لوازم مصرفی خودرو

بهترین باتری ماشین چیست؟ باتری اتمی یا اسیدی؟ (راهنمای خرید)

راهنمای خرید باتری ماشین همراه با معرفی باتری ایرانی و خارجی

باتری ماشین از لوازم مصرفی ماشین است که هر چند سال یک بار باید آن را تعویض کرد. چرا که عمر آنها کاهش یافته و با شرایط آب و هوایی حاکم در محل سکونت شما این شدت نیز بیشتر می‌شود. باتری‌ها در انواع اتمی و اسیدی وجود دارند که هریک دارای مزایای خاصی هستند.

در این پست قصد داریم به بررسی و راهنمای خرید باتری ماشین پرداخته و پس از ذکر نکاتی که باید در هنگام خرید آنها را در نظر داشته باشید بهترین باتری ماشین برای انواع خودرو پراید، سمند، تیبا، خودروهای خارجی و سایر خودروهای رایج را به شما معرفی کنیم. پس اگر شما هم به دنبال خرید باتری خودرو ارزان قیمت هستید تا انتها با ما همراه باشید.

راهنمای خرید باتری خودرو

باتری اولین و اصلی‌ترین منبعی است که انرژی خودرو را برای شروع به کار در حد چند لحظه فراهم کرده و پس از اینکه خودرو روشن شد از مدار خارج و تامین انرژی به وسیله دینام ماشین تامین می‌شود. در نتیجه لازم است تا باتری خوب برای ماشین انتخاب کنید که در همان استارت اولیه خودرو را روشن نماید.

برای خرید باتری یک سری نکات وجود دارد که باید پیش از خرید آنها را بررسی نمایید. این نکات شامل انتخاب نوع باتری، طول عمر، مقداری انرژی و حتی شرایط آب و هوای منطقه سکونت شما می‌باشد.

باتری اتمی یا اسیدی؟

قبل از هر چیزی باید نوع باتری را انتخاب کنید. به صورت کلی دو نوع باتری خودرو داریم که هر یک دارای ویژگی، مزایا و طول عمر بالاتری هستند.

باتری اسیدی(مایع): این نوع باتری دارای آب اسید هستند که درون باتری ریخته می‌شود. وزن زیادی داشته و به دلیل اینکه حاوی مایع هستند وزن سنگینی دارند. همچنین باید همواره نگران این باشید که احتمال انفجار آن وجود داشته و دارای خطرات زیادی می‌باشد.

باتری ماشین اسیدی
باتری اسیدی ماشین

مایع اسیدی از نوع اسید سولفوریک با خلوص 35 درصد است که 65 درصد مابقی را آب تشکیل می‌دهد. این مایع در بین صفحات سربی قرار می‌گیرد که روی هم رفته 6 محفظه را درون خودرو تشکیل می‌دهند. این صفحات دارای بار مثبت و منفی هستند که وظیفه آب اسید باتری الکترولیت کردن است. این صفحات به وسیله اتصال دهنده‌ای به یکدیگر متصل هستند و هر کدام 2 تا 2.2 ولت برق تولید می‌کنند که دلیل نام گذاری باتری 12 ولتی نیز همین موضوع است.

در همین زمینه بخوانید: خرید مبدل برق خودرو

مقدار محلول درون باتری باید به صورت مرتب چک شود تا اگر کاهش یافته بود آب مقطر به آنها اضافه کنید.

باتری اتمی(سیلد): باتری‌های Abrsorbed Glass Mat که به اختصار با نام AGM آنها را می‌شناسیم خشک هستند و از هیچ مایعی در آنها استفاده نمی‌شود. این نوع باتری در دو نوع مارپیچ(Spiral) و مسطح(flat) تولید می‌شوند.

باتری اتمی ماشین مارپیچی
باتری اتمی ماشین مارپیچی

نوع مارپیچی: صفحات مثبت و منفی توسط جداکننده‌ جذب کننده و فایبرگلس درون محفظه‌ با ساختار مارپیچی قرار دارند و اکثر مواقع از جنس سرب هستند. به دلیل خلوص بالای سرب، شاخص CCA یا آمپراژ باتری بالا خواهد بود. در نتیجه در هوای سرد و کاهش مقاومت داخلی هر دو جریان الکترون‌ها را سرعت می‌بخشند. وجود فایبرگلس هم باعث افزایش خاصیت جذب مولکول‌ها می‌شود. این باتری به دلیل ساختاری که دارد تا 3 برابر مقاومت بیشتر از خود در برابر ضربات و تکان‌های شدید نشان می‌دهند.

باتری اتمی ماشین مسطح
باتری اتمی ماشین مسطح

نوع مسطح: از منظر شیمیایی مشابه مدل اسیدی هستند؛ اما از نظر ساختار و طراحی متفاوت‌اند. بر خلاف جداکننده نفوذپذیر در باتری اسیدی، در این باتری‌ها جداکننده AGM بین صفحات مثبت و منفی جای گرفته که اجازه خروج هیدروژن و اکسیژن را از درون محلول الکترولیت نمی‌دهد و از شناور بودن محلول نیز جلوگیری می‌کند. بنابراین مثل مدل مارپیچی این مدل نیز نیازی به اضافه کردن آب مقطر ندارد.

بنابراین به صورت کلی می‌توان گفت که باتری اتمی در مقایسه با باتری اسیدی انتخاب بهتری است؛ چرا که:

 1. نیازی به استفاده از آب اسید ندارید.
 2. وزن کمترس داشته و خشک هستند.
 3. امنیت آنها بالاتر است و انفجار در آنها رخ نمی‌دهد.
 4. قادرند تا چرخه‌های بیشتری از فرآیند شارژ و تخلیه شارژ را تحمل کنند.

آمپراژ باتری

آمپراژ به زبان ساده، میزان ذخیره نیروی الکتریکی باتری است. میزان آمپراژ حداقل نیروی مجاز برای هر باتری را مشخص می‌کند که در صورت استفاده از قطعات الکترونیکی درون خودرو مانند ضبط ماشین، ساب ووفر و آمپلی فایر باید به آن توجه داشته باشید.

در همین زمینه بخوانید: راهنمای خرید ضبط ماشین

در حالت عادی چنین قطعاتی که از نوع معمولی باشند مشکلی وجود ندارد؛ اما در حالتی که از مدل‌هایی با مصرف بالا استفاده کنید نیاز است که باتری دارای آمپراژ بالایی باشد. میزان آمپراژ را می‌توانید روی برچسب باتری مشاهده کنید.

سازگاری با شرایط آب و هوایی

شاید جالب باشد بدانید که هر نوع باتری برای استفاده در هر شرایط آب و هوایی مناسب نیست. به عنوان نمونه اقلیمی که در کشور 4 فصل ما وجود دارد طوری است که اگر ساکن شهرهای گرم جنوبی باشید باید از باتری‌ای مناسب هوای گرم که با حرف S مشخص شده است استفاده کنید. اگر هم در شهرهای غرب و شمال غربی که هوا سرد است سکونت دارید باید از باتری‌هایی با برچسب N استفاده کنید.

پوسته باتری هم باید برای شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب مناسب باشد تا موجب انفجار و ترکیدن نشود. هرچند امروزه پوسته‌های باتری از جنس پلاستیک مخصوصی است که دمای منفی 50 تا مثبت 150 درجه را تحمل می‌کنند.

ابعاد و قیمت باتری ماشین

برای ابعاد و اندازه باتری یک استاندارد بین المللی توسط BCI تعریف شده که با اعداد 24، 27، 58، 75 و… نشان داده می‌شوند. این شماره‌ها بر اساس مواردی مثل محل قرارگیری باتری، پلاریته ترمینال و ابعاد ظاهری و بدنه باتری تعیین شده‌اند. دقت کنید که سایز باتری مناسب هر خودرو درون دفترچه راهنما آن ذکر می‌شود و دانستن آن مهم است.

همچنین باید بررسی کنید که قطب‌های مثبت و منفی باتری در سمتی قرار گرفته باشند که با خودروی شما هماهنگ باشد. اگر از خودروهای ژاپنی و چینی جدید استفاده می‌کنید، تغییرات کلی هم در ابعاد و هم محل قرارگیری قطب‌ها صورت گرفته که حتماً به این مورد دقت کنید.

در همین زمینه بخوانید: بهترین ساب ووفر خودرو کدام است؟

قیمت باتری خودرو هم به چهار عامل وابسته است:

 1. باتری خشک(اتمی) گران‌تر از باتری تَر(اسیدی) است.
 2. باتری‌های با آمپراژ بالا گران‌تر از باتری با آمپراژ پایین هستند.
 3. باتری‌های خارجی معولاً گران‌تر از باتری‌های ایرانی هستند.
 4. امکان فروش باتری کهنه به فروشندگان باتری ماشین وجود دارد و شما می‌توانید با تحویل آن به باطری‌ساز، مبلغی را دریافت کنید.

تاریخ تولید و گارانتی

باتری‌ها در اثر شارژ و دِشارژ شدن کیفیت و عمر خود را از دست می‌دهند؛ هر چند که تاریخ تولید نقش مهمی در این مورد ندارد اما بهتر است باتری با تاریخ تولید جدیدتر انتخاب کنید که مطمئن‌تر است.

ضمانت و گارانتی باتری هم بستگی به شرت سازنده و ایرانی یا خارجی بودن آن وابسته است. محصولات ایرانی معمولاً دارای ضمانت یکساله هستند در حالی که باتری‌های خارجی تا 6 ماه ضمانت دارند. داشتن باتری با ضمانت خیال شما را بایت خرابی آسوده‌تر می‌کند تا اگر مشکلی رخ داد متحمل هزینه بیشتر نشده و آن را تعویض کنید.


بهترین باتری ماشین کدام است؟

حال که با نکات خرید باتری آشنا شده و دانستید که بهتر است از باتری اسیدی یا اتمی برای خودرو خود استفاده کنید، در ادامه به معرفی برخی از بترین باتری‌های موجود در بازار برای ماشین می‌پردازیم.

باتری خودرو اتمی اوربیتال-وان مدل 57412

باتری اتمی خودرو اوربیتال-وان مدل 57412

باتری 74 آمپر اوربیتال-وان ساخته شده در شرکت سپاهان باتری اصفهان که با برند های مطرح دنیا قابل رقابت است. تولید شده در کارخانه ای مجهز به چرخه ی کامل محصول از تولید و بازیافت سرب تا تولید صفحه و مونتاژ باتری، با نظارت مستقیم متخصصان، مهندسان و کارشناسان اروپایی، می باشد. این محصول منحصر به فرد، از نگاه شاخص های تولیدی و فنی و اِلِمان های کیفی در رتبه ی برتر محصولات تولید داخل کشور قرار می‌گیرد.

چرا که این باتری در زُمره‌ی محصولات MF یا Maintenance Free قرار گرفته، تولید صفحات آن با تکنولوژی expand metal بوده و پارامترهایی از قبیل اتصالات جوش قطبین و تکنولوژی جلد و درب همواره در بالاترین سطح تولیدی و آزمایشگاهی بوده اند. ویژگی های آزمایش شده ای از قبیل قدرت استارت زنی بالا، تحمل دمای ۴۱- تا ۶۱+ درجه سانتیگراد و مقاومت بالا در مقابل لرزش و ضربه می تواند دلایل محکمی برای انتخاب و استفاده ی این محصول باشد.

باتری اتمی خودرو سوزوکی مدل 7024

باتری اتمی خودرو سوزوکی مدل 7024

این نوع باتری مناسب خودرو های با مشخصه باتری 7024 مانند خودروهای LIFAN ،MVM ،JAC و خودروهای شاستی بلند چینی و همچنین خودروهای چینی مونتاژ ایران است.

باتری خودرو اتمی مدل MF55501 واریان 55 آمپر

باتری اتمی خودرو مدل MF55501 واریان 55 آمپر
 • مکانیسم باتری خشک (اتمی)
 • شدت جریان55 آمپر
 • مناسب برای پراید , پیکان , رانا , پژو 206 , پژو 207 , دوو ماتیز , ام وی ام 110

باتری اتمی خودرو صبا باتری مدل MF57401

باتری اتمی خودرو صبا باتری مدل MF57401

باتری سفیر 74 آمپر سیلد که همان باتری اتمی است، مناسب برای خودروهای سبک از جمله پژو پارس، سمند، پژو 405، مگان و… می‌باشد.

باتری ماشین اتمی سپاهان باطری مدل 55001

باتری اتمی خودرو سپاهان باطری مدل 55001

باتری 50 آمپر اوربیتال سیلور محصول شرکت سپاهان باتری اصفهان است. این شرکت مجهز به چرخه‌ی کامل محصول با تولید صفحه و مونتاژ باتری، با نظارت مستقیم متخصصان، مهندسان و کارشناسان اروپایی می باشد. این باتری مناسب برای خودرو های با مشخصه باتری 50 آمپر مانند رانا، پراید ، تیبا، ساینا، پژو 206، پژو 207 ، کوئیک و فولکس گل می باشد.

باتری اتمی خودرو ایاس مدل MF56030

باتری اتمی خودرو ایاس مدل MF56030
 • مکانیسم باتری: خشک (اتمی)
 • شدت جریان: 60 آمپر
 • مناسب برای: پراید , روآ , پژو 207 , رنو L90 , تویوتا یاریس , ام وی ام 315

باتری ماشین اتمی سیلور مدل 57024

باتری اتمی خودرو سیلور مدل 57024
 • مکانیسم باتری: خشک (اتمی)
 • شدت جریان: 70 آمپر
 • مناسب برای: ام وی ام 530 , ام وی ام X33 , لیفان 620

باتری اتمی خودرو گلوبال مدل MF 574050

باتری اتمی خودرو گلوبال مدل MF 574050
 • مکانیسم باتری: خشک (اتمی)
 • شدت جریان: 74 آمپر
 • مناسب برای: هیوندای i30 , هیوندای اکسنت , رنو مگان , تویوتا کرولا , تویوتا یاریس , تویوتا کمری , تویوتا لندکروزر , تویوتا اوریون , کیا پیکانتو , کیا سراتو , نیسان رونیز , سوزوکی ویتارا , لندرور پاژن , ام وی ام X33 , ام وی ام X33S , برلیانس , ام وی ام X60 , جک S5 , کیا اسپرتیج , هیوندای سوناتا , هیوندای ix35 , هیوندای سانتافه , هیوندای آزرا , رنو کولیوس , کیا اوپتیما , کیا اپیروس , کیا کادنزا

باتری ماشین اتمی مدل MF57401 واریان 74آمپر

باتری اتمی خودرو مدل MF57401 واریان 74آمپر

مکانیسم باتری: خشک (اتمی)
شدت جریان: 74 آمپر
مناسب برای: پژو پارس , پژو 405 , هیوندای i30 , رنو L90 , رنو مگان , مزدا 3 , کیا سراتو , نیسان رونیز , نیسان پاترول , سیتروئن زانتیا , سوزوکی ویتارا , چری تیگو 5 قدیم , برلیانس , لیفان 620 , هیوندای توسان , کیا اسپرتیج , هیوندای سوناتا

باتری اتمی خودرو سوزوکی مدل 45B24L

بهترین باتری ماشین چیست؟ باتری اتمی یا اسیدی؟ (راهنمای خرید)

باتری سوزوکی سپاهان از محصولات این شرکت است که با همکاری شرکت سوزوکی ژاپن تولید و عرضه می‌شود. باتری‌های سوزوکی از نوع اتمی یا سیلد می‌باشند. باتری‌های اتمی نیازی به اضافه کردن آب اسید و با محلول الکترولیت ندارند.

قابل ذکر است در ساخت این باطری‌ها از تکنولوژی روز جهانی استفاده شده و نیز با طراحی منحصربفرد و تعبیه دسته‌هایی روی جعبه باتری قابلیت حمل و نصب آسانی دارند.


در این پست به بررسی و راهنمای خرید باتری ماشین پرداخته و شما را با انواع مختلف باتری اسیدی و باتری اتمی آشنا کردیم. سپس به بررسی نکاتی که باید در هنگام خرید باتری به آنها توجه کنید پرداخته و به این موضوع پرداختیم که کدام نوع باتری اتمی یا اسیدی برای خودرو گزینه مناسبتری است.

در انتها نیز 10 مدل از بهترین باتری خودرو موجود در بازار را از برندهای مختلفی نظیر اوربیتال وان، سوزوکی، صبا باتری، سپاهان و گلوبال مورد بررسی قرار دادیم.

5/5 - (1 امتیاز)

اگر از فروشندگان و تامین کنندگان کالا یا خدمات هستید و می‌خواهید در این صفحه به معرفی کسب و کارتان بپردازیم، می‌توانید با مراجعه به صفحه «تبلیغات» درخواست خود را جهت معرفی در سایت تاپترین و تبلیغات برای ما ارسال کنید.

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا