لوازم مصرفی خودرو

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی برای انواع ماشین

خرید روغن موتور خوب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در نگهداری و استفاده از خودرو به آن توجه کنید. روغن وظیفه روانکاری کارکرد قطعات داخلی خودرو را بر عهده دارد. بنابراین باید روغنی انتخاب کنید که استاندارد روغن موتور یعنی شاخص ویسکوزیته آن بالاتر باشد.

هر چه این میزان بالاتر باشد، چسبندگی روغن موتور در دماهای مختلف تغییر شدیدتری داشته در واقع می توان گفت در دماهای پایین با ضخامت بیشتری بر روی سطح قطعات قرار می گیرد و در نتیجه روانکاری با کندی انجام خواهد شد.

در این پست قصد داریم با بررسی نکات خرید روغن موتور به راهنمای خرید و معرفی بهترین روغن موتور ایران و خارجی بپردازیم.

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی کدام است؟

در صورتی که بهترین روغن موتور را برای خودرو خود انتخاب نکنید، موتور به خوبی کار نخواهد کرد. مهم‌ترین نکات در انتخاب آن ویسکوزیته و مدت زمانی است که طول می‌کشد تا روغن موتور بسوزد.

اگر روغن موتوری که با کارکرد پایین در مدت زمان سریع‌تری سیاه شود روغن موتور خوبی نخواهد بود. در ادامه به بررسی تخصصی مهم‌ترین نکات خرید روغن موتور می‌پردازیم.

در صورتی که سایت یا کسب و کاری در این زمینه دارید، می‌توانید با مراجعه به صفحه تبلیغات و پر کردن فرم درخواست معرفی، پلن‌های تاپترین را جهت درج تبلیغات در سایت مشاهده کنید.

API(استاندارد موسسه محصولات نفتی آمریکا)

استانداردهای تعیین شده توسط این موسسه در مورد روغن موتورها، به دو گروه خودروهای بنزینی و گازوئیلی تقسیم می شوند.

  • استانداردهای روغن موتور خودروهای دیزل با حرف C شروع می‌شود.
  • استاندارد روغن موتور خودروهای بنزینی که با حرف S شروع می‌شود.

حرف بعدی هم معرف بازه مدل و سال تولید موتور خودرو می باشد که روغن با استاندارد مربوطه باید برای آن بازه زمانی انتخاب شود.

ویسکوزیته یا شاخص چسبندگی روغن موتور

شاخص ویسکوزیته که بیانگر میزان چسبندگی است مهمترین پارامتر در انتخاب روغن موتور خوب می‌باشد. این شاخص در دماهای مختلف برای انواع روغن موتور اندازه گیری و با یک کد معرفی می‌شود.

ویسکوزیته یا شاخص چسبندگی روغن موتور

قسمت اول این کد با حرف W که مخفف زمستان(Winter) است میزان شاخص ویسکوزیته روغن در دماهای زیر صفر را نشان می‌دهد.

قبل از W نیز عددی نشان داده می‌شود که هرچقدر کوچکتر باشد، ویسکوزیته روغن موتور کمتر و در نتیجه رقیق‌تر و روان‌تر خواهد بود.

قسمت دوم کد در شاخص ویسکوزیته مبین میزان مقاومت روغن در برابر تغییرات ویسکوزیته در دماهای بالا(در حدود 100 درجه سانتی گراد) می‌باشد.

آشنایی با روغن موتور سنتتیک(Synthetic Oil)

روغن موتور های سنتتیک(Synthetic Oil) امروزه بیشترین طرفدار را دارند که در این پست به نقد و بررسی این نوع می‌پردازیم. این نوع از روغن موتورها به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند که آنها را با نام گروه سوم و گروه چهارم می‌شناسند.

1. روغن های گروه سه(III)

این نوع ریشه در محصولات فرآوری شده نفت خام دارند و مواد اولیه آن در کنار محصولات دیگری مانند بنزین، گازوییل و نفت کوره به دست می‌آید. پس از جداسازی سایر فرآورده‌ها، در مرحله اول به روغن مینرال(Mineral) دست می یابیم که پس از قرار گرفتن در مجاورت حرارت، فشار و گاز هیدروژن مولکول‌های بزرگ آن می شکنند و ماده حاصله روغن سنتتیک گروه سوم خواهد بود.

روغن های زیر مجموعه گروه سه قیمت مناسبی دارند با این وجود در بعضی از کشورها اجازه فروش به عنوان روغن سنتتیک را ندارند و برخی، روغن موتورهای این گروه را اشتباهاً روغن موتور نیمه سنتتیک(Synthetic Blend Oil) می‌نامند. در صورتی که روغن موتور نیمه سنتتیک در حقیقت از ترکیب حدود سی درصد از روغن های گروه سه یا چهار و هفتاد درصد روغن های مینرال تشکیل می شود.

در نتیجه به یاد داشته باشید روغن های گروه سوم کاملا سنتتیک هستند ولی چون از فرآورده‌های سنگین ستون تقطیر پالایشگاه به دست می‌آیند به اندازه گروه چهارم، روغن موتور مناسب و با کیفیت محسوب نمی شوند.

2. روغن موتور های گروه چهار(IV)

نوع چهارم از مولکول‌های سبک‌تر تشکیل شده و در مجاورت حرارت و فشار بسیار زیاد به دست می‌آیند. این نوع روغن‌ها می‌توانند بدون تغییر در دماهای بسیار پایین عمل روانکاری را انجام دهند و در دماهای بسیار بالا پایداری خود را حفظ کرده و تجزیه نشوند.

مزیت این نوع روغن موتورها نسبت به روغن‌های مینرال، سبک بودن آن‌ها است که باعث کاهش اصطکاک قطعات داخل موتور شده و به دنبال آن مصرف سوخت کاهش خواهد یافت. با اینکه گران‌تر هستند اما محاسن فراوانی نسبت به روغن‌های معمولی یا مینرال دارند. دمای انجماد بسیار کمتر از روغن‌های مینرال بوده و می‌توانند در دماهایی که حتی روغن‌های مینرال دچار انجماد می‌شوند روان باشند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت رایگان بیشترین کد تخفیف ×