان مثال اگر سایتی در زمینه فروش محصولات باغبانی یا ابزار آلات دارید، گرفتن بک لینک از سایت‌هایی که آموزش باغبانی یا مهارت‌های مرتبط با ابزار موجود در فروشگاه شما دارند در مقایسه با سایتی که اصلا از این کلمات درون کل محتواها استفاده نشده از اهمیت بالاتری برخوردار است.

لینک فالو و نوفالو به صورت همزمان دریافت کنید

صرفا روی این مسئله که لینک‌ها را فالو دریافت کنید نداشته باشید. سعی کنید هر از گاهی نیز برخی لینک‌ها را به صورت نوفالو ایجاد کنید.

مثلا در قالب رپورتاژ آگهی می‌توانید لینک به دامنه اصلی سایت خود را با هدف افزایش اعتبار دامنه و تمرکز روی برندینگ به صورت برند منشن استفاده کنید و آن را به صورت فالو وارد کنید. در مقابل لینک‌های دیگری که به صفحات داخلی داده می‌شود را نوفالو درج کنید.

از بک لینک با برند منشن استفاده کنید

در ابتدای کار که هنوز کسب و کار شما رشد بالایی نداشته و شناخته نشده است، سعی کنید به جای اینکه دامنه اصلی را با کلماتی که مرتبط با کلمه کلیدی اصلی هستند را به صورت برند منشن لینک کنید. یعنی از ساختارهای زیر برای لینک دادن به دامنه اصلی سایت استفاده کنید:

 • نام دامنه مانند site
 • نام و پسوند دامنه مانند site.com
 • نام برند به فارسی یا انگلیسی

این کار هم از این نظر که نام برند خود را در ذهن مخاطبین ایجاد کنید اهمیت دارد و هم از این نظر که موجب می‌شود برند سایت شما برای موتور جستجو شناخته شده‌تر شود مهم است.

به اسپم اسکور دامنه توجه کنید

در نهایت سعی کنید که از سایتی که دارای کمترین میزان اسپم اسکور است رپورتاژ یا بک لینک دریافت کنید. بالا بودن اسپم اسکور به این معنی است که سایت مورد نظر تعداد بک لینک زیادی را به دامنه‌هایی که عموما دارای کیفیت پایین هستند داده است.

علاوه بر این خود برای لینک سازی نیز به درستی عمل نکرده و سایت به عنوان یک سایت مزرعه لینک شناخته شده است. توصیه می‌شود از سایت‌هایی که دارای اسپم اسکور زیر ۱۰ یا ۱۵ درصد هستند لینک دریافت کنید.


دریافت بک لینک رایگان چگونه است؟

دریافت بک لینک رایگان چگونه است؟

خیلی‌ها در ابتدا با توجه به محدودیت‌های مالی و اینکه کسب و کارشان هنوز به مرحله‌ای نرسیده که در سوددهی باشد، به دنبال دریافت بک لینک رایگان هستند.

سعی کنید در چنین حالتی از هر سایتی برای دریافت لینک رایگان استفاده نکنید و با توجه به ویژگی‌هایی که باید یک سایت داشته باشد تا بک لینک خوب از آن بگیریم، به نکات ذکر شده در ساخت لینک دقت کنید.

اما برای اینکه لینک مناسب دریافت کنید، می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنم استفاده کنید.

بک لینک رایگان شبکه های اجتماعی

استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک، تلگرام و… یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت لینک هستند. شاید بگویید مواردی مثل توییتر که لینک‌ها را روی دامنه t.co کوتاه می‌کنند، یا تلگرام که لینک‌ها را به صورت نوفالو می‌زند ارزشی ندارد. اما اینطور نیست.

لینک کوتاه توییتر به صورت ریدایرکت ۳۰۱ است و برای همین اعتباری را به دامنه شما منتقل می‌کند. هر چند که در مقایسه با انتقال اعتبار از دامنه اصلی کمی تفاوت دارد، اما تاثیر شگرفی روی کیفیت دامنه دارد. یا لینکی که در تلگرام به صورت نوفالو درج می‌شود نیز ضروری است، چرا که کمک می‌کند بک لینک‌های شما از نظر فالو بودن یا نوفالو بودن تناسب داشته باشند.

جدایی از بحث لینک دادن، کاربرانی که از شبکه‌های اجتماعی وارد سایت شما می‌شوند با توجه به ابزاری که این شبکه‌ها در اختیار گوگل قرار داده تا حدودی رصد می‌شوند. همچنین از نظر برندینگ و تعامل با کاربران نیز تاثیر مستقیمی روی برندسازی و افزایش اعتماد کاربران دارند که خود این مسائل نیز منجر به افزایش سئو سایت می‌شود. پس هیچگاه شبکه‌های اجتماعی و تعامل با کاربران از این طریق را دست کم نگیرید.

استفاده از سایت‌های موضوعی و چند رسانه‌ای

برخی سایت‌ها دارای حالتی هستند که شما می‌تواند نوعی فایل چند رسانه‌ای درون آن قرار دهید که امکان درج لینک را نیز در کپشن یا روی خود همان نوع پس دارند.

به عنوان مقال پینترست برای قرار دادن تصاویر به این روش در قالب اشتراک گذاری لینک، بخش مقالات لیندکین با هدف قرار دادن مقاله و همچنین اینفوگرافیک یا سایت‌هایی که مخصوص قرار دادن پادکست و ویدئو هستند جزو این گروه قرار دارند.

سعی کنید محتوای مناسب را بر اساس نوع این سایت‌ها تولید کرده و همواره لینک به دامنه و صفحات داخلی خود در توضیحات و کپشن پست این نوع سایت‌ها را داشته باشید.

نوشتن پست مهمان در سایر سایت‌ها

یکی دیگر از روش‌های گرفتن بک لینک رایگان فعالیت در سایت‌هایی است که امکان درج نوشته در قالب پست مهمان را به شما می‌دهند.

شما می‌توانید مطالبی را با محوریت موضوع کسب و کار خود تهیه کرده و در این سایت‌ها منتشر کنید که امکان درج لینک را به عنوان منبع محتوا یا معرفی کسب و کارتان به عنوان نمونه به شما خواهند داد. اگر هم چنین امکانی فراهم نبود می‌توانید با آنها گفتگو کنید و در قبال انتشار محتوای مناسب اجازه درج یک رپورتاژ را داشته باشید.

دریافت بک لینک از انجمن و فروم

یکی دیگر از راه‌های گرفتن لینک نیز از طریق انجمن‌ها و فروم‌ها است. شما می‌توانید از این نوع سایت‌ها با ایجاد تاپیک‌هایی جهت دار لینک به سایت خود بدهید.


جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی اینکه بک لینک چیست به معرفی انواع ساختار این نوع پیوند دهی در سایت‌ها پرداخته و سپس کلیه نکاتی که پیرامون دریافت بک لینک باید به آن توجه کنید را بررسی کنیم.

همچنین به معرفی مزایای لینک ساختن برای سئو سایت و افزایش ترافیک پرداخته و نکاتی را در این خصوص که بهترین نتیجه را چطور از لینک سازی دریافت کنید ذکر کردیم.

همانطور که در جای جای این مقاله ذکر شد، پیشنهاد ما برای گرفتن لینک این است که از رپورتاژ آگهی در کنار بک لینک رایگان استفاده کنید. چرا که کیفیت بک لینک این روش فوق العاده بالا بوده و تاثیر سریع و بلند مدتی در سایت شما خواهد داشت. برای همین توصیه می‌کنیم مقاله رپورتاژ آگهی چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد مطالعه کنید.

در پایان هر سوال یا نظری در خصوص این محتوا دارید، خوشحال می‌شویم از بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید تا با هم به بحث و گفتگو بپردازیم.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا