۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
لوازم مصرفی خودرو

کمک فنر پراید چی بخریم؟ کدام برند بهتر است؟

قیمت و خرید کمک فنر عقب و جلو پراید

کمک فنر پراید و هر خودروی دیگری یکی از مهم‌ترین قطعات در سیستم تعلیق خودرو است که وظیفه‌ی حفظ تعادل خودرو و ایجاد راحتی و سکون را برای سرنشینان برعهده دارد. کمک فنرها در هر چهار چرخ خودرو وجود داشته و این وظیفه را دارند که هنگام عبور از سطوح ناهموار ضربات و لرزش‌هایی که به هر چرخ وارد می‌شود را دفع کرده و کمتر کنند.

خودروی پراید یکی از ارزان‌ترین خودروهایی است که در کشور وجود دارد(البته به این شرط که از افزایش قیمت چند برابری که در طول این یکسال داشته فاکتور بگیریم)، بر همین اساس در این پست قصد داریم به معرفی انواع کمک فنر برای پراید از برندهای مختلف بپردازیم.

کمک فنر پراید چی بخریم؟

نبود کمک فنر در خودرو پیش از هر چیزی ضربات وارده از سطوح ناهموار را به شاسی و بدنه خودرو وارد می‌کند. در نتیجه در مدت زمان کوتاهی شاهد خرابی قطعات مختلف خواهیم بود. اما مهم‌تر از آن این است که همین ضربات به سرنشینان نیز وارد می‌شود.

در همین زمینه بخوانید: راهنمای خرید چرخونک و مسگری

در نتیجه باید از کمک فنر مناسبی استفاده کنید که هم به خوبی این ضربات را دفع کرده و هم اینکه در برابر فشارهایی که به آن وارد می‌شود مقاومت خوبی داشته باشد. برندهای مختلف ایرانی و خارجی در زمینه تولید کمک فنر برای پراید فعالیت دارند که از جمله محبوب‌ترین آنها می‌توان به kds و عظام اشاره کرد.

حال در ادامه به بررسی برخی از این محصولات پرداخته و در یک پست جداگانه نکات خرید را در اختیار شما خواهیم گذاشت. برای مشاهده سایر محصولات مرتبط با خودرو هم می‌توانید به صفحه خودرو و لوازم جانبی مراجعه کنید.

انواع کمک فنر

کمک فنر هم مثل خیلی از تجهیزات دیگر خودرو مدل‌های مختلفی دارد. در ادامه با بعضی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین انواع کمک فنر خودرو آشنا می‌شوید که بعضی‌هایشان زیرمجموعه بعضی دیگر هستند.

 • کمک فنر پنوماتیک: کمک فنر پنوماتیک برای کسانی مناسب است که علاقه زیادی به تنظیم ارتفاع خودرو دارند یا دوست دارند ماشینشان را به‌اصطلاح کف‌خواب کنند. برای مثال کسی که پراید داشته باشد، با انتخاب کمک فنر پراید از نوع پنوماتیک می‌تواند از داخل اتاقک ماشین ارتفاع جلو و عقب را توسط دو دکمه تنظیم کند. کمک عقب و کمک جلو در سیستم پنوماتیک از طریق باد کار می‌کند.
 • کمک فنر هیدرولیکی: کمک فنر روغنی یا هیدرولیکی، همان‌طور که از اسمش پیداست سیلندری حاوی روغن و یک پیستون دارد. پیستون هنگام حرکت با مانع رو‌به‌رو می‌شود و به همین دلیل آهسته تکان می‌خورد و جلوی نوسان‌های شدید را می‌گیرد.
 • کمک فنر هیدرواستاتیکی: کمک فنر هیدرو استاتیکی به جای روغن با نیتروژن فشرده کار می‌کند.
 • کمک فنر بادی: کمک فنر بادی یا کمک گازی محفظه‌ای حاوی هوا یا سایر گازهای فشرده دارد و به همین دلیل بادی/گازی نام گرفته است.
 • کمک فنر اسپرت: نوع دیگری از انواع کمک فنر قابل تنظیم موجود در بازار است. کمک اسپرت معمولا کمک فنر نرم به حساب نمی‌آید اما چون به‌ عنوان یک کمک فنر قابلیت تنظیم ارتفاع دارد، طرفدارانش زیاد هستند.

کمک فنر جلو رغنی خودرو کایابا

کمک فنر پراید چی بخریم؟ کدام برند بهتر است؟

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • تعداد : 2
 • جنس : فولاد منگنز
 • محل نصب : جلو
 • ویژگی‌های کمک فنر : کمک فنر هیدرواستاتیکی

کمپانی Kyb به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع کمک فنرها و ساخت هواپیماهای باری کار فعالیت می‌کنند. KYB با فناوری گسترده‌ای که در اختیار دارد از کمپانی‌های پیش‌روی ژاپن محسوب می‌شود.

کمک فنر جلو کی دی اس

کمک فنر پراید چی بخریم؟ کدام برند بهتر است؟

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • تعداد : 2
 • جنس : فولاد
 • محل نصب : جلو
 • ویژگی‌های کمک فنر : ساختار تک تیوپ

کمک فنر در سیستم تعلیق موازی با فنر بسته می‌شود و وسیله‌ای مکانیکی است که جهت کنترل یا میرا کردن نوسانات فنرها، در نزدیکی هر چرخ نصب می‌شود. به عبارت دیگر وظیفه کمک فنرها نگه داشتن چرخ‌ها بر روی سطح جاده به هنگام ترمز گرفتن، شتاب‌گیری و گردش در پیچ ها است. کمک فنر جلو پراید kds با دوام بالا و استحکام مناسب برای همه نوع پراید است. این محصول بسیار مقاوم و مستحکم است و از مواد درجه یک ساخته شده است.

کمک فنر پراید عظام

کمک فنر پراید چی بخریم؟ کدام برند بهتر است؟

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • جنس : فولاد کروم
 • محل نصب : جلو
 • ویژگی‌های کمک فنر : ساختار تک تیوپ، کمک فنر هیدرولیکی

کمک فنر پراید روغنی عظام یکی از محصولات تولیدی شرکت فرآوری و ساخت، از زیرمجموعه‌های گروه قطعات خودرو عظام، تحت لیسانس تولید می‌شود. یکی از مهمترین قطعات سیستم تعلیق است در واقع ضربات ناشی از ناهمواری مسیر حرکت توسط کمک فنر خنثی می‌شود، مکانیزم داخلی کمک فنر یک سیستم هیدرولیکی می‌باشد که با فشار روغن و جابجایی آن، کمک فنر ضربات را گرفته و ارتعاشات را کاهش می‌دهد.

کمک فنر پی آر ایکس مناسب برای پراید

کمک فنر پراید چی بخریم؟ کدام برند بهتر است؟

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • جنس : فولاد
 • محل نصب : جلو
 • ویژگی‌های کمک فنر : ساختار تک تیوپ

شرکت prx با بیش از 20 سال حضور موفق و 3000 کد محصول (کمک فنر، پلوس و سر پلوس، قطعات جلوبندی، لنت و …) و در بازارهای جهانی از جمله خاورمیانه، افریقا،ذاروپا و امریکا به عنوان اولین برند خارجی شناخته شده در بازار ایران، در زمره شرکت‌های برتر قطعات خودرو قرار می‌گیرد که به دنبال افزایش سهم بازار، بهبود شبکه توزیع محصولات و افزایش رضایت مندی مصرف کنندگان، موفق به دریافت جایزه رضایت مشتری از کیفیت محصول در بازار های جهانی شده است.

کمک فنر جلو راست سیتکو مدل KJR-p مناسب برای پراید

کمک فنر پراید چی بخریم؟ کدام برند بهتر است؟

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • جنس : فولاد
 • محل نصب : جلو
 • ویژگی‌های کمک فنر : ساختار تک تیوپ

کمک فنر یکی از قطعات مهم خودرو است که زیر مجموعه‌ای از سیستم تعلیق خودرو به حساب می‌آید. نقص در کارکرد کمک فنرها شاید توسط رانندگان و مالکان خودرو خیلی زیاد جدی گرفته نشود، که همین امر می‌تواند عواقبات بسیار خطرناکی برای راننده و سرنشینان خودرو درپی داشته باشد.

وظیفه اصلی کمک فنرها، به حداقل رساندن میزان ارتعاشات ناشی از حرکت خودرو در سطوح ناهموار بوده و از ضربات وارده و لرزش متعدد در خودرو جلوگیری می‌کند. چرا که ارتعاشات ناشی از این ضربات بدون حضور کمک فنرها، علاوه بر این که باعث می‌شود رانندگی را در این شرایط برای راننده بسیار سخت و خسته کننده کند، مستقیما به شاسی و بدنه خودرو ضربه وارد می‌کند که در طولانی مدت باعث آسیب به قطعات مختلف خودرو و نیز مستهلک شدن سایر قسمتهای خودرو خواهد شد.

در نهایت می‌توان گفت که کمک‌فنرها نقش بسیار ویژه‌ای هم در سلامت رانندگان و سرنشینان و هم در سلامت کارکرد و طول عمر خود وسیله‌ی نقلیه بسیار موثر است، پس باید در خرید کمک فنر دقت کنید.

روش تشخیص خرابی کمک فنر خودرو

 • هنگام حرکت در دست اندازها خودرو شما دچار کوبش در اتاق می‌شود.
 • خودرو شما مانند قبل نرمی و تعادل لازم بر سر پیچ ها را ندارد.
 • تکان خوردن بیش از اندازه خودرو در سر پیچ ها و دست اندازها به گونه ای که تعادل خودرو را بر هم بزند هم نشانه خرابی کمک فنر می باشد.
 • ایجاد صدای تق تق در دست اندازها و سرعت گیر ها یا شنیده شدن صدای لق لق در کمک فنرها همه ممکن است دلیل بر خرابی کمک فنر ها باشد.
 • کج شدن خودرو به یک جهت یا همان یک وری شدن خودرو هم می تواند دلیل بر خرابی کمک فنر ها باشد.
 • اولین نشانه خراب شدن کمک فنر ها روغن ریزی آن ها می باشد، البته در مورد کمک های گازی این موضوع صدق نمی کند.

نکات مهم هنگام خرید کمک فنر خودرو

 • قیمت کمک فنر: قیمت کمک در واقع مشخص کننده کیفیت کمک می باشد. اگر به دنبال خرید کمک های ارزان قیمت هستید، نباید انتظار داشتن کیفیت لازم آن قطعه را داشته باشید.
 • نوع کمک فنر: کمک فنر دارای مدل های مختلفی می باشد، از نمونه های شرکتی گرفته تا نمونه های اسپورت و پنتوماتیک که هر کدام از آن ها در قسمت های قبل به صورت کامل توضیح داده شد که شما یا توجه به نیاز خود می توانید نوع آن را مشخص کنید.
 • جنس کمک: کمک فنرها با جنس های مختلفی روانه بازار می شوند، کمک های روغنی که با فشار روغن کار می کنند و کمک های گازی که فضای داخلی آن ها با گاز مخصوص پر می شود. در واقع کمک های گازی نسبت به کمک های روغنی بهتر عمل می کنند زیرا کمک های روغنی اگر تحت فشار زیادی قرار بگیرند روغن می دهند.
 • تست فشار: موقع خرید حتما کمک فنر را از نظر مقاومت در برابر فشار تست کنید، برای این کار سر کمک را روی زمین قرار دهید، نباید کمک فنر به راحتی جمع شود، هر چه فشار بیشتری به کمک وارد کنید تا مقداری جمع شود، نشان بر سلامت کمک‌فنر است. البته بعد از رها کردن فشار می بایست به آرامی به حالت اولیه خود برگردد.
 • توجه به بدنه: به بدنه کمک فنر توجه کنید، نباید دارای هر گونه ترک یا مو ترک باشد، همچنین قسمت های متحرک آن را مورد بررسی قرار دهید نباید، نشانی از روغن باشد.
 • تعمیری نباشد: امروزه خیلی از لوازم یدکی تعمیری با یک سری رنگ کاری و تمیز کاری به عنوان قطعه نو به فروش می رسند، برای تشخیص این موضوع بهتر است، به قسمت هایی که به وسیله آن روی خودرو پیچ می شود توجه کنید، نباید اثری از خوردگی و جای پیچ به جا مانده باشد، قسمت های رنگ نشده را به دقت مشاهده کنید، اگر تعمیری باشد اثرات گرد رنگ روی آن دیده می شود.
 • لیبل: به نوع بسته بندی توجه کنید همیشه یک قطعه اصل درون بسته بندی باکیفیت پلمپ می شود و روی قسمت درب آن ها لیبل شرکت سازنده زده می شود.
 • جنس شرکتی: از فروشگاه های مجاز خرید کنید همیشه جنس های شرکتی دارای یک کد هستند که اگر وارد وبسایت شرکت سازنده شوید، با زدن کد محصول از اصالت کالا می توانید با خبر شوید.
 • گارانتی: همیشه محصولاتی را بخرید که دارای خدمات پس از فروش هستند، داشتن ضمانت نامه دلیل محکمی بر کیفیت کالا می باشد، زیرا هیچ شرکتی تا از کیفیت کالای خود اطلاع نداشته باشد، آن را ضمانت نمی کند، زیرا هزینه های زیادی برای شرکت به بار می آورد.

سوالات مرتبط در رابطه با خرید کمک فنر پراید

از علائم خراب شدن کمک فنر چه چیزی است؟

روغن‌ریزی از کناره‌های کاسه نمد، خرابی و ساییدگی لاستیک‌ها،تکان‌های نامتعارف، صدای ضربه و تقه از قسمت جلوی خودرو

بهترین برندهای کمک فنر در بازار کدام هستند؟

عظام، کوشاوران، Kyb ،Kds ، مونرو و … از بهترین کمک فنرهای بازار ایران محسوب می‌شوند.

آیا لازم است در هنگام خرید کمک فنر به علامت استاندارد توجه کنیم؟

بله، کمک فنر استاندارد یعنی کمک فنری که بتونه در شرایط سخت به راننده و خودرو کمک کنه تا علاوه بر نرمی سواری، فرمان پذیری و اتصال چرخ ها با ماشین برقرار بشه. استاندارد یک سری ایتم‌ها را برای یک کمک فنر در نظر می‌گیرد که هر کمک فنر باید داشته باشد. این ایتم ها همگی جزئ اجبار در ساخت هستند. پس نتیجه میگیریم که کمک فنر استاندارد بهتر از کمک فنر غیر استاندارد است.

امیدواریم این مطلب برای انتخاب و خرید کمک فنر پراید به شما کمک کرده باشد تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در پایان اگر تجربه‌ای در خرید کمک فنر دارید و مدل‌هایی که معرفی شده را استفاده می‌کنید، خوشحال خواهیم شد که نظرات و تجربیات خود را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید. همچنین اگر سوالی در خصوص خرید کمک فنر دارید از بخش نظرات اعلام کنید تا شما را راهنمایی کنم.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 4.3 / 5. تعداد آرا: 193

این مطالب را هم بخوانید

‫13 دیدگاه ها

 1. کمک فنر kds که حرف نداره داخلشون نیست این فقط یه تبلیغ از محصولات بی کیفیت بازار هست

  1. کمک فنر های kds هم خوب بودند تا زمانی که متریال محصولاتشون از کره و ژاپن وارد میشد ولی حالا به خاطر بالاتر رفتن دلار و شرایط گمرکی و از همه مهمتر تحریم ها این متریال از شرق آسیا وارد نمیشه در حال حاضر فقط برند های خارجی اصلی خوبه

   1. با توجه به شناختی که نسبت به انواع کمک فنر دارم اره درسته هیچوقت kdsدر حد و اندازه kybنیست اما میتونه با ماندو و زاکس برابری کنه بعدشم کمک فنر با توجه به اب و هوا سیستمش متغیره واسه همین هر کشوری خودش تو کمک فنر یه برندی داره و نمیتونه بازارهای دیگرو مال خودش کنه اما من هنوز میگم تو بازار ایران با توجه به خدمات و کیفیت kds حرف اول رو میزنه

 2. با توجه به شناختی که نسبت به انواع کمک فنر دارم اره درسته هیچوقت kdsدر حد و اندازه kybنیست اما میتونه با ماندو و زاکس برابری کنه بعدشم کمک فنر با توجه به اب و هوا سیستمش متغیره واسه همین هر کشوری خودش تو کمک فنر یه برندی داره و نمیتونه بازارهای دیگرو مال خودش کنه اما من هنوز میگم تو بازار ایران با توجه به خدمات و کیفیت kds حرف اول رو میزنه

  1. بنظر شما برای پراید kds بهتره یا kyb؟
   عظام هم میگن خوبه؟ کدومشون بهتره؟

  1. اولا راجع به اینکه جنس چینی هست یا نه اطلاعات ندارم اما هرکس استفاده کرده راضی بوده بعدشم جنس چینی بهترین جنس تو دنیاس خوبش نصیب ما نمیشه مقصر اصلی اینم تاجرای خودمون هستن که فقط بفکر سود خودشون هستن نه رضایت مشتری

 3. با عرض سلام و خسته‌نباشید
  من دنبال یه فنر لول یا کمک‌فنر بسیار نرم مثل پنبه میگردم برای پراید.
  اگه راهنمایم کنید خیلی ازتون ممنون میشم

 4. از طرف تیم پارت لوکس به دلیل این حجم زیاد اطلاعات مفید تشکر می کنم. عزت مزید.

 5. کمک فنر ماشین پراید سمت راست خراب شده
  لازم هست سمت چپ تعویض کرد راهنمایی کنید

  1. بهتر هست کمک فنر هردو تعویض شود در این مواقع اگر بودجه لازم موحود نیست بهتره از کمک فنر روغنی استفاده بشه تا با کمک فنر قدیمی سازگاری بیشتری داشته باشه

  2. سلام در صورت داشتن شرایط مالی بهتر جفت کمک فنر با همدیگه عوض بشه اما اگر شرایط خوب نیست بهتره کمک فنر روغنی تامین بشه که با کمک فنر قدمی زیاد اختلاف نداشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا