۶۴٪ تخفیف ویژه فقط برای امروز

مشاهده محصولات شگفت‌انگیز
بیوگرافی و زندگی‌نامه

بیوگرافی و زندگی‌نامه داریوش اسدزاده

بیوگرافی داریوش اسدزاده وهمسرش ایراندخت +آیا داریوش اسدزاده درگذشت؟

داریوش اسدزاده متولد(1 آذر 1302 در کرمانشاه) بازیگر تئاتر، فیلم و سریال ایرانی است. او در 20 سالگی وارد عرصه بازیگری شد و سال‌ها در مقام بازیگر، نویسنده و کارگردان در تئاتر تهران(نصر) فعالیت کرد. در این پست قصد داریم به بیوگرافی داریوش اسدزاده و همسرش بپردازیم و سپس ماجرای داریوش اسدزاده و ایراندخت که دختر احمد شاه قاجار بوده و داریوش اسدزاده به مدت هفده سال با دختر ایراندخت و نوه احمدشاه قاجار زندگی کرده و نهایتا طلاق می‌گیرد را شرح دهیم. داریوش اسدزاده صبح امروز در سوم شهریور ماه 98 و در سن 96 سالگی درگذشت.

داریوش اسدزاده درگذشت +بیوگرافی داریوش اسدزاده

داریوش اسدزاده در دهه چهل و پنجاه شمسی در بیش از پنجاه فیلم سینمایی ایفای نقش نمود. پیش از انقلاب ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۶۵ پس از ده سال اقامت در آمریکا بازگشت و در دو سریال سمندون و خانه سبز شرکت داشت که این دو اثر را می‌توان تأثیرگذارترین آثار کارنامه هنری او دانست. اگر کودکی خود را در دهه‌های 70 سپری کرده باشید حتما با این سریال خاطره دارید.

از دیگر آثار مهم او می‌توان به بازی در فیلم کوتاه دایره(۱۳۷۷)، اثر محمد شیروانی و برگزیده منتقدان بین‌المللی جشنواره کن در ۱۹۹۹، اشاره کرد. فعالیت او در دهه ۱۳۹۰ متمرکز بر تألیف کتاب‌هایی دربارهٔ تاریخ تئاتر ایران و تاریخ تهران بود.

بیوگرافی داریوش اسدزاده از تولد تا درگذشت داریوش اسدزاده

پدرش ارتشی بود و زادهٔ تهران و ساکن و بزرگ شده خیابان ری. او فرزند اول خانواده و دارای دو خواهر و یک برادر است. او تا پنج سالگی به همراه خانواده، در کرمانشاه زندگی کرد و در سال ۱۳۰۷ همراه با خانواده به تهران بازگشت. دوره ابتدایی را در «دبستان ترقی» و دبیرستان را در دارالفنون به پایان برد، سپس وارد دانشکده بازرگانی و دارایی شد. همین مسئله باعث شد تا مدتی در شغل کارمند وزارت دارائی فعالیت داشته باشد.

او در کودکی همواره به شوق اینکه تکالیف مدرسه‌اش را به خوبی انجام دهد، به عنوان تشویقی همراه پدرش به دیدن تئاتر می‌رفت. بعدها که بزرگتر شد عاشق هنر شد اما پدرش به شدت با کار هنری مخالف بوده و توقع داشت تا تعلیمات نظامی را پشت سر بگذارد و صاحب مقام و منصب شود.

داریوش اسدزاده و پسرش

اسدزاده در جوانی ویلون می‌نواخت و طبع شعر هم داشت، اما به دلیل مخالفت شدید پدر مجبور شد موسیقی را رها کند. او پس از پایان دوره دبیرستان، این بار به دور از چشم پدر وارد اولین دوره هنرستان هنرپیشگی شد و هم زمان برای خاطر جمعی پدرش به دانشگاه نیز رفت. مدتی نگذشت که برای بازی در نمایشنامه‌های رادیویی که توسط فضل‌الله بایگان اجرا می‌شد، به رادیو رفت. در آن زمان عده‌ای معدودی در خانه‌های خود رادیو داشتند، از این رو پدر اسدزاده خبر بازیگری پسرش را در آن نمایش‌ها نه از رادیو که از زبان آشنایان شنید و او را به جرم «مطرب شدن» به خانه راه نداد تا آنکه بعد از یک ماه با وساطت اقوام به خانه برگشت.

در سال ۱۳۲۳ خورشیدی در زمانی که قوام‌السلطنه نخست‌وزیر بود، به استخدام وزارت دارایی درآمد و در آنجا نیز از گوشه و کنایه‌های همکارانش که او را مطرب می‌خواندند، در امان نبود.

بیوگرافی داریوش اسدزاده وهمسرش

در سال ۱۳۵۱ به عضویت هیئت مدیرهٔ سندیکای سینمای ایران درآمد. در سال ۱۳۵۵ به تشویق پروفسور دیویدسن جهت مطالعه و پژوهش در امور تئاتر به همراه خانواده‌اش به آمریکا رهسپار شد. در زمانی که در لس آنجلس اقامت داشت در یک مینی‌مارکت(مغازه خواربار فروشی) و پمپ بنزین سرمایه‌گذاری کرد، اما ورشکست شد. در سال ۱۳۶۵ به ایران بازگشت و در عرصهٔ بازیگری در تئاتر و سینما به ایفای نقش پرداخت.

افتخارات داریوش اسدزاده

در سال ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ به ریاست انجمن بازیگران ایران منصوب شد و همچنین به مدت پنج دوره عضویت داوران خانهٔ سینما را بر عهده داشت. نگارش در زمینهٔ تاریخ تئاتر از جمله فعالیت‌های مورد علاقهٔ او بوده که می‌توان به کتاب‌های تماشاخانه تهران، سیری در تاریخ تئاتر ایران و برگ‌های خواندنی: گزینشی از رویدادهای تاریخی اشاره کرد. کتاب دیگری که در دست نگارش دارد، تاریخ تئاتر ایران از لاله زار تا شانزلیزه نام دارد. او همچنین جوایز و تقدیرنامه‌های فراوانی را از دولت مردان، استادان و صاحب نظران دریافت نموده‌است. در سال ۱۳۷۷ در فیلم کوتاه دایره ساخته محمد شیروانی بازی کرد که این فیلم منتخب منتقدان بین‌المللی جشنواره کن در سال ۱۹۹۹ میلادی شد.

در سال ۱۳۹۱ از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران، نشان درجه یک فرهنگ و هنر دریافت کرد. در دوران اقامت در آمریکا، تحقیقاتی در دانشگاه انجام داد و دوره‌هایی را طی کرد که مدرک معادل آن از سوی دانشگاه تهران به عنوان دکتری در رشته ادبیات هنر ارزیابی شده‌است.

در سال ۱۳۹۵ ابراهیم شفیعی فیلم مستند زندگی و دیگر هیچ را دربارهٔ زندگی داریوش اسدزاده و در تقدیر از هفتاد سال فعالیت او در سینما، ساخت.

داریوش اسدزاده و ایراندخت

ماجرای ازدواج داریوش اسدزاده و ایراندخت چیست؟

او در بیست و هفت سالگی با یکی از طرفدارانش به نام «هما شاهرخی» که از نوادگان قاجار و دختر ایراندخت بود، ازدواج کرد. ولی پس از هفده سال زندگی مشترک، از آنجایی که صاحب فرزندی نشدند از او جدا شد. او از همسر دومش به نام «سهیلا غزلی» دو پسر دارد. پس از مهاجرت به آمریکا، به دلیل مسائل خانوادگی از همسر دومش نیز جدا شد. او در هفتاد و شش سالگی برای سومین بار ازدواج کرد. نام سومین همسر او «طاهره‌خاتون میرزایی» است.

وی هم‌اکنون دارای دو فرزند به نام‌های آرش و کوروش است.

داریوش اسدزاده در بیمارستان

ماجرای بیماری و فوت داریوش اسدزاده

وی در آبان ۱۳۹۷ در سن ۹۵ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سرطان مثانه در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. اما ساعاتی پس از ترخیص از بیمارستان، به علت تب، عفونت و درد شدید مجددا از خانه راهی بیمارستان می‌شود، که نهایتا پس از معاینه و انجام آزمایشات مشخص می‌شود علاوه بر سرطان مثانه به بیماری ذات الریه نیز مبتلا شده‌است.

او باردیگر در تیرماه ۱۳۹۸ به دلیل ناتوانی جسمی و بیماری ریوی در بیمارستان بستری می‌شود و پس از چند روز بستری شدن در روز جمعه 28 تیر ماه از بیمارستان مرخص می‌شود که همین مسئله باعث شده بود تا شایعاتی مبنی بر اینکه داریوش اسدزاده فوت کرد در شبکه‌های مجازی دست به دست شود.

سرانجام وی در 3 شهریور ماه 1398 و در سن 96 سالگی در منزل شخصی خود بر اثر بیماری و کهولت سن درگذشت.


پوشش‌های خاص داریوش اسدزاده

همانطور که در بیشتر سریال‌ها و فیلم‌هایی که داریوش اسدزاده در آنها به ایفای نقش پرداخته است دقت کردید، وی عموما از دو نوع کلاه در بیشتر آثار خود استفاده می‌کند که در زندگی عادی خود نیز از انها استفاده می‌کند. یکی از این کلاه ها کلاه شاپو است که بیشتر وی را با این کلاه دیدیم و دیگری کلاه باراتاست که این کلاه را ظاهرا بیشتر در زندگی عادی خود استفاده می‌کند.

کلاه شاپو داریوش اسدزاده

کلاه شاپو داریوش اسدزاده

کلاه شاپو که در تمام کشورهای غربی به آن فدورا گفته می‌شود، نوعی کلاه لبه‌داراست که معمولاً از جنس ماهوت ساخته می‌شود، گرچه از متریال‌های دیگر مانند چرم یا پارچه نیز ساخته می‌شود.

قبل از انقلاب ۵۷ بسیاری از مردم از این کلاه استفاده می‌کردند. کلاه شاپو اولین بار در زمان رضا شاه مورد استفاده قرار گرفت. رضا شاه که تنها سفر خارجی در دوران حکومتش به ترکیه بود، وقتی که دید در آنجا همه کلاه شاپو استفاده می‌کنند دستور داد مردم از این مدل کلاه استفاده کنند.

اسدزاده را در بیشتر آثار که در آنها نقش آفرینی کرده با این کلاه می‌بینیم که به طور متوسط قیمتی در حدود 13.000 تومان تا 1.200.000 تومان دارد. برای مشاهده این کلاه‌ها می توانید روی دکمه زیر کلیک کرده و مدل‌های مختلفی از آن را ببینید.

مشاهده قیمت و موجودی محصول

کلاه باراتا داریوش اسدزاده فوت شده؟

کلاه باراتا داریوش اسدزاده

این نوع کلاه نیز نوع دیگری از کلاه‌هایی است که اسدزاده بیشتر در زندگی عادیش از آنها استفاده می‌کند. این کلاه نیز با قیمت‌های مختلف 50.000 تومان تا قیمتی بیش از یک میلیون تومان در بازار وجود دارد که با کلیک روی دکمه زیر می توانید در سایت دیجی کالا آنها را بررسی کنید.

مشاهده قیمت و موجودی محصول

امتیاز نوشته

به این نوشته چه امتیازی میدی؟

میانگین امتیازها: 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا