۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
آلات موسیقیکتاب، لوازم تحریر و هنر

راهنمای خرید تنبک با قیمت ارزان

راهنمای خرید ساز تنبک از برندهای خوب

ساز تنبک یکی از سازهای کوبه ای باستانی است که هنرجویان زیادی به دنبال یادگیری آن هستند. این ساز در ایران با دو برند شیرانی و حلمی طرفداران بسیار بیشتری دارد. در این پست قصد داریم به راهنمای خرید تنبک خوب و ارزان قیمت از این دو برند پرداخته و نکاتی که در هنگام خرید ساز تنبک باید توجه کنید را بررسی کنیم.

پیش از این هم به معرفی سایر سازهای موسیقی از جمله سنتور و داربوکا پرداختیم که می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید آلات موسیقی آنها را نیز بررسی کنید.

راهنمای خرید تنبک خوب با قیمت ارزان

باید توجه داشته باشید که منظور از خرید ساز با کیفیت لزوماً خرید ساز گران قیمت حرفه‌ای نیست؛ قبل از هر چیز باید بر اساس سطح یادگیری خود ساز مناسب را انتخاب کنید که برای افراد مبتدی یا حرفه‌ای باشد.

ساز تنبک از سه بخش تنه، نفیر و دهانه کوچک تشکیل شده است. ساختار، اندازه و جنس هر کدام از این بخش‌ها روی کیفیت صدای نهایی که از تنبک خارج می‌شود تاثیر دارد.

مرغوب بودن پوست دهانه ساز که معمولاً از جنس پوست گوساله، میش، شتر و بره می‌باشد اهمیت بیشتری داشته و هر چه پوست کهنه‌تر باشد بهتر است. پوست کشیده شده روی تنبک باید به خوبی انجام گرفته باشد طوری که هنگام فشردن پوست نباید بیشتر از چند میلیمتر پایین برود.

جنس چوب تنبک از درختانی مثل گردو، توت، زبان گنجشک، افرا و سایر درختان جنگلی است. چوب باید یکپارچه، توپر، فاقد گره و زدگی باشد. از خرید تنبک‌های چند تکه و ساخته شده با چوب‌های به هم چسبیده که هنگام تعویض پوست دچار ترک و شکستگی می‌شوند جلوگیری کنید.

برخی تنبک‌ها نیز منبت کاری شده و دارای نقش و نگار هستند که تاثیری در صدا نداشته و صرفاً این نقوش جنبه تزیینی دارند که باعث گرانتر شدن قیمت تنبک می‌شود. لذا خرید این نوع کامل به خود شما بستگی دارد.

انواع تنبک

 • تنبک شیرانی: استاد رحیم شیرانی یکی از معروف‌ترین سازندگان تنبک در شهر اصفهان است. در زمینه تولید تنبک‌های حرفه‌ای که در استودیو ضبط به کار می‌رود فعالیت می‌کند. تنبک‌های شیرانی صدای نرم و زیبایی دارند.
 • تنبک حلمی: این نوع ساز مناسب اجراهای گروهی است. پوست به کار رفته در این نوع تنبک از پوست شتر است که صدای خیلی بلندی دارد به دلیل نیاز به ضربات محکم برای کودکان مناسب نیست.
 • تنبک قربانی: یکی از شناخته شده‌ترین تنبک‌های موجود در ایران هستند. دارای جنس و کیفیت صدای خوبی است به همین دلیل بیشتر اساتید موسیقی ایران برای خرید این ساز را پیشنهاد می‌کنند. این ساز در مقایسه با سایر سازها دارای استاندارد خاصی است.

خرید تنبک خسرو کرمی

راهنمای خرید تنبک با قیمت ارزان

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • نوع تنبک : بم خوان
 • ساختار بدنه : چوب توت
 • جنس پوست : پوست گوساله
 • ویژگی های ساز : مهر سازنده

تنبک خسرو کرمی شناسنامه دار مدل پرواز، سازی بی نظیر و خوش صدا است (نام مستعار این ساز پرواز می باشد). چوب این ساز توت پیوندی رگه درشت کمیاب است. نقش ها و رگه‌های این ساز بقدری زیباست که گویا آنها را با قلم نقاشی کرده اند.

الگوی ساز پرواز مدل(تخت) بوده و تراش ساز بی‌نظیر و دقیق است و با نگاه به فرم این ساز متوجه ساخت استادانه اش خواهید شد. اکنون میخواهیم به مراحل رنگ اقبال بپردازیم که کاری بسیار سخت و طاقت فرسا است.

 • در مرحله اول سمباده کاری دقیق سطح چوب انجام می‌شود به حدی که سطح چوب کاملا شیشه‌ای شده و به اصطلاح چوب می‌سوزد.
 • مرحله دوم سمباده و پرداخت دوباره انجام می‌شود تا قسمت‌های اضافی که تیره شده‌اند پاک شوند.
 • مرحل نهایی، بروی ساز چندین مرتبه لاک الکل طلایی درجه یک آلمانی زده شده و دوباره ساز سمباده کاری کامل شده و لاک نهایی بروی ساز زده می‌شود و قطر رنگ به حالت قابل قبولی می‌رسد به گونه‌ای که به صدای ساز هیچ لطمه ای وارد نشده و روزنه‌های چوب بسته نشود.

پوست این ساز با نهایت دقت بروی ساز نصب شده و پوست گوساله درجه یک می‌باشد که صدایی فوق العاده گرم و عالی را برای ما تشکیل می‌دهد. در مجموع ساز اقبال سازی نفیس و بسیار فاخر است. به همراه این ساز یک عدد کاور و شناسنامه ساز برای شما ارسال می گردد. شناسنامه این ساز نشانه اصالت و ارزشمندی این تنبک می‌باشد.

خرید بهترین تنبک حلمی مدل ترکه ای پوست گوساله

راهنمای خرید تنبک با قیمت ارزان

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • نوع تنبک : ترکه‌ای
 • ساختار بدنه : چوب
 • جنس پوست : پوست گوساله
 • نام سازنده : حلمی

تنبک ترکه‌ای حلمی قطر دهانه‌ی 28سانتی‌متری و صدایی بم دارد. بدنه‌ی آن رزونانس خوبی از خود نشان می‌دهد و برای اجرا‌های گروهی به همراه سایر سازها ایدئال به نظر می‌رسد. پوست شتر به‌کاررفته روی آن‌که گران‌قیمت‌ترین پوست مورداستفاده در ساخت ساز تنبک است ضخامت بالایی دارد و برای صدادهی خوب آن لازم است ضربات محکم‌تر از تنبک‌های پوست نازک به آن زده شود.

درنتیجه و به دلیل همین خاصیت استفاده و خرید آن به کودکان توصیه نمی‌شود. حلمی یکی از بهترین سازندگان تنبک است و ساخته‌های تنبک او در انواع و مدل‌های مختلف سال‌هاست که مورداستفاده‌ی تمام نوازندگان تنبک قرار می‌گیرد.

این ساز به همراه یک کیف با محافظت خوب در برابر ضربه عرضه می‌شود. این تنبک همچنین از چوب مستحکم و سنگین کاج ساخته‌شده است که خاصیت رزونانسی بالا و آکوستیک خوبی دارد. خرید و استفاده از این تنبک به تمام نوازندگان حرفه‌ای و تخصصی این ساز برای گروه نوازی توصیه می‌شود.

خرید تنبک ایران ساز مدل سرو

راهنمای خرید تنبک با قیمت ارزان

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • جنس پوست : پوست شتر
 • ویژگی های ساز : مهر سازنده
 • ابعاد ۲۸x۲۸x۴۴ سانتی‌متر
 • وزن ۴۰۰۰ گرم

تنبک ایران ساز شناسنامه دار مدل سرو ، سازی بی نظیر و کلکسیونی است (نام مستعار این ساز سرو می باشد). چوب این ساز زبان گنجشک کمیاب بوده و کاملا سالم است. نقش ها و رگه های این ساز بقدری زیباست که گویا آنها را با قلم نقاشی کرده اند.

خرید تنبک شیرانی

راهنمای خرید تنبک با قیمت ارزان

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • نوع تنبک : بم خوان
 • ساختار بدنه : چوب گردو
 • جنس پوست : پوست شتر
 • ویژگی های ساز : مهر سازنده

تنبک رحیم شیرانی یکی از معروف‌ترین برندهای ساخت تنبک در اصفهان و ایران است و سازهای چهار مهر شیرانی ویژه نوازنده‌های حرفه‌ای و ضبط استدیو و کنسرت می‌باشد. چوب‌های سازهای چهار مهر شیرانی همه از گردو بوده و کاملا سالم و بدون خرابی چوب( به اصطلاح بدون گره) است و از نظر نقش و خطوط چوب بسیار زیبا می‌باشد.

الگو و فورم ساز بسیار شکیل بوده و با نهایت دقت ساز پرداخت و رنگ شده و بسیار چشم نواز است. دهنه ساز سایز بزرگ بوده و اندازه دهنه ساز بیست و هفت، بیست و هشت می‌باشد. پوست ساز عالی و با کیفیت بوده و با ظرافت کامل بروی ساز نصب شده است. در مورد صدای ساز باید گفت که صدای این تنبک بسیار نرم و گوش نواز است و ویژه نوازندگان مشکل پسند و افرادی که حرفه ای نوازندگی تنبک را دنبال می کنند می‌باشد.

تنبک آریانا مدل یک مهر

راهنمای خرید تنبک با قیمت ارزان

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • نوع تنبک : ترکه‌ای
 • ساختار بدنه : چوب گردو
 • ویژگی های ساز : مهر سازنده
 • نوع تنبک : ترکه‌ای
 • ساختار بدنه : گردو (Walnut)
 • جنس پوست : پوست شتر

تنبک گلشن ساخته شده از چوب گردو و چوب جنگلی با مکانیزم ساخت ترکه و پوست شتر و دهانه 27 گزینه ای مناسب برای آموزش است و دارای صدای قوی و شفاف می باشد و در برابر رطوبت هوا مقاوم است

 • نوع تنبک : ترکه‌ای
 • ساختار بدنه : گردو (Walnut)
 • جنس پوست : پوست شتر

تنبک یکی از مهم‌ترین سازهای ضربی در موسیقی ایرانی است که به‌جرئت می‌توان گفت بیشتر از تمام سازهای دیگر مانند دف توانایی اجرا و خلق ریتم‌های متنوع را دارد. تنبک ترکه‌ای حلمی قطر دهانه‌ی 28 سانتی‌متری و صدایی بم دارد. بدنه‌ی آن رزونانس خوبی از خود نشان می‌دهد و برای اجرا‌های گروهی به همراه سایر سازها ایدئال به نظر می‌رسد.

پوست شتر به‌کار رفته روی آن‌که گران‌قیمت‌ترین پوست مورد استفاده در ساخت ساز تنبک است ضخامت بالایی دارد و برای صدادهی خوب آن بسیار مطلوب است. حلمی یکی از بهترین سازندگان تنبک است و ساخته‌های تنبک او در انواع و مدل‌های مختلف سال‌هاست که مورداستفاده‌ی تمام نوازندگان تنبک قرار می‌گیرد. این ساز به همراه یک کاور بسیار محکم و مقاوم موجود می‌باشد.

هارد کیس تنبک یکی از مهمترین اقلام همراه آن می باشد که نگهداری آن را برای شما بسیار راحت و البته امن‌تر می‌کند. از آنجایی که پوست تنبک بسیار حساس و آسیب ندیدن آن اولویت هر نوازنده‌ای است، هارد کیس این امکان را برای شما فراهم می‌کند که دیگر نگرانی بابت نگهداری و محافظت تنبک خود نداشته باشید.

خرید تنبک محب پور

راهنمای خرید تنبک با قیمت ارزان

بررسی قیمت و مشاهده محصول

 • ساختار بدنه : فایبرگلس (Fiber-Glass)
 • جنس پوست : پوست شتر
 • ویژگی های ساز : مهر سازنده

تنبک یکی از مهم‌ترین سازهای ضربی در موسیقی ایرانی است که به‌جرئت می‌توان گفت بیشتر از تمام سازهای دیگر مانند دف توانایی اجرا و خلق ریتم‌های متنوع را دارد. محب پور یکی از قدیمی‌ترین سازندگان تمبک است که سازهای بسیار متنوع و بارنگ‌های صدایی جذابی تولید می‌کند. مدل فایبرگلاس این تنبک‌ها را هم شاید بتوان تازه‌ترین و به‌روزترین تنبکِ این مجموعه دانست.

نکات مهم و کاربردی که هنگام خرید تنبک باید به آن ها توجه کنید

 1. جنس چوب تنبک: هنگام خرید ضرب اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید چوب ساز است. چوب ساز باید فاقد ترک، گره و زدگی، در واقع می‌توان گفت باید توپر و سنگین باشد. بهترین نوع چوب برای ساخت ضرب چوب درخت توت و گردو است، دقت کنید، چوبی که در ساخت آن به کار رفته است یک تکه باشد و از چسب کردن چند تکه چوب کنار هم ساخته نشده باشد.
 2. رنگ تنبک: بر خلاف سایر سازها که نوع رنگ آمیزی در کیفیت صدای آن ها تاثیر بسزایی دارد، رنگ آمیزی تنبک هیچ گونه نقشی در صدای آن ایجاد نمی‌کند. فقط جنبه زیبایی دارد و به تمیز کردن ساز کمک می‌کند.
 3. کیفیت پوست: پوستی که روی تنبک کشیده شده است باید از جنس خوبی باشد و فاقد زدگی، سوراخ و پارگی باشد. اگر دست را روی آن فشار دهید نباید بیشتر از چند میلی‌متر پایین برود به عبارت بهتر نه زیاد سفت باشد و نه زیاد شل باشد.
 4. استیل و ظاهر تنبک: ساز تنبک باید خوش استیل و خوش دست باشد هر چند قاعده مشخصی برای آن وجود ندارد اما بهتر است طول نفیر برابر با اندازه دهانه کوچک باشد. نوع ساخت و تراش تنبک نقش مهمی در ظاهر ساز دارد.
 5. قیمت تنبک: قیمت تنبک نقش مهمی در انتخاب یک تنبک دارد، به طوری که تنبک‌هایی که از جنس چوب درخت گردو ساخته می‌شوند نسبت به چوب سایر درخت‌ها گران‌تر هستند. توجه داشته باشید اگر به دنبال خرید تنبک‌های ارزان بروید، چوب درختان دیگر را به جای چوب گردو به شما خواهند فروخت.
 6. وزن تنبک: وزن تنبک نباید خیلی سنگین باشد زیرا باعث خسته شدن دست نوازنده می‌شود. سنگین بودن وزن تنبک نشان دهنده کیفیت پایین جنس بدنه آن است.

در نهایت باید به وزن ساز توجه کنید که سنگین نبوده و در استفاده دراز مدت باعث ایجاد حس خستگی نشود. حال که با نکات و راهنمای خرید ساز تنبک آشنا شدید پس می‌توانید بهترین تنبک را خریداری کنید.

آیا رنگ پوست تنبک تاثیری بر کیفیت صدا دارد؟

رنگ پوست تنبک هیچ تاثیری بر کیفیت صدا ندارد از این رو باید دقت کرد که حتما از پوست طبیعی در دهانه ساز استفاده شده باشد و در اندازه ی مناسب کشیده شده باشد بدین صورت که نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد. هنگام فشردن پوست به سمت پایین، نباید بیشتر از چند میلیمتر پایین برود، اگر کمی با تنبک نوازی آشنایی دارید از روی صدای آن به شل بودن یا سفت بودن پوست مورد استفاده روی ساز پی می‌برید.

آیا لزومی دارد به پوست تنبک حرارت داد؟

گرما دادن بیش از حد به پوست تنبک باعث کشیدگی آن می‌شود و در دراز مدت به بد صدایی آن منجر می‌گردد، نکته ی دیگر در این مورد این است که به پوست گرما دیده نباید آب زد، اگر چه این کار بطور موقت باعث خوش صدایی ساز می‌شود اما رفته رفته باعث خراب پوست می‌شود.

کدام جنس چوب تنبک مرغوبیت بیشتری دارد؟

تنبک از چوب‌های گردو، چوب درخت توت، زبان گنجشک، افرا و برخی دیگر از درختان جنگلی ساخته می‌شود. این چوب باید یکپارچه، توپر، فاقد گره و زدگی باشد. باید سعی شود از خرید تنبک‌های چند تکه و ساخته شده با چوب‌های به هم چسبیده خودداری شود زیرا هنگام تعویض پوست دچار ترک و شکستگی می‌شوند.

تنبک منبت کاری شده کیفیت بهتری دارد یا تنبک ساده؟

از خرید تنبک‌های خاتم کاری شده و منبت کاری شده، دارای نقش و نگارهای مینیاتور حدالمکان خودداری شود، زیرا بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارند و قیمت ساز را چندین برابر می‌کنند

امیدواریم این مطلب برای انتخاب و خرید تنبک به شما کمک کرده باشد تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. خواندن راهنمای خرید بهترین دف و راهنمای خرید کاخن هم به شما توصیه می‌شود. در پایان اگر تجربه‌ای در خرید تنبک دارید و مدل‌هایی که معرفی شده را استفاده می‌کنید، خوشحال خواهیم شد که نظرات و تجربیات خود را از بخش نظرات برای ما ارسال کنید. همچنین اگر سوالی در خصوص خرید تنبک دارید از بخش نظرات اعلام کنید تا شما را راهنمایی کنم.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 4

این مطالب را هم بخوانید

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر توضیح دادین پوست شتر به دلیل سفت بودن مناسب کودک نیست ولی اولین معریفیتون فرمودین مناسب کودک هست ولی پوست شتر بود ممنون میشم راهنمایی کنید برای کودک ۷ ساله چه مدل مناسب هست و اینکه پوست چی باشه بهتره

  1. درود کیان عزیز
   صرفا از این نظر گفته شده مناسب نیست که نیاز به این داره ضربات محکم‌تری بهش وارد بشه که برای کودکان در دراز مدت مناسب نیست. محصول اول اشتباها ذکر شده که اصلاح میشه.
   معمولا گوساله و میش انتخاب بهتری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا