۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
معرفی دیگران

معرفی چند رمان معروف فلسفی

فلسفه واژه‌ای است که ریشه یونانی دارد و در هنگام ترجمه به زبان فارسی معنی خرد دوستی یا دوستدار دانایی پیدا می‌کند. از قرن‌ها پیش تا به اکنون، دانشمندان زیادی در حوزه فلسفه در حال پژوهش و فعالیت هستند. درک برخی از متون فلسفی برای مردم عادی سخت بوده از این رو دانشمندان، فیلسوفان و نویسندگان در تلاش هستند؛ تا از طریق داستان و رمان موضوعات مد نظر خود را با عموم مردم جامعه در میان بگذارند و از این طریق آگاهی مردم را نسبت به فلسفه بالا ببرند. درک ذات فلسفه و موضوعات پیرامون آن به قدری برای برخی از افراد دشوار است که از خواندن چنین مطالبی خودداری می‌کنند. معرفی رمان فلسفی به چنین افرادی سبب می‌شود که با روایت داستانی کتاب، مطالبی که از درک آن عاجز بودند را متوجه شوند.

نگاهی بر جذاب‌ترین رمان های فلسفی

در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها، رمان‌های فلسفی زیادی وجود دارد که مطالعه آن‌ها خالی از لطف نیست. جستجو بین قفسه‌ها و انتخاب کتاب مورد نظر یکی از جذاب‌ترین لذت‌هایی است که یک فرد در طول زندگی می‌تواند آن را احساس کند. اما گاهی اوقات دسترسی به کتاب فروشی به صورت حضوری امکان‌پذیر نیست و شخص تمایل دارد به صورت آنلاین کتاب مورد نظر خود را سفارش دهد. وب سایت وطن بوک یکی از جامع‌ترین کتاب‌فروشی‌هایی است که کتاب‌های خود را به سراسر ایران ارسال می‌کند.

۱. دختر پرتقالی

این کتاب اثر ماندگار نویسنده مشهور (یوستین گردر) است‌. یوستین گردر سعی کرده محتوای کتاب را در قالب نامه‌ای از جانب پدر به پسر نگارش کند. شخصیت پسر داخل رمان بعد از ۱۱ سال از مرگ پدرش بر اثر سرطان، نامه‌ها را پیدا می‌کند و با خواندن آن‌ها با نگرش پدر نسبت به دنیا آشنا می‌شود. فضای داستان حاوی ترس و اندوه پدر برای فرزندش است و نگرانی‌های او سبب نوشتن نامه شده. به طور کلی می‌توان گفت که این کتاب با گفت‌وگوی دو شخص در دو زمان متفاوت سعی کرده تا سؤالات فلسفی که ممکن است در ذهن هر شخصی شکل بگیرد را پاسخ دهد. مباحثی که در این کتاب توضیح داده شده، مسیر جدیدی برای شناخت دنیا به فرد نشان خواهد داد.

دختر پرتغالی

۲. دنیای سوفی

در ادامه معرفی رمان فلسفی، می‌توان دنیای سوفی را نام برد.یوستین گردر خالق رمان‌های زیادی در مورد فلسفه و حواشی آن است. او با این روش توانسته مباحث فلسفه را با ساده‌ترین زبان توضیح دهد. دنیای سوفی در میان تمام کتاب‌هایی که این نویسنده مشهور به چاپ رسانده طرف‌داران بیشتری را به خود اختصاص داده است. این کتاب به قدری مورد استقبال قرار گرفت که مترجمان زیادی در سراسر جهان آن را به زبان کشور خود ترجمه کردند.

مباحث فلسفی این کتاب از طریق نامه‌هایی از جانب آلبرتو ناکس برای دختر نوجوانی به نام سوفی توضیح داده می‌شود. آلبرتو ابتدا نظریات فلاسفه یونان باستان را برای سوفی توضیح می‌دهد و سپس سعی دارد امپراتوری روم، قرون وسطی، رنسانس، عصر روشنگری، انقلاب‌های بزرگ و مسائل امروزی بشری را برای سوفی با ساده‌ترین زبان توضیح دهد. هنر داستان پردازی گردر به قدری ماهرانه است که بدون خستگی می‌توانید تمام کتاب را مطالعه کنید. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سایت وطن بوک است.

دنیای سوفی

۳. رمان بیگانه

با معرفی رمان فلسفی به اطرافیان خود آن‌ها را با روایت‌ها و نگرش‌های متفاوتی که بر دنیا حاکم است، آشنا کنید. رمان بیگانه از جذاب‌ترین رمان‌هایی است کهآلبر کامو با مهارت تمام آن را نگارش کرده و در اختیار عموم مردم گذاشت. نویسنده در این رمان زندگی مردی را یک روز پس از مرگ مادرش توصیف می‌کند که رفتارهای عجیبی در مواجهه با مرگ مادرش از خود نشان می‌دهد. این رفتارها سبب قضاوت مردم خواهد شد که نتیجه آن آشنایی با ذات افراد و پی بردن به نگرش آن‌ها است.

افسانه سیزیف

آلبر کامو چون تسلطی شگفت‌انگیز بر مباحث فلسفی داشت سعی می‌کرد این مباحث را در قالب داستان‌هایی به مردم یاد دهد. افسانه سیزیف یکی دیگر از کتاب‌های این نویسنده است که می‌توانید از سایت وطن بوک خریداری کنید. این کتاب ابتدا با دلایل خودکشی بشریت شروع به صحبت کردن می‌کند. به عقیده آلبر کامو تنها مشکلی که در میان جامعه بشریت به صورت جدی باید آن را حل کرد، مسئله خودکشی است. کامو سعی می‌کند در این کتاب در مورد اینکه چگونه به دلایل ارزش زیستن پی برد صحبت کند.

همچنین در ادامه سعی دارد احساس پوچی و تأثیرات آن بر زندگی انسان‌ها را توضیح دهد. کامو از فیلسوفانی همچون کیرکگور، آرتور شوپنهاور و فردریش نیچه کمک می‌گیرد که به خواننده نشان دهد زندگی اساسا بی معنی بوده اما دلیلی برای خودکشی وجود ندارد.

افسانه سیزیف

۴. مسخ

کتاب مسخ نوشته (فرانتس کافکا) که ذهنی خلاق و توانمند در رمان نویسی داشت از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید در مورد فلسفه مطالعه کنید. معرفی رمان فلسفی جذاببه دیگران هیچ وقت کار آسانی نبوده؛ اما به جرئت می‌توانید مسخ را از سایت وطن بو برای دوستان خود خریداری کنید. چرا که این کتاب با قلمی ساده و روان زندگی مردی را توصیف می‌کند که تبدیل به سوسک شده است و زوایای پنهان زندگی را به خواننده نشان می‌دهد.

 این کتاب از زبان شخصیت اول داستان نقل می‌شود. زمانی که مرد به یک سوسک بزرگ تبدیل شده است دنیا را از زوایای دیگری می‌بیند. توصیف‌های جالبی که در این رمان به کار رفته سبب گشته تا خوانندگان، این کتاب را از بهترین کتاب‌های فلسفی بدانند.

مسخ

۵. وقتی نیچه گریست

اروین دی یالوم در سال ۱۸۸۲ کتابی تحت عنوان (وقتی نیچه گریست) را خلق کرد. این کتاب به اثری تاریخی تبدیل شده که به سؤال (اگر نیچه روانکاوی شود، چه می‌شود؟) پاسخ می‌دهد. تمام روند داستانی این کتاب بر محور پیدا کردن پاسخ این داستان جلو می‌رود. تلاش‌هایی که بری رفع مشکلات روحی نیچه انجام می‌شود خوانندگان رمان را با پژوهشگران بزرگی همچون زیگموند فروید آشنا خواهد کرد.

وقتی نیچه گریست

۶. چنین گفت زرتشت

فردریش نیچه فیلسوفی اهل المان بود که علاقه زیادی به زرتشت داشت. این علاقه سبب شد تا در نام‌گذاری کتاب‌های خود، از نام زرتشت استفاده کند. معرفی رمان فلسفی چنین گفت زرتشت از جانب استادهای دانشگاه به دانشجویان، بسیار رایج است. این کتاب یکی از اثرهای فاخر نیچه به شمار می‌رود.

 کتاب چنین گفت زرتشت در مورد مردی است که به کوهستان می‌رود و پس از مدتی که تغییرات عرفانی در روحیات وی شکل گرفت برای هدایت کردن قوم خود باز می‌گردد. با توجه به اینکه نیچه یکی از افرادی بود که تفکر فلسفه غربی را منتقد می‌کرد؛ با نگارش این کتاب توانست تأثیرگذارترین نظریات فلسفی را در قالب یک کتاب به مردم معرفی کند.

چنین گفت زرتشت

۷. یادداشت‌های زیر زمینی

داستایوفسکی پس از گذراندن رنج زندان، تبعید، فقر و بیماری مشغول به نوشتن رمان یادداشت‌های زیرزمینی شد. این کتاب سرشار از رنج‌هایی است که یک انسان در طول زندگی می‌تواند تحمل کند. با خواندن کتاب یادداشت‌های زیرزمینی خواهید توانست مابقی آثار این نویسنده را به آسانی درک کنید.

چرا که با روند زندگی وی آشنا خواهید شد. قهرمان این داستان مردی همانند خود نویسنده است که بلاهای زیادی را از سر می‌گذراند. بیماری و زندانی که گریبان‌گیر شخصیت اول داستان می‌شود به همراه هزینه سرسام‌آور زندگی موجب می‌شود که قهرمان داستان، با تمام اطرافیان خود قطع ارتباط کند و از جامعه دور شود و به زیر زمینی پناه ببرد. با مراجعه به سایت وطن بوک به آسانی می‌توانید این کتاب جذاب و تامل برانگیز را تهیه کنید.

یادداشت‌های زیر زمینی

دلایل خواندن رمان فلسفی در طول زندگی

معرفی رمان فلسفی به اطرافیان باعث می‌شود که دیدگاه شخص را نسبت به مسائل زندگی تغییر دهید. زمانی که فلسفه در قالب یک داستان به ذهن خواننده تزریق شود تأثیر بیشتری بر خواننده خواهد گذاشت. فراموش نکنید که نظریات فلسفی تأکیدی بر درست بودن یک موضوع واحد ندارند و بیشتر در حال بررسی سیر تحول عقاید مردم است. در نظر داشته باشید خواندن هر نوع کتابی که با فلسفه در ارتباط باشد باعث به وجود آمدن تفکر نقادانه در شخص خواهد شد.

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا