۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
آلات موسیقیراهنمای خرید

راهنمای خرید بهترین کمانچه برای شروع

راهنمای خرید ساز تال و معرفی بهترین مارک‌های ساز کمانچه

ساز کمانچه یا در زبان محلی لری تال، یکی از سازهای زهی در موسیقی ایرانی است که با کشیدن آرشه روی سیم‌های ساز صدایی در کاسه آن تولید می‌شود. این کاسه دارای پوست حیواناتی همچون بره است که باید به‌خوبی روی کاسه کشیده شده باشد تا صدای خوبی از آن دریافت کرد.

ساز کمانچه در سال ۱۳۹۶ در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده و دارای پیشینه طولانی می‌باشد. به‌طور دقیق مشخص نیست که این ساز برای اولین بار کجا ساخته شده است، اما بیشترین احتمال به سده‌ی چهارم هجری اشاره دارد که توسط ابونصر فارابی نشانه‌هایی از این ساز دیده شده است. در دوران مختلف تاریخی از این ساز استفاده زیادی شده که صفویه و قاجاریه جزو آنها هستند.

در ادامه این مقاله به بررسی ساختار این ساز پرداخته و به شما کمک می‌کنیم که پیش از هرچیزی با ساز تال یا کمانچه آشنا شوید. در نهایت به راهنمای خرید ساز کمانچه می‌پردازیم و مدل‌های متنوعی از آن را با قیمت گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهیم.


شهر خرم‌آباد را می‌توان مهد تولید ساز کمانچه و تال در ایران نامید. اساتید به‌نام و مشهوری که خود از نوازندگان بزرگ کانچه هستند، در تولید این ساز فعالیت دارند که برخی از آنها کیفیت و رگلاژ نهایی ساز را به شخصه مورد بررسی قرار می‌دهند تا ساز با کیفیتی ارائه دهند که صدای با کیفیت و رسایی داشته باشد.

بهترین کمانچه حرفه ای شهاب مدل KGL

راهنمای خرید بهترین کمانچه برای شروع
 • ساخته شده از چوب گردو
 • دارای کاسه پشت باز
 • دارای شیطانک از جنس استخوان
 • دارای آرشه کاور و کلیفون همراه ساز
استعلام قیمت و مشاهده محصول

کمانچه پشت مهر شهاب است ساخته شده توسط استاد شهاب می باشد. در ساخت آن از چوب گردو درجه یک اعلا استفاده شده طرح ویژه در این مدل اتصال دسته به کاسه تقویت شده است و سازی مناسب برای نوازندگان می باشد.

لازم به ذکر با توجه ب اینکه چوب بکار برده شده گردو طبیعی است رگه های تیره و روشن در سازها متفاوت هست و متعلق به ذات چوب پی باشد. همراه ساز کاور کلیفون و آرشه تقدیم میگردد.

بهترین کمانچه آموزشی نریمان مدل N1

راهنمای خرید بهترین کمانچه برای شروع
 • دارای کاسه ترکه ای
 • ساخته شده از چوب توت با کیفیت
 • دارای شیطانک استخوانی و خرک چوبی
استعلام قیمت و مشاهده محصول

کمانچه نریمان از سازهای شناخته شده در میان نوازندگان کمانچه است. تمام قسمت های این ساز از چوب گردو و توت ساخته شده است. جنس کاسه این ساز از چوب توت بوده که این چوب بهترین انتخاب برای کاسه کمانچه است.

چوب توت به دلیل بافت منسجم خود رزونانس بسیار خوبی در هنگام نوازندگی داشته و به دلیل مقاومت بالای آن در مقابل شرایط محیطی مختلف ماندگاری ساز را تضمین می کند. در ساخت دسته این ساز از چوب گردو استفاده شده. این چون بسیار در مقابل تابیدن در دراز مدت مقاوم است.

پایه این ساز از فلز برنج ساخته شده که زیبایی خاصی به این ساز بخشیده است. از نکات مهم در ساخت ساز اتصال کاسه به دسته ساز است که در این ساز بسیار با کیفیت انجام شده است. جنس شیطانک این ساز استخوان است که بسیار به شفافیت صدای این ساز کمک می کند. همچنین جنس گوشی های این ساز از چوب گردو است. این ساز به همراه آرشه و کاور ارسال می شود.

کمانچه کلاسیک ساخته شده با درخت توت

راهنمای خرید بهترین کمانچه برای شروع
 • جنس کاسه از درخت توت
 • دارای شیطانک و گوشی استخوانی
 • دارای سافت کیس و آرشه همراه
استعلام قیمت و مشاهده محصول

کمانچه کلاسیک نریمان از چوب گردو و توت ساخته شده است. جنس کاسه این ساز از چوب توت بوده که این چوب بهترین انتخاب برای کاسه کمانچه است. چوب توت به دلیل بافت منسجم خود رزونانس بسیار خوبی در هنگام نوازندگی داشته و به دلیل مقاومت بالای آن در مقابل شرایط محیطی مختلف ماندگاری ساز را تضمین می کند.

در ساخت دسته این ساز از چوب گردو استفاده شده. این چون بسیار در مقابل تابیدن در دراز مدت مقاوم است. پایه این ساز از فلز برنج ساخته شده که زیبایی خاصی به این ساز بخشیده است. از نکات مهم در ساخت ساز اتصال کاسه به دسته ساز است که در این ساز بسیار با کیفیت انجام شده است.

جنس شیطانک این ساز استخوان است که بسیار به شفافیت صدای این ساز کمک می کند. همچنین جنس گوشی های این ساز از چوب گردو است. این ساز به همراه آرشه و کاور ارسال می شود.

کمانچه آرشه دار دو مهر سفارشی خالقی

راهنمای خرید بهترین کمانچه برای شروع
 • دارای کاسه ترکه ای از چوب توت کهنه
 • دارای دسته از جنس چوب گردو
 • دارای آرشه همراه و پایه برنجی
استعلام قیمت و مشاهده محصول

کمانچه خالقی مدل دو مهر ویژه سفارشی از ساخته های کارگاه استاد خالقی است. تمام قسمت های این ساز از چوب گردو و توت با کیفیت ساخته شده است. جنس کاسه این ساز از چوب توت بوده که این چوب بهترین انتخاب برای کاسه کمانچه است.

چوب توت به دلیل بافت منسجم خود رزونانس بسیار خوبی در هنگام نوازندگی داشته و به دلیل مقاومت بالای آن در مقابل شرایط محیطی مختلف ماندگاری ساز را تضمین می کند. پایه برنجی زیبایی خاصی به این ساز بخشیده است. جنس شیطانک این ساز استخوان است که بسیار به شفافیت صدای این ساز کمک می کند.

کمانچه حرفه ای استودیویی نورعلیزاده

راهنمای خرید بهترین کمانچه برای شروع
 • ساخته شده از درخت گردو
 • دارای جنس پوست تودلی
 • خرک چوبی از درخت افرا
 • دارای آرشه و کاور آرشه همراه
استعلام قیمت و مشاهده محصول

کمانچه نورعلیزاده ساخته شهر خرم آباد مهد ساز کمانچه در ایران می‌باشد. جنس صدای این ساز بسیار زیبا و شفاف است و مخصوص نوازندگان حرفه‌ای می‌باشد. کاسه ساز پشت باز بوده و از چوب گردو دو رنگ خاص ساخته شده و با دقت ساخته شده است.

کمانچه نورعلیزاده پشت باز سبک موسیقی خرم آباد است و حجم صدای ساز زیاد و سونوریته ساز بسیار با کیفیت است. دسته ساز از جنس چوب گردوی محکم و روی دسته از چوب محکم رزوودهندی کار شده است و از نظر صدا دهی و استحکام و زیبایی فوق العاده می‌باشد.

جنس گوشی‌های ساز از گردو بوده و بلغوی درون دسته دقیق خورده و کنیک خوبی دارد و گوشی‌ها در درونشان راحت می‌چرخد و در امر نگهداری ساز بسیار مؤثر است.تاندون‌های ساز از جنس مرغوب است و کیفیت خوبی دارد. جنس سیم ها فونیکس اصل آلمان می باشد.

کمانچه حرفه ای باجلاوند

راهنمای خرید بهترین کمانچه برای شروع
 • کمانچه ۸۰ ترکه ای از درخت گردو
 • دارای شیطانک استخوانی
 • خرک از چوب افرا
 • دارای هاردکیس و آرشه همراه
استعلام قیمت و مشاهده محصول

کمانچه باجلاوند ساخته خرم آباد است که صدایی فوق العاده دارد. کمانچه استاد باجلاوند صدایی رسا و گرم با لهجه اصیل دارد و مخصوص نوازندگان حرفه‌ای کمانچه می‌باشد.

رنگ ساز لاک الکل طبیعی است و پوست ساز بره تودلی درجه یک می‌باشد. جنس کاسه از چوب گردوی کاملاً سالم با الگویی بسیار زیباست و کاسه 80 ترک می‌باشد و با زحمت فراوان ترک های کاسه جفت شده است. جنس دسته، گردوی درجه یک است و روی دو طرف دسته چوب رزوود آفریقایی و وسط دسته چوب گرانقیمت آبنوس می باشد.

تاندون‌های ساز از جنس برنج مرغوب بوده و از داخل کاسه به دسته جوش خورده که باعث استحکام ساز و بیشتر شدن عمر ساز می‌شود. این ساز مخصوص نوازندگان سطح عالی و مخصوص ضبط استودیو و کنسرت و گروه نوازی می باشد. به همراه این ساز نفیس یک عدد هاردکیس و یک عدد آرشه طبیعی و حرفه‌ای برای شما ارسال می‌گردد.


راهنمای خرید بهترین ساز کمانچه

برای انتخای و خرید کمانچه خوب پیش از هرچیزی باید با این ساز آشنا شده و ببینید که جنس مواد به کار رفته در آن برای کدام مدل‌ها بهتر هستند. اما پیش‌تر از آن باید ببینید که کمانچه را برای چه سطحی از یادگیری موسیقی می‌خواهید؟

اگر تازه شروع به یادگیری این ساز می‌کنید نیازی به هزینه بالا برای خرید سازی که از چوب توت و دارای کاسه چند تکه ندارید؛ در ابتدا می‌توانید از ساز کمانچه مخصوص افراد مبتدی استفاده کنید تا به مرور زمان که یادگیری شما بهتر شد، در نهایت اقدام به خرید ساز کمانچه حرفه‌ای کنید.

راهنمای خرید کمانچه

جنس به کار رفته

ساز کمانچه دارای اجزای مختلفی است؛ باید دقت کنید مدلی را انتخاب کنید که بسته به سطح یادگیری کیفیت خوبی داشته باشد. اجزای مختلف این ساز به شرح زیر هستند.

 • جنس کاسه: کاسه ساز کمانچه به دو صورت است. یا یک تکه ساخته شده که در این حالت صرفا از یک چوب گردو، توت یا افرا برای ساخت آن استفاده می‌شود؛ یا اینکه به صورت چند تکه بوده و با کنار هم قرار گرفتن قطعاتی از دو چوب توت و گردو یا گردو و افرا ساخته می‌شود. معمولا کاسه‌هایی که چندتکه هستند چیزی بین ۲۰ تا ۴۴ قطعه را شامل می‌شوند.
 • جنس دسته ساز: دسته ساز باید مقاومت بالایی داشته باشد تا در طول زمان به دلیل کشش سیم تاب برندارد. برای همین چوب گردو بهترین گزینه برای آن است که در برخی مدل‌ها قطر زیادی برای آن درنظر می‌گیرند تا این طول عمر بیشتر شود. اما باید دقت کنید که اگر دارای انگشت و به‌صورت کلی پنجه کوچکی هستید، در گرفتن دسته ساز مشکلی برایتان پیش نیاید.

در همین زمینه بخوانید: راهنمای خرید باغلاما

 • پوست و جنس خرک: خرک ساز که سیم‌ها از روی آن رد می‌شوند در ساز کمانچه مثل سازهای مختلف هم می‌تواند چوبی باشد و هم اینکه از آبنوس، استخوان یا شاخ حیوانات در آن استفاده شده باشد. در این بین استفاده از استخوان و شاخ حیوانات نسبت به چوب کیفیت بهتری را در صدای خروجی ساز دارد. این خرک روی پوست قرار می‌گیرد که مهم است به‌خوبی رگلاژ شده باشد تا کیفیت صدای خوبی از ساز دریافت کنیم.
 • جنس سیم گیر: سیم گیر هم در بخش انتهایی کاسه نصب می‌شود که وظیفه نگهداری از سیم را دارد. زیاد مهم نیست که سیم گیر فلزی باشد یا اینکه از چوب برای آن استفاده شده باشد؛ تنها نکته مهم این است که اولا به‌خوبی روی کاسه قرار گرفته باشد که در اثر کشش سیم کنده نشود و دوما هم ساختار نرمی نداشته باشد که به مرور با کشش سیم فرورفتگی در آن ایجاد شود.
 • جنس گوشی‌ها: گوشی‌های ساز کمانچه وظیفه کوک کردن ساز را از طریق شل یا سفت کردن سیم برعهده دارند. اینکه جنس آنها از چوب گردو یا افرا باشد مهم نیست؛ مسئله مهم این است که حفره‌ای که گوشی‌ها درون آن قرار دارند به خوبی با قطر آن هماهنگ باشد که هم بتوانید به‌راحتی آن را بچرخانید که ساز را کوک کنید و هم اینکه در گذر زمان جا باز نکند. علاوه‌براین برش گوشی‌ها و سوراخی که در آن قرار می‌گیرند باید ینواخت باشد که وقتی می‌چرخانید در هر حالتی ثابت باشد و با رسیدن به نقطه خاصی خودش را رها نکند.
 • جنس سیم‌ها: سیم‌های ساز تال یا کمانچه از جنس فونیکس هستند که معمولا مدلی که ساخت کشور آلمان است در ایران بیشتر یافته می‌شود که کیفیت بالایی هم دارد.

کمانچه کاسه پشت باز بهتر است یا کروی؟

همانطور که احتمالا می‌دانید کاسه کمانچه در دو حالت پشت باز و کروی ساخته می‌شود. نوع کروی نیز خود به دو حالت یک تکه یا ترکه‌ای(از به هم پیوستن قطعات چوب) ساخته می‌شود. خیلی‌ها این سوال را دارند که کمانچه پشت باز بهتر است یا کروی؟

نوع پشت باز همگی یک تکه هستند که به همین دلیل معمولا از چوب توت ساخته می‌شوند تا کیفیت بالایی داشته باشند. همانطور که از نامشان هم مشخص است پشت کاسه آنها باز است. مشکلی که این مدل دارد در چرخاندن است که نسبت به نوع کروی کمی مشکل‌تر است.

نوع کروی دارای دو حالت است که هریک دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشد.

 • کروی یک تکه: در این مدل چوب کاسه یک تکه بوده و عموما با خراطی کردن چوب گردو یا توت ساخته می‌شود که قطر آن نیز زیاد است. این موضوع باعث می‌شود وزن زیادی داشته باشد و حین چرخاندن کمی دچار مشکل شوید.
 • کروی ترکه‌ای(چند تکه): در این مدل کاسه با به هم پیوستن قطعات چوب ساخته شده است که قطر کمی داشته و همین موضوع سبب شده تا وزن کمتری داشته باشند. در نتیجه برای چرخاندن کمانچه راحت‌تر هستید.

کمانچه‌ای با پایه چسبان به دسته انتخاب کنید

برخی مارک‌های کمانچه برای اینکه استقامت آن را بالاتر ببرند دست به خلاقیت زده و پایه کمانچه که معمولا از فلز برنج است را از داخل به دسته می‌چسبانند. این موضوع کمک می‌کند تا ساز مقاومت و طول عمر بالاتری داشته باشد.

آرشه کمانچه

آرشه طبیعی انتخاب کنید

همانطور که می‌دانید ساز کمانچه را به کمک آرشه می‌نوازند که با کشیدن روی سیم‌های صدای آن در می‌آید. آرشه دو مدل دارد. یکی از موی طبیعی است که از موی دم اسب برای ساخت آن استفاده می‌شود و دیگری مصنوعی است. استفاده از موی طبیعی در صدای نواختن ساز تاثیر بهتری دارد که حتما سعی کنید آرشه‌ای با موی حیوانات خریداری کنید.


جمع‌بندی نهایی

در این پست به بررسی و راهنمای خرید کمانچه خوب پرداختیم و شما را با مدل‌های مختلفی از این ساز آشنا کردیم. اگر از علاقه‌مندان به موسیقی محلی و فولکلور مخصوص ناحیه خود هستید یا اینکه به موسیقی محلی هر یک از مناطق ایران علاقه دارید می‌توانید این ساز را برای یادگیری انتخاب کنید. چرا که این ساز در سال ۱۳۹۶ در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

برای مشاهده مدل‌های مختلفی از ساز کمانچه و تال می‌توانید روی دکمه زیر کلیک کرده و به فروشندگان مختلف دسترسی داشته باشید. اگر به دنبال خرید ساز کمانچه ارزان قیمت هستید می‌توانید فروشندگانی که خودشان این ساز را تولید می‌کنند را نیز پیدا کنید.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 4.8 / 5. تعداد آرا: 19

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا