۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
محصولات بهداشت جنسیآرایشی، بهداشتی و سلامتلوازم بهداشتی

کاپ قاعدگی چیست؟ +نحوه استفاده

کاپ قاعدگی چیه و چطور برای استخر استفاده کنیم؟

کاپ قاعدگی یا به اصطلاح همان فنجان‌های قاعدگی یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای دوران قاعدگی در بانوان هستند که با تازگی رواج یافته‌اند. با توجه به افزایش قیمت نوار بهداشتی و معایب مختلفی از جمله داشتن بود، تعویض مداوم و ناسازگاری با محیط زیست امروزه همه بانوان تمایل دارند تا از کاپ های قاعدگی استفاده کنند.

تا یک دهه پیش، بیشتر مردم فکر می‌کردند که برای بهداشت قاعدگی صرفا دو گزینه نوارهای بهداشتی یکبار مصرف یا تامپون وجود دارد. هیچ دیدی از اینکه در آینده قرار است از راه‌های دیگری برای گرفتن و دور ریختن خون پریود استفاده شود وجود نداشت تا اینکه کاپ‌های قاعدگی به وجود آمدند.

اما اگر با آنها آشنایی نداشته باشید ممکن است دچار مشکلاتی شوید؛ پیش از هر چیز باید بدانید که کاپ قاعدگی چیست؟ آیا امکان استفاده از آن برای باکره‌ها وجود دارد؟ و اینکه چگونه از فنجان قاعدگی باید استفاده شود؟

در این پست قصد داریم به بررسی این موضوع پرداخته و تمامی موارد مورد نیاز در خصوص کاپ دوران قاعدگی را برای شما توضیح دهیم. سپس به معرفی فروشگاه اینترنتی کاپ قاعدگی برای خرید به صورت آنلاین می‌پردازیم.

کاپ قاعدگی چیست؟ همراه با نکات خرید

طی چند سال گذشته، فنجان یا لیوان‌های قاعدگی بسیار محبوب شده‌اند. اما فنجان قاعدگی چیست؟ چرا مردم آنها را به نوار بهداشتی و تامپون پریود ترجیح می‌دهند؟ و دقیقاً چگونه از یک کاپ در دوران قاعدگی باید استفاده کرد؟

فنجان‌های قاعدگی از نوعی پلاستیک نرم از جنس سیلیکون پزشکی ساخته شده‌اند که با قرار گیری در داخل واژن خونی که در دوران پریود از بدن خارج می‌شود را در خود جمع می‌کنند و سپس می‌توانید آن را درست مانند یک ظرف استفاده کرده و خون را خالی کنید. کاپی که انتخاب می‌کنید باید کاملاً با اندازه واژن مناسب باشد تا خون از کناره‌ها به بیرون نریزد. در هر بار استفاده نیز می‌توانید آن را شستشو داده و مجدداً با قرار دادن در واژن از آن استفاده کنید.

چیزی که باعث می‌شود فنجان قاعدگی را به تامپون پریود و نوارهای بهداشتی سنتی ترجیح بدهید، قابل استفاده مجدد آنهاست.

طبق آمار منتشر شده فقط در آمریکا، سالانه 12 میلیارد پد و 7 میلیارد تامپون به آبراه‌ها و محل‌های دفن زباله ریخته می‌شود. با توجه به اینکه متوسط قاعدگی 38 سال است، این بدان معناست که هر فرد تقریباً 12،000 نوار بهداشتی یکبار مصرف را در طول عمر خود دور می‌ریزد که این یک نگرانی بزرگ زیست محیطی است.

آماندا ویلسون، بنیانگذار VOXAPOD

این در حالی است که از هر کاپ قاعدگی می‌توان به طور متوسط تا 5 سال استفاده کرد. حال با این شرایط ببینید که چه میزان زباله از محیط زیست کمتر خواهد شد؟ چه قدر در هزینه خرید تامپون و نوار بهداشتی صرفه جویی می‌شود؟

سایز مناسب کاپ را چطور انتخاب کنیم؟

طبیعتاً اگر واژن بلندی دارید بهتر است از کاپ‌هایی که طول بیشتری دارند استفاده کنید. اگر از مدل‌های کوتاه‌تر استفاده کنید مشکل حادی پیش نمی‌آید؛ اما موقع خارج کردن کمی سخت خواهد بود. برای انتخاب سایز مناسب می‌توانید به ترتیب زیر عمل کنید.

سرویکس یا دهانه‌ی رحم در بخش پایینی رحم است که در نهایت به واژن می‌رسد و دارای طول 2 تا 3 سانتی‌متر است. اما قسمت خارجی سرویکس که بالاترین جای واژن است با انگشت قابل لمس است. با لمس آن می‌توانیم بفهمیم که چه قدر پایین یا بالاست و در نتیجه طول واژن بلند، کوتاه یا معمولی مشخص شود.

در حالت ایستاده قرار گرفته و یک پای خود را روی صندلی قرار دهید. انگشت خود را شسته و درون واژن کنید.

اندازه گیری دهانه رحم سرویکس
 • اگر هنگامی که انگشت سرویکس را لمس می‌کند یک بند از انگشت داخل واژن باشد، یعنی واژن کوتاهی دارید و سرویکس نیز در پایین‌ترین مقدار ممکن قرار دارد.
 • اگر دو انگشت داخل واژن باشد، یعنی واژن متوسط دارید.
 • اگر هم سه انگشت در داخل قرار دارد یا اینکه نوک انگشت شما سرویکس را لمس نمی‌کند به این معنی است که واژن بلندی دارید.

فراموش نکنید که، جای سرویکس الزاماً ثابت نیست. در زمان پریود در پایین‌ترین سطح خودش قرار می‌گیرد و در زمان تخمک‌گذاری(که معمولاً وسط سیکل است) در بالاترین، بازترین و نرم‌ترین بخش قرار دارد. در حالت خوابیده نیز بالاتر است تا اینکه در حالت ایستاده باشید. از همه مهم‌تر اینکه حین سکس جای سرویکس تغییر می‌کند.

نحوه گرفتن اندازه کاپ دوران قاعدگی

اگر سرویکس پایین باشد باید از انواع کوتاه‌تر استفاده کنید. طبیعی است که در این صورت اگر کاپ بلند باشد غیر قابل استفاده است. پس اگر سرویکس بالا یا متوسط دارید، انتخاب‌های بیشتری دارید و با خیال راحت‌تری خرید می‌کنید.

اندازه کاپ قاعدگی

مدل‌های Femmycycle برای سرویکس‌های خیلی پایین است. در مارک‌های معروف و پرطرفدار، Diva cup معمولاً جزو بلندترین‌ها است. ضمن اینکه دُم انتهای کاپ(stem) را می‌توان با قیچی کوتاه کنید تا به اندازه‌ی دلخواه درآید.

استحکام کاپ چقدر اهمیت دارد؟

کاپ‌ها درجه‌های مختلفی از استحکام را دارند. بعضی از سیلیکون‌های خیلی نرم درست شده‌اند که انعطاف بالایی داشته و راحت خم و تا می‌شوند. بعضی دیگر معمولی بوده و بعضی خیلی سفت و محکم‌اند. حال باید بر اساس شرایط و شناختی که از واژن خود دارید، گزینه مناسب را انتخاب کنید. دو نظریه در این خصوص وجود دارد.

 1. اگر ورزشکار هستید و عضلات واژن قوی دارید باید از کاپ نرم استفاده کنید. در صورت داشتن سن بالا و زایمان‌های متعدد هم باید از کاپ سفت‌تر استفاده کنید. گروه‌های دیگر می‌توانند از نوع معمولی استفاده کنند. این دیدگاه فروشنده‌ها و تولیدکنندگان است.
 2. اما تجربه‌ای که افراد در فضای اینترنت داشتند کاملاً برعکس است. اگر عضلات واژن سفت باشند فشار زیادی به کاپ وارد می‌کنند که باعث می‌شود کاپ راحت داخل واژن باز نشود. اگر کاپ نرم باشد حتی فشار عضلات واژن آن را مچاله یا برعکس می‌کند. گفته می‌شود که کا‌پ‌های خیلی نرم به جز نوجوان‌ها، برای دیگران خیلی کاربرد ندارد.

میزان استحکام کاپ‌ها بر اساس اعداد 1 تا 5 از نرم‌ترین تا محکم‌ترین در چارت‌های مختلف دسته بندی می‌شود.

انتخاب بر اساس مقدار خونریزی

اگر مجبورید هر 1-2 ساعت پد و تامپون معمولی را تعویض کنید یعنی خونریزی سنگین دارید. معمولاً پد و تامپون زودتر از اینکه از کل ظرفیتشان استفاده شود به‌منظور رعایت بهداشت تعویض می‌شوند. زمانی که از پد و تامپون استفاده می‌کنید به خاطر پخش شدن خون فکر می‌کنید خونریزی شدید است. در حالی که با کاپ متوجه می‌شوید که حتی در روزهای اول که معمولاً خونریزی شدیدتر است، آنگونه که فکر می‌کردید خون از دست نداده‌اید.

اگر خونریزی کم یا نرمال دارید هر کاپی قابل استفاده است. اما برای خونریزی‌های شدید کاپ‌هایی با حجم بالاتر توصیه می‌شود که مجبور نباشید مدام تخلیه کنید. در این خصوص فاکتورهای دیگری نیز اهمیت بیشتری دارند؛ به‌عنوان نمونه کاپی که اندازه نباشد را در مقایسه با تخلیه مداوم نمی‌توان تحمل کرد.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

اگر اولین بار است که از یک لیوان قاعدگی استفاده می‌کنید، ممکن است کمی احساس ترس داشته باشید. این ترس شاید درست مثل همان تجربه اول قاعدگی باشد که در گذشته به دلیل نبود آموزش‌های بهداشتی خیلی‌ها آن را نمی‌دانستند.

برای استفاده از کاپ‌های قاعدگی قبل از هر چیز به منظور ضدعفونی کردن آن را با مایع مخصوص بشویید یا اینکه از آب جوش برای این کار استفاده کنید. دقت کنید که دست‌های شما هم باید کاملاً شسته و تمیز شده باشند. سپس باید آن را تا کنید. تا کردن باعث می‌شود که بتوانید آن را بهتر در واژن خود قرار دهید. با توجه به اینکه جنس این محصول خاصیت ارتجاعی دارد، بعد از قرار گیری در نقطه مورد نظر و رها شدن از حالت تا شده خارج شده و درست متناسب با سایز واژن درون آن قرار خواهد گرفت.

کاپ قاعدگی چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

برای داخل کردن کاپ از عضلات واژن کمک بگیرید. چیزی شبیه تمرین کگل؛ آن را بکشید تا بالا بیاید. سپس حتما انگشت خود را دور آن بکشید که مطمئن شوید به صورت کامل باز شده است. اگر باز نشد با دو انگشت کمی پایین کاپ را فشار دهید و کمی ان را بالا و پایین کنید تا هوا خارج شده و باز شود؛ این روش تقریباً همیشه جواب می‌دهد.

کاپ‌ها دارای یک زائده درست مانند دم هستند. اگر بعد از قرارگیری داخل واژن دم کاپ بیرون از بدن قرار گرفته یعنی درست جاگذاری نکردید یا اینکه کاپ برای شما بزرگ است.

برای خارج کردن کاپ کافی است به‌حالت چمباتمه یا اسکوات باشید. باز هم از فشار عضلات واژن این بار در جهت مخالف برای خروج کمک بگیرید. اگر دردناک بود به زور نکشید. قبل از کشیدن با دو انگشت انتهای کاپ را فشار داده و رها کنید و کم کم به پایین بکشید. هول نکنید؛ استرس عضلات را منقبض و خروج کاپ را سخت‌تر می‌کند.


فروش اینترنتی کاپ قاعدگی

حال که با نکات و راهنمای خرید کاپ قاعدگی آشنا شدید، در ادامه به معرفی برخی از برندها که در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند پرداخته و چند محصول مختلف را به شما معرفی می‌کنیم. برای بررسی قیمت کاپ می‌توانید روی دکمه زیر هر محصول کلیک کنید و از فروشگاه‌های اینترنتی ان را استعلام کنید.

کاپ قاعدگی ملونا مدل ساقه ای سایز متوسط

کاپ دوران قاعدگی ملونا مدل ساقه‌ای سایز متوسط

جنسپلیمر پزشکی
طول کاپ4.8 سانتی‌متر
سایز کاپمتوسط

همه بانوان در دوران قاعدگی معضلات و مشکلات پیچیده ای را تجربه میکنیم، مهمترین این معضلات، نگرانی ﺑﻮی ﺑﺪ، ﻧﺸﺖ ﺧﻮن ﺑﻪ ﻟﺒﺎس، حساسیت پوستی به تامپون یا نوار بهداشتی، ﻋﺮق ﺳﻮز ﺷﺪن، ﺳﻨﺪرم (شوک سمی)TSS، ﺧﻮاب ﭘﺮ اﺳﺘﺮس، ﻋﺪم اﻣﮑﺎن ﭘﻮﺷﯿﺪن ﻟﺒﺎس ﻣﻮرد ﻋﻼﻗﻪ و ورزش ﮐﺮدن هستند.

کاپ قاعدگی ملونا مدل حلقه ای سایز متوسط

لیوان قاعدگی ملونا مدل حلقه ای سایز متوسط

جنسپلیمر پزشکی
طول کاپ4.8 سانتی‌متر
سایز کاپمتوسط
کاپ قاعدگی ملونا مدل ساقه ای سایز متوسط

فنجان قاعدگی ملونا مدل ساقه‌ای سایز متوسط

جنسپلیمر پزشکی
طول کاپ4.8 سانتی‌متر
سایز کاپمتوسط
کاپ قاعدگی ملونا مدل ساقه ای سایز متوسط

خرید کاپ دوران قاعدگی ملونا ساقه‌ای سایز متوسط

جنسپلیمر پزشکی
طول کاپ4.8 سانتی‌متر
سایز کاپمتوسط
کاپ قاعدگی ملونا مدل ساقه ای سایز متوسط

فنجان قاعدگی ملونا مدل ساقه‌ای اندازه متوسط

جنسپلیمر پزشکی
طول کاپ4.8 سانتی‌متر
سایز کاپمتوسط

مزایای استفاده از فنجان قاعدگی

ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﺰاﯾﺎی ﭘﺰﺷﮑﯽ، ﺑﻬﺪاﺷﺘﯽ و زﯾﺴﺖ ﻣﺤﯿﻄﯽ و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ از ﺑﯿﻦ ﺑﺮدن ﻣﻌﻀﻼت و ﻧﮕﺮاﻧﯽ ﻫﺎی ﻫﻤﯿﺸﮕﯽ استفده از کاپ قاعدگی به دلایل زیر، جایگزین مناسبی برای تامپون و پد بهداشتی است.

 • راحتی در استفاده: کاپ قاعدگی با در نظر گرفتن آناتومی بدن بانوان در سایزها و انعطاف‌پذیری مختلف ﻃﺮاﺣﯽ و ساخته می‌شود. برندهای معتبر ﺗﻮاﻧﺴﺘﻪ‌اﻧﺪ ﺑﺎ تنوع بالا در سایز و انعطاف پذیری، راحتی مصرف را برای بانوان به ارمغان بیاورند. این راحتی علاوه بر جای گذاری در واژن باعث عدم نشتی خون و نامحسوس بودن در بدن نیز می‌گردد.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: با مقایسه هزینه خرید تنها یک سال پد بهداشتی و یا تامپون با یک عدد کاپ قاعدگی که سالها می‌توان استفاده کرد، به این نتیجه می‌رسیم که از نظر اقتصادی با محصولی بسیار به صرفه روبه‌رو هستیم.
 • دوست‌دار محیط زیست: با استفاده از کاپ قاعدگی و حذف نوار بهداشتی یا تامپون در طول دوره قاعدگی، میزان تولید زباله به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. علاوه بر آن، در حفظ محیط زیست به منظور عدم قطع درختان برای تولید پد بهداشتی یا تامپون نیز کوشا بوده‌ایم.
 • موقع ادرار کردن نیاز به درآوردن این کاپ نیست.
 • میتوان موقع خواب و شنا هم از این کاپ استفاده کرد. با به‌وجود آمدن این کاپ دیگر نگرانی بابت رفتن استخر در دوران قاعدگی نخواهید داشت.
 • بدون بو و خطر بوده و برای سلامتی هیچ خطری ندارد. همچنین مانند تامپون‌ها موجب خشکی واژن نمی‌شود.

استفاده کاپ قاعدگی برای باکره ها امکان دارد؟

یک تصور سنتی و قدیمی در مورد پرده بکارت وجود دارد که تا زمان نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج نباید هیچ جسمی داخل واژن کرده و باعث پارگی آن شد. در نتیجه استفاده از این کاپ برای کسانی که روی این موضوع حساس هستند فراهم نیست. برخی بر این باورند که:

مفهوم آسیب دیدن و پاره شدن هایمن و اینکه اصلاً قابل تشخیص است یا نه، بحث طولانی و پرمناقشه‌ای است. اما به هر حال کسی که داستان هایمن برایش مهم است می‌تواند از کاپ استفاده نکند. عبارت «این برای باکره‌ها نیست» تعیین تکلیف و دیکته کردن یک دستورالعمل برای گروه بزرگی از انسان‌ها و بدن‌هایشان است.

نکات شستشوی کاپ

برای شستن می‌توانید از مایع مخصوص استفاده کنید که البته قیمت بالایی دارد. اما چون در هنگام استفاده کاپ را در آب جوش برای چند دقیقه می‌جوشانید تا ضدعفونی شود، در این صورت همین شستشو کفایت می‌کند. استفاده از صابون‌هایی با PH بالا باعث حساسیت در واژم می‌شود. اگر چنین حالتی رخ داده می‌توانید از ژل شستشوی واژن استفاده کنید.

اگر هم زیاد روی شستشو حساس هستید می‌توانید از صابون کودک، ژل‌های شست و شوی ژنیتال یا صابون‌های ملایم استفاده کنید. دقت کنید که بعد از جوشانیدن هم آن را آبکشی کنید تا آهکی نشود.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 4 / 5. تعداد آرا: 6

منبع
youtube.comnastarak@

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا