۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
لوازم مصرفی خودرو

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی برای انواع ماشین

خرید روغن موتور خوب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید در نگهداری و استفاده از خودرو به آن توجه کنید. روغن وظیفه روانکاری کارکرد قطعات داخلی خودرو را بر عهده دارد. بنابراین باید روغنی انتخاب کنید که استاندارد روغن موتور یعنی شاخص ویسکوزیته آن بالاتر باشد.

هر چه این میزان بالاتر باشد، چسبندگی روغن موتور در دماهای مختلف تغییر شدیدتری داشته در واقع می توان گفت در دماهای پایین با ضخامت بیشتری بر روی سطح قطعات قرار می گیرد و در نتیجه روانکاری با کندی انجام خواهد شد.

راهنمای خرید بهترین روغن موتور

طبیعی است که دستگاهی به پیچیدگی یک خودرو به برخی وسیله‌ها و ابزار مصرفی نیاز داشته باشد تا بهترین عملکرد و بازده را از خود به نمایش بگذارد. صاحبان خودرو باید به خوبی با چنین لوازمی آشنایی داشته باشند و به هیچ وجه از خرید و استفاده از هرکدام، دریغ نکنند.

روغن موتور یکی از وسیله‌های بسیار کاربردی برای تمام خودروها است که رانندگان نباید آن را نادیده بگیرند؛ چراکه بی‌توجهی به تعویض روغن موتور، هزینه‌ها و آسیب‌های مخرب و جبران‌ناپذیری برای موتور خودرو به همراه خواهد داشت. این در حالی است که اکثر صاحبان خودرو حتی از کارایی و انواع روغن موتور شناخت کاملی ندارند.

موتور خودرو ماشین مکانیکی فلزی است که با نهایت ظرافت و دقت طراحی و تولید می‌شود. با این وجود، برخی مشکلات همانند استهلاک بالا، اصطکاک، سایش و پوسیدگی در آن قابل مشاهده است. تعمیر و رفع این مشکلات و معایب، هزینه بسیاری برای صاحبان خودرو به همراه خواهد داشت.

تنها راه از بین بردن این مشکلات و به حداکثر رساندن بازده خودرو، استفاده از روغن موتور است. البته باید توجه داشت که تمامی روغن موتورها برای خودروی شما مناسب نیستند و هرکدام از انواع روغن موتور برای خودروهای خاصی طراحی می‌شوند.

در این پست قصد داریم با بررسی نکات خرید روغن موتور به راهنمای خرید و معرفی بهترین روغن موتور ایران و خارجی بپردازیم.

روغن موتور خودرو کاسترول مدل Magnatec حجم 4 لیتر

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • حجم کالا : 4 لیتر
 • گرانروی : 10W-40
 • ویژگی‌های روغن موتور : ساخت نیمه سنتتیک

از روغن موتور Magnatec 10W40 کاسترول نیمه سینتتیک 4 لیتری می‌توان در خودروهای مختلفی نظیر مزدا 323، کیا ریو LS، رنو ال 90 E1، سمند EF7، سورن ELX، پژو 206 انواع تیپ‌ها، پژو 207 گیربکس اتوماتیک، پژو 405 SLX، تیبا، ساینا، لیفان 520 و … استفاده کرد. برای کارایی بهتر روغن موتور، پیش از استفاده، قسمت مربوط به روغن موتور دفترچه‌ی راهنمای خودروی خود را بررسی کنید. تعویض روغن موتور باید بر طبق روغن موتور پیشنهادی ذکر شده در دفترچه راهنمای خودرو باشد.

روغن موتور خودرو توتال مدل Quartz 7000 حجم 4 لیتر

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • حجم کالا : 4 لیتر
 • گرانروی : 10W-40
 • سطح کیفیت SN/CF
 • ویژگی‌های روغن موتور : ساخت تمام سنتتیک

محصول فوق یکی از روغن‌ موتورهای تولیدی شرکت معروف توتال(Total) بوده که از کیفیت بالایی برخوردار است. سطح کیفی API این محصول SN/CF است و از آن می‌توان برای خودروهای بنزینی و دیزلی استفاده کرد. این محصول علاوه‌بر روانکاری، قدرت تمیزکنندگی مناسبی دارد و مانع از ایجاد رسوبات و ایجاد خوردگی و واکنش اکسیداسیون در بخش‌های متحرک موتور خودرو می‌شود.

این موضوع موجب افزایش راندمان موتور خودرو شده و در کاهش میزان مصرف سوخت تاثیر مثبتی دارد. گرانروی این روغن موتور10W40 است که موجب می‌شود به‌راحتی بتوان از آن در آب‌وهوای گرم و سرد (چهار فصل سال) استفاده کرد.

روغن موتور ایساکو مدل 07707016 10w40 حجم 4 لیتر

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • حجم کالا : 4 لیتر
 • سوخت مصرفی : بنزینی گرانروی : 10W-40
 • ویژگی‌های روغن موتور : ساخت نیمه سنتتیک

این روغن موتور مطابق با استاندارد API SN/CF و به صورت چند درجه ای جهت استفاده در تمامی فصول و مناسب شرایط آب و هوایی ایران تولید گردیده است . استفاده از روغن پایه مرغوب تمام سینتتیک حاصل از پالایش نفت خام در ساخت این محصول، تضمینی است بر کیفیت آن

روغن نیمه سنتتیک، مناسب برای تمام فصول وشرایط سخت، طراحی شده برای وسایل نقلیه با کاتالیزور و بنزین بدون سرب و یا هر بنزین مایع دیگر، تمیز نگه دارنده موتور افزایش کارایی آن

روغن موتور خودرو کاسپین مدل Semi Synthetic حجم 4 لیتر

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • حجم کالا : 4 لیتر
 • گرانروی : 10W-40
 • ویژگی‌های روغن موتور : ساخت نیمه سنتتیک
 • مدل : Semi Synthetic

روغن موتور تمام سینتتیک SM 10W40 روغن موتور کاسپین SM حجم 4 لیتر فرموله شده با روغن پایه تمام سینتتیک ۱۰۰% وارداتی و بهره گیری از فرمولاسیون پیشرفته و افزودنی‌های اروپایی (Afton) حفاظت مداوم موتور در تمامی شرایط و سبک های رانندگی و درجه حرارت‌های متفاوت محافظت عالی

روغن موتور خودرو اسپیدی مدل Super Platinum 5W-30 حجم 4 لیتر

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • حجم کالا : 4 لیتر
 • سوخت مصرفی : بنزینی
 • گرانروی : 5W-30
 • ویژگی‌های روغن موتور : ساخت تمام سنتتیک

روغن موتور اسپیدی با مدل Super Platinum از میزان گرانروی برابر با 5W-30 و سطح کیفیت SN/CF برخورداراست. این محصول دارای ویژگی‌هایی مانند محافظت بسیار عالی دربرابر رسوبات ناشی از حرارت بالا و قدرت بالای پاک‌کنندگی موتور بوده و از عملکرد مناسبی برخوردار است.

بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی کدام است؟

در صورتی که بهترین روغن موتور را برای خودرو خود انتخاب نکنید، موتور به خوبی کار نخواهد کرد. مهم‌ترین نکات در انتخاب آن ویسکوزیته و مدت زمانی است که طول می‌کشد تا روغن موتور بسوزد.

اگر روغن موتوری که با کارکرد پایین در مدت زمان سریع‌تری سیاه شود روغن موتور خوبی نخواهد بود. در ادامه به بررسی تخصصی مهم‌ترین نکات خرید روغن موتور می‌پردازیم.

API(استاندارد موسسه محصولات نفتی آمریکا)

استانداردهای تعیین شده توسط این موسسه در مورد روغن موتورها، به دو گروه خودروهای بنزینی و گازوئیلی تقسیم می شوند.

 • استانداردهای روغن موتور خودروهای دیزل با حرف C شروع می‌شود.
 • استاندارد روغن موتور خودروهای بنزینی که با حرف S شروع می‌شود.

حرف بعدی هم معرف بازه مدل و سال تولید موتور خودرو می باشد که روغن با استاندارد مربوطه باید برای آن بازه زمانی انتخاب شود.

ویسکوزیته یا شاخص چسبندگی روغن موتور

شاخص ویسکوزیته که بیانگر میزان چسبندگی است مهمترین پارامتر در انتخاب روغن موتور خوب می‌باشد. این شاخص در دماهای مختلف برای انواع روغن موتور اندازه گیری و با یک کد معرفی می‌شود.

ویسکوزیته یا شاخص چسبندگی روغن موتور

قسمت اول این کد با حرف W که مخفف زمستان(Winter) است میزان شاخص ویسکوزیته روغن در دماهای زیر صفر را نشان می‌دهد.

قبل از W نیز عددی نشان داده می‌شود که هرچقدر کوچکتر باشد، ویسکوزیته روغن موتور کمتر و در نتیجه رقیق‌تر و روان‌تر خواهد بود.

قسمت دوم کد در شاخص ویسکوزیته مبین میزان مقاومت روغن در برابر تغییرات ویسکوزیته در دماهای بالا(در حدود 100 درجه سانتی گراد) می‌باشد.

آشنایی با روغن موتور سنتتیک(Synthetic Oil)

روغن موتور های سنتتیک(Synthetic Oil) امروزه بیشترین طرفدار را دارند که در این پست به نقد و بررسی این نوع می‌پردازیم. این نوع از روغن موتورها به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند که آنها را با نام گروه سوم و گروه چهارم می‌شناسند.

1. روغن های گروه سه(III)

این نوع ریشه در محصولات فرآوری شده نفت خام دارند و مواد اولیه آن در کنار محصولات دیگری مانند بنزین، گازوییل و نفت کوره به دست می‌آید. پس از جداسازی سایر فرآورده‌ها، در مرحله اول به روغن مینرال(Mineral) دست می یابیم که پس از قرار گرفتن در مجاورت حرارت، فشار و گاز هیدروژن مولکول‌های بزرگ آن می شکنند و ماده حاصله روغن سنتتیک گروه سوم خواهد بود.

روغن های زیر مجموعه گروه سه قیمت مناسبی دارند با این وجود در بعضی از کشورها اجازه فروش به عنوان روغن سنتتیک را ندارند و برخی، روغن موتورهای این گروه را اشتباهاً روغن موتور نیمه سنتتیک(Synthetic Blend Oil) می‌نامند. در صورتی که روغن موتور نیمه سنتتیک در حقیقت از ترکیب حدود سی درصد از روغن های گروه سه یا چهار و هفتاد درصد روغن های مینرال تشکیل می شود.

در نتیجه به یاد داشته باشید روغن های گروه سوم کاملا سنتتیک هستند ولی چون از فرآورده‌های سنگین ستون تقطیر پالایشگاه به دست می‌آیند به اندازه گروه چهارم، روغن موتور مناسب و با کیفیت محسوب نمی شوند.

2. روغن موتور های گروه چهار(IV)

نوع چهارم از مولکول‌های سبک‌تر تشکیل شده و در مجاورت حرارت و فشار بسیار زیاد به دست می‌آیند. این نوع روغن‌ها می‌توانند بدون تغییر در دماهای بسیار پایین عمل روانکاری را انجام دهند و در دماهای بسیار بالا پایداری خود را حفظ کرده و تجزیه نشوند.

مزیت این نوع روغن موتورها نسبت به روغن‌های مینرال، سبک بودن آن‌ها است که باعث کاهش اصطکاک قطعات داخل موتور شده و به دنبال آن مصرف سوخت کاهش خواهد یافت. با اینکه گران‌تر هستند اما محاسن فراوانی نسبت به روغن‌های معمولی یا مینرال دارند. دمای انجماد بسیار کمتر از روغن‌های مینرال بوده و می‌توانند در دماهایی که حتی روغن‌های مینرال دچار انجماد می‌شوند روان باشند.

آیا می‌توان دو روغن موتور را با هم مخلوط و استفاده کرد؟

اگر قصد چنین کاری دارید، حتما باید به ویژگی‌های اعلام شده برای روغن که توسط خودروساز توصیه می‌شود، توجه کنید. مواردی مثل افزودنی‌ها و نیز گرانروی روغن توصیه شده، باید حتما مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که خواص دو روغن ترکیبی کاملا مشابه باشد، این کار مانعی ندارد؛ در غیر این صورت، موتور آسیب می‌بیند و بهتر است این کار را انجام ندهید.

انواع روغن موتور را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد؟

انواع روغن موتور از نظر شیوه تولید به سه دسته سنتتیک ، مینرال و نیمه سنتتیک تقسیم می‌شوند.

روغن موتور ایرانی یا خارجی؟

اگر به دنبال خرید بهترین روغن موتور برای خودرو خود هستید، باید به یاد داشته باشید که روغن موتورهای ایرانی عموما باکیفیت‌ترین محصولات خاورمیانه شمرده می‌شوند. از طرف دیگر، روغن موتورهای خارجی قیمت بسیار بالایی در ایران دارند و اکثر صاحبان خودرو نمی‌توانند چنین محصولاتی را برای خودرو خود خریداری کنند. اگر به دنبال خرید بهترین روغن موتور ایرانی هستید که کیفیت بالایی داشته باشد و عملکرد خودرو شما را به خوبی تقویت کند، می‌توانید محصولاتی همانند روغن موتور پارانوکس، بهران و اسپیدی را خریداری کنید.

روغن موتور خودرو را چه زمانی تعویض کنیم؟

قطعا روغن موتور نیز همانند تمام لوازم مصرفی خودرو، عمر مفید مشخصی دارد که باید همواره آن را در نظر داشت. عمر مفید روغن موتورها عموما بین 3000 الی 7000 کیلومتر هستند.

امیدواریم این مطلب برای انتخاب و خرید روغن موتور به شما کمک کرده باشد تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. خواندن راهنمای خرید ضدیخ خودرو و راهنمای خرید رینگ اسپرت هم به شما توصیه می‌شود. در پایان اگر تجربه‌ای در خرید روغن موتور دارید و مدل‌هایی که معرفی شده را استفاده کرده‌اید، خوشحال خواهیم شد که نظرات و تجربیات خود را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید. همچنین اگر سوالی در خصوص خرید روغن موتور دارید از بخش نظرات اعلام کنید تا شما را راهنمایی کنم.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 4.6 / 5. تعداد آرا: 7

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا