۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
راهنمای خریدلوازم آرایشی

نکات و راهنمای خرید سایه چشم پالت و تک رنگ

صفر تا صد راهنمای خرید پالت سایه چشم خوب

شاید در نگاه اول خرید سایه چشم چیزی ساده و پیش پا افتاده‌ای به‌نظر برسد؛ اما حقیقت این است که برای خرید پالت سایه چشم که در انواع و اقسام رنگ‌ها بوده و جدایی از این هم شکل و ساختار آن به شکل‌های گوناگونی است در نهایت مجبور هستیم تا هزاران رنگ مختلف را بررسی کنیم.

اما نگران نباشید؛ ما در این مطلب به شما کمک می‌کنیم که پیش از هرچیزی با انواع سایه چشم و پرداخت‌هایی که دارد شناخت کافی پیدا کنید. سپس باتوجه به رنگ پوست، رنگ چشم و رنگ موهایتان بهترین سایه چشم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع سایه چشم و نکات خرید پالت سایه

سایه چشم پودری

۱. سایه چشم پودری

سایه چشم پودری معمول‌ترین نوع آن است. متشکل از پودر فشرده‌شده است که درون یک ظرف نگهداری می‌شود. برای مبتدیان، سایه پودری انتخاب مناسب‌تری است؛ زیرا کارکردن با آن راحت‌تر است.

جدایی از این به‌راحتی می‌توانید چند سایه مختلف را باهم ترکیب کرده و رنگ مناسب و دلخواه خودتان را ایجاد کنید. سایه پودری را می‌توانید هم با انگشت و هم با براش(قلم‌مو) روی پلک چشمتان اعمال کنید.

سایه چشم مایع

۲. سایه چشم مایع

اگر استعدادی در آرایشگری ندارید سایه چشم مایع برای شما مناسب است. زیرا کارکردن با آن حتی از نوع پودری راحت‌تر است. تنها بدی که دارد خشک شدن سریع آن است که باید فرض باشید تا قبل از خشک شدن کارتان را تمام کنید.

می‌توانید سایه چشم مایع را به‌عنوان پایه در نظر بگیرید و روی آن از پودر سایه استفاده کنید. پودر به مایع می‌چسبد و سایه برجسته‌تری ایجاد می‌کند.

سایه چشم کرمی

۳. سایه چشم کرمی

اگر به‌دنبال سایه‌های برجسته‌تر و ترکیب رنگ بیشتر هستید این نوع را انتخاب کنید. به‌همین‌دلیل به آسانی می‌توان آن را با رنگ‌های دیگر ترکیب کرد. سایه کرمی می‌تواند به‌عنوان زیرساز برای سایه چشم پودری باشد.

یادتان باشد سایه چشم کرمی، خطوط و چروک‌های چشم را بیشتر از سایر انواع سایه نمایان می‌کند. بنابراین بهتر است قبل از آن از کرم زیرسازی مناسب استفاده کنید.

در هوای بسیار گرم از این نوع سایه استفاده نکنید، زیرا در گرما ذوب می‌شود و آرایشتان را خراب می‌کند.

سایه چشم مدادی

۴. سایه چشم مدادی

برای استفاده از این سایه چشم به قلم‌مو نیاز ندارید. کافی است آن را روی پلک بکشید و با انگشت یا قلم مویی پخش کنید. کار با آن خیلی راحت است. برخی از آنها مومی هستند و به سادگی پاک می‌شوند، برخی دیگر مات هستند و ماندگاری بیشتری دارند. اگر دوست دارید سایه خطی(برای بالای خط چشم) بکشید، این نوع سایه چشم بهتر از انواع دیگر است.

سایه پودری پیگمنت

۵. سایه پودری پیگمنت

برخلاف سایه پودری فشرده، بافت محکمی ندارند و کار با آنها کمی سخت‌تر است. اگر ظرف سایه پودری را برعکس کنید نمی‌ریزد، اما سایه پیگمنت اصلا چسبندگی ندارد و حتی درهنگام کارکردن با آن هم ممکن است بریزد و همه‌جا را رنگی کند. بنابراین اگر حرفه‌ای نباشید کار با آن سخت خواهد بود. برای استفاده از سایه پودری پیگمنت، باید از یک کرم زیرسازی استفاده کنید یا اینکه با قلم‌موی مرطوب آن را روی پلک چشم اعمال کنید.

پرداخت‌های مختلف سایه چشم کدامند؟

پرداخت سایه به نوع و میزان درخشندگی آن گفته می‌شود. پرکاربردترین پرداخت‌های سایه چشم عبارت‌اند از:

سایه چشم مات

۱. سایه چشم مات

سایه مات اصلا درخشندگی ندارد و رنگ آن صاف و یک‌دست است. سایه‌های مات معمولا پررنگ‌تر از انواع دیگر سایه هستند. این سایه‌ها را با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌کنند و کاملا محو می‌کنند تا سایه چشم در مجموع جلوه‌ای صاف و یکنواخت داشته باشد.

سایه چشمی براق

۲. سایه چشم براق

در فرمول این سایه چشم از رنگ قابل‌ترکیب با اکلیل‌های ریز استفاده می‌کنند و به‌همین‌دلیل این سایه چشم براق و درخشنده است. بسیار صاف‌تر و نرم‌تر از پودر اکلیل است ولی همان زیبایی را دارد. می‌توانید آن را با انگشت یا قلم‌موی مرطوب روی پلک چشم اعمال کنید.

سایه چشم ساتن

۳. سایه چشم ساتن

این سایه چیزی بین سایه مات و سایه براق است و درخشندگی متوسطی دارد. هنگام خرید سایه چشم به کلمه satin دقت کنید. ممکن است خیلی شبیه سایه براق باشد که روی آن shimmer نوشته شده است.

سایه چشم اکلیلی

۴. سایه چشم اکلیلی

خود همین سایه چشم اکلیلی بر چند نوع است.

  1. مخلوط اکلیل با یک پایه مرطوب یا کرمی که محصولی کاملا ژله‌ای را ارائه می‌کند؛
  2. اکلیل فشرده که در ظرف قرار دارد و اگر ظرف آن را برگردانید، نمی‌ریزد؛
  3. سایه چشم پودری اکلیلی که از تکه‌های اکلیل که برای چشم بی‌خطر است درست شده است.

سایه چشم پودری اکلیلی باید با یک کرم زیرساز ترکیب شود تا به پلک چشم بچسبد. توجه کنید این سایه با اکلیلی که برای کاردستی استفاده می‌شود کاملا متفاوت است. اکلیل کاردستی نه تنها برای پوست که برای چشمتان هم بسیار خطرناک است.

به‌طورکلی سایه چشم اکلیلی بیشترین درخشندگی را دارد، اما باید سعی کنید تمیز از آن استفاده کنید. چون اگر روی سایر قسمت‌های صورتتان بریزد، جلوه زیبایی نخواهد داشت.

۵. سایه چشم متالیک

سایه چشم متالیک تقریبا شبیه سایه چشم براق است، بااین‌تفاوت که حالت درخشندگی فلزی به چشم‌هایتان می‌دهد.

سایه چشم پالت بخریم یا تکی؟

درواقع نمی‌توان پاسخ دقیقی برای این سؤال ارائه کرد. هر دوی آنها مزایا و معایبی دارند.

پالت سایه چشم

مزایای پالت سایه چشم

پالت‌ها بین ۴ تا ۳۰ رنگ مختلف دارند که می‌توانید آنها را با هم ترکیب و رنگ دلخواهتان را در چند پرداخت مختلف از مات، براق و اکلیلی ایجاد کنید. درب پالت‌های سایه معمولا به‌خوبی محکم می‌شود. بنابراین می‌توانید آنها را در سفر با خودتان همراه ببرید.

معایب پالت سایه چشم

قیمت آنها بالاتر از سایه چشم تکی است؛ مخصوصاً اگر برندهای رده‌بالا باشند. ممکن است برخی از رنگ‌های آن را اصلاً دوست نداشته باشید و هیچ‌وقت از آنها استفاده نکنید.

مزایای سایه چشم تکی

درست همان سایه‌ای را انتخاب می‌کنید که لازم دارید و هیچ رنگی از آن هدر نمی‌رود. معمولا هر رنگی را می‌توانید با چند پرداخت مختلف(مثلا بنفش مات و بنفش براق) پیدا کنید. هر وقت سایه را تمام کردید، می‌توانید یکی دیگر را جایگزین کنید. درحالی‌که معمولا باید بخش اعظم یک پالت را تمام کنید تا آن را کنار بگذارید. سایه‌های تکی معمولا ارزان‌تر از پالت هستند.

معایب سایه‌های تکی

سایه چشم تکی به‌دلیل محدودیت در انتخاب تعداد رنگ، با بیشتر شدن تعداد خرید قیمت تمام شده‌ی بیشتری نسبت به پالت سایه پیدا می‌کند. مثلاً ممکن است سه عدد سایه تکی، از یک پالت چهارتایی گران‌تر تمام شود. تکی‌ها معمولا دربشان راحت‌تر باز می‌شود و اگر آنها را با خودتان جایی ببرید، ممکن است کیف یا ساک‌تان را کثیف کند.


ما در این پست به بررسی نکات خرید سایه چشم برای انواع پوست، رنگ چشم و متناسب با رنگ‌بندی که برای موهایتان انتخاب کردید پرداختیم. سپس هر یک از انواع سایه چشم را از نظر ساختاری و بعد از آن از نظر رنگ‌بندی و اینکه خودتان هم می‌توانید رنگ دلخواهی ایجاد کنید را مورد بررسی قرار دادیم.

در نهایت به بررسی مزایا و معایب انواع سایه‌ی چشم پرداخته و آنها را از نظر قیمت، تعدد در انتخاب رنگ و حتی نگهداری و حمل آن در کیف لوازم آرایشتان بررسی کردیم. اگر به دنبال انتخاب گزینه‌ی مناسبی هستید، پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه‌ی بهترین سایه چشم با برندهای مختلف و انواع مدل‌های روز آشنا شوید.

راستی شما در انتخاب سایه چشم خوب به چه چیزهایی دقت می‌کنید؟ لطفاً تجربیات خود را از بخش دیدگاه‌های این نوشته با ما درمیان بگذارید.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 2

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا